«Қизилқум» бош мураббийи «Машъал»га қарши баҳсдан сўнг ўз фикрларини билдирди.
Суперлиганинг 17-турида «Қизилқум» аутсайдер «Машъал»ни қабул қилди ва 2:0 ҳисобида ғолиб чиқди. Навоийликлар устози Жамшид Саидов матбуот анжунида фикрларини айтиб ўтди.
- Бугунги ўйин ҳақида нима дейишим мумкин? Ўйин биз учун жуда оғир кечди. «Машъал» қандай ўйнашини билардик. Биз тайёр бўлганимизда жуда тез ҳужумга ўтамиз. Бугун ҳам буни амалга ошира олдик. Айниқса, ҳимояда жуда тартибли ўйнаган пайтларимизда бу яхши самара берди. Хуллас, биринчи ғалабамиздан хурсандман.
Энг муҳими, йигитлар бугун яхши ҳаракат қилишди. Шунингдек, мухлисларимизни ҳам алоҳида таъкидламоқчиман. Улар ўйиннинг бошиданоқ жамоани қўллаб-қувватлашди. Мухлисларнинг далдаси бизга катта куч берди
- Кенжабоевга нима бўлди? Нега у майдонга 10–15 дақиқага чиқяпти? Жароҳати борми ёки бошқа сабабми?
- Кенжабоев «Навбаҳор»га қарши ўйинда жароҳат олган эди. Кейин тикланди. Унинг тикланиш жараёни анча қийин кечди. Бир жароҳат олди, кейин яна иккинчи жароҳатга дуч келди. Аста-секин тикланди. Ҳозир «Навбаҳор»га қарши ўйиндан кейинги биринчи учрашувини ўтказди. Албатта, ҳали функционал жиҳатдан тўлиқ тайёр эмас. Энди аста-секин ўйинлар орқали, ҳар доимгидек, ўз формасини тиклаб боради.
- Мавсум бошида сиздан интервью олганимизда жамоа шундай фаол футбол ўйнаши ҳақида айтган эдингиз. Лекин мен ҳали барқарорликни кўрмаяпман. Айниқса, Фарғонанинг «Нефтчи»си каби чемпионат етакчисига қарши ўйинда. Баъзи пайтларда ўйин яхши чиқди, аммо бу ҳолат тўлқинсимон кечяпти. Бир ҳужум ўнг томондан, кейин яна ўнг томондан...
- Мен сизга айтдим-ку, бу жуда... Сиз ҳам кўриб турибсиз, бизга берилган футболчилар таркибида анча ўзгаришлар бўлди. Кимдир кетди, кимдир дебют қиляпти. Уларнинг жамоага мослашиши учун вақт керак. Кимдир икки ойдан ортиқ вақт ўйнамаган, кимдадир ўйин амалиёти жуда кам бўлган. Шунинг учун улар фақат ўйинлар орқали ўзларини тиклаб, керакли ҳолатга кириб боришади. Ўзингиз ҳам кўриб турибсиз, ҳозир ўйнаш жуда қийин. Бир неча кундан кейинёқ «Сўғдиёна» билан ўйин бўлди. Яъни, кетма-кет беш-олти кун ичида ўйин ўтказишга тўғри келяпти. Шунинг учун улар фақат ўйинлар орқали формасига киради. Чунки ҳозир уларга тикланиш ва сафарларга кўпроқ вақт кетяпти. Олдинда эса жуда оғир тақвим турибди. Мен сизга битта нарсани айтаман: енгил ўйинлар қолмади.
- Бу ҳам халақит беряпти, шундайми?
- Ҳа, бу ҳам халақит беряпти. Қаранг, иккинчи даврада атиги тўрт очко жамғардик. Биласизми, ҳар бир жамоа ҳар бир очко учун курашяпти. Айнан иккинчи давра энг қийин бўлади. Нега? Биринчи даврада жамоалар бир-бирини ўрганиб олади. Иккинчи даврада эса кўплаб жамоалар таркибини кучайтирди. Ўзингиз ҳам кўриб турибсиз: қандай трансферлар амалга оширилди, очколарни қўлга киритиш учун қандай ҳаракатлар қилинмоқда. Ҳозир жуда кучли кураш кетяпти. Ўзингиз ҳам буни кўриб турибсиз. Ҳар бир очко жуда муҳим, ҳар бир жамоа учун. Енгил ўйинлар йўқ. Менимча, енгил ўйинлар қолмаган. Барча жамоалар охиригача курашяпти. Натижада, ҳамма тенгма-тенг курашяпти. Ўйин ҳар доим ҳам чиройли чиқмаслиги мумкин, лекин бундай вазиятда характер ҳал қилувчи аҳамиятга эга», - дея Саидовнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz мухбири

Главный тренер «Кызылкума» поделился своими мыслями после матча против «Машъала».
В 17-м туре Суперлиги «Кызылкум» принял аутсайдера «Машъал» и одержал победу со счётом 2:0. Наставник Навоийцев Жамшид Саидов высказал свои мысли на пресс-конференции.
- Что я могу сказать о сегодняшней игре? Игра для нас была очень тяжёлой. Мы знали, как будет играть «Машъал». Когда мы готовы, мы очень быстро переходим в атаку. Сегодня мы тоже смогли это сделать. Особенно, когда мы играли очень организованно в защите, это принесло хорошие плоды. В общем, я рад нашей первой победе.
Самое главное, что ребята сегодня хорошо старались. Кроме того, хочу особо отметить наших болельщиков. Они поддерживали команду с самого начала игры. Поддержка фанатов дала нам большую силу.
- Что случилось с Кенжабоевым? Почему он выходит на поле на 10–15 минут? Есть травма или другая причина?
- Кенжабоев получил травму в матче против «Навбахора». Затем он восстановился. Его процесс восстановления был довольно сложным. Он получил одну травму, затем столкнулся со второй. Постепенно восстановился. Сейчас он провёл свой первый матч после игры с «Навбахором». Конечно, он ещё не полностью готов функционально. Теперь постепенно, через игры, он вернёт свою форму, как всегда.
- В начале сезона, когда мы брали у вас интервью, вы говорили, что команда будет играть в такой активный футбол. Но я ещё не вижу стабильности. Особенно против лидера чемпионата, как «Нефтчи» из Ферганы. Иногда игра была хорошей, но это состояние волнообразное. Один раз атака с правой стороны, затем снова справа...
- Я же вам говорил, что это очень... Вы тоже видите, что в составе футболистов, которые нам были даны, произошло много изменений. Кто-то ушёл, кто-то дебютирует. Для их адаптации в команде нужно время. Кто-то не играл более двух месяцев, у кого-то очень мало игрового опыта. Поэтому они смогут восстановить себя и прийти в нужное состояние только через игры. Вы сами видите, сейчас играть очень тяжело. Через несколько дней уже была игра с «Согдианой». То есть приходится играть пять-шесть дней подряд. Поэтому они войдут в форму только через игры. Потому что сейчас им требуется больше времени на восстановление и поездки. Впереди стоит очень тяжёлый календарь. Я вам одну вещь скажу: лёгких игр не осталось.
- Это тоже мешает, не так ли?
- Да, это тоже мешает. Посмотрите, во втором круге мы набрали всего четыре очка. Знаете, каждая команда борется за каждое очко. Именно второй круг будет самым сложным. Почему? В первом круге команды изучают друг друга. Во втором круге многие команды усилили свои составы. Вы сами видите: какие трансферы были совершены, какие усилия предпринимаются, чтобы завоевать очки. Сейчас идёт очень жёсткая борьба. Вы сами это видите. Каждое очко очень важно для каждой команды. Лёгких игр нет. Я считаю, что лёгких игр не осталось. Все команды борются до конца. В результате все борются на равных. Игра не всегда может быть красивой, но в такой ситуации характер имеет решающее значение», - приводит слова Саидова корреспондент Tribuna.uz.