Суперлиганинг 17-турида «Навбаҳор» ўз уйида «Бунёдкор»ни қабул қилди. Учрашув голларга бой ўтди ва унда наманганликлар қийинчилик билан 4:3 ҳисобида ғалаба қозонди. Мезбонлар бош мураббийи Темур Кападзе эса матбуот анжуманида иштирок этди.
- Биринчи навбатда «Навбаҳор» мухлисларини ғалаба билан табриклайман. Жуда қийин учрашув бўлди. Аслида бундай қийин ўйин бўлмаслиги керак эди. 2:0 эди, яна уришимиз керак эди. Ғиёсовни жароҳати қандайдир таъсир қилдими, билмадиму, аммо ўша пайт йигитлар ўйинни бироз ташлашди. Ҳимоядаги хатолар бизга қимматга тушишига озгина қолди. «Бунёдкор» яхши ўйин кўрсатди, нафақат бу ўйинда, балки барча учрашувларда ҳам яхши ўйнаяпти, курашишяпти.
Аламлиси, уларни ҳар бир тепган тўпи дарвозамизга кирди. Хурсанд қиладигани, охиригача курашдик ва ғалабани қўлга киритдик. Мухлисларимизни хурсанд қилишимиз зарур эди. Худога шукр, уларни олдида юзимиз ёруғ бўлди. Лекин ҳимоядаги камчиликларимиз бизни бош оғриғимиз. Буни устида ишлаймиз, таҳлил қиламиз. Чунки осон голлар ўтказдик. Биз янада дадилроқ ўйнашимиз керак.
- Ғиёсовни ўрнига Абдураҳмонов туширилди. Шундан кейин «Бунёдкор» ташаббусга эга бўлди ва ҳужумлари ёрқинроқ бўлди.
- Бундан олдин ҳам қандай назорат қилишини билардик. Айниқса ҳимоямизда Саидазамат қанотидан кўп ҳужумлар уюштиришди. Бошида туширмоқчи эдик. Лекин шунақа ўзгариш қилдик. Абдураҳмонов ёмон ўйнамади. Балки бундан ҳам яхшироқ ўйнаса бўларди. Жияновни иккинчи бўлимда жамоа чарчаганида майдонга тушириб, ўйинни кучайтириш хаёлимда бор эди. Албатта у ва бошқа ўйинчилар ҳам майдонга тушиб ўйинни кучайтиришди. Ғиёсовни жароҳати ва ҳисоб 2:0 бўлгач, ўйинни бироз ташлаб юбордик. Рақиб эса голлар урди ва бу уларга устунлик берди. Яна имкониятларимиз бўлди, яна голлар уришимиз мумкин эди. «Бунёдкор»ни ҳар бир зарбаси бизга қимматга тушди. Муҳими, уч олдик. Камчиликлар устида ишлаймиз. Олдимизда «Насаф» билан ўйин турибди. Шу учрашувга тайёргарлик кўришимиз керак.
- Асосий таркибда бир қатор ротацияларга қўл урдингиз. Бу рақиб ўйинидан келиб чиқиб қилиндими ёки футболчиларни чарчоқ аломатлари туфайлими?
- Кетма-кет ўйинларда барибир йигитлар толиқишади. Захирадаги ҳар бир футболчини асосий таркибда ўйнашга ҳақли деб биламан. Ҳеч кимни ажратмайман. Усмонов, Ғиёсов кабиларни туширдик, яхши ўйнашди, гол ҳам урди. Балки жароҳат бўлмаганида яна уриш эҳтимоли бор эди. Энг муҳими, бу ғалабамиз. Кимдир асосий таркибда, кимдир захирадан тушади, битта нарса қиляпмиз, улар ҳам буни тушуниб туришади. Ўйинларимиз кўп. Шу боис ротация қилиб, нариги футболчиларни ҳам тонусда ушлашимиз керак. Оддий жойда жароҳат олиш эҳтимоли бор.
- Муҳаммадали Ғиёсовни жароҳати жиддий эмасми?
- Йўқ. Биз хавотирда эдик. Ҳозир келди, унчалик жиддий эмас экан, қайириб олибди. Худо хоҳласа, яхши бўлади. Ҳеч кимга жароҳат олишни тиламайман. Чунки бу футболчини анча орқага тортади. Жамоага ҳам зарар бўлади. Бугун муҳит ҳам зўр бўлди. Бутун ўйин давомида биз учун «стресс»ли ўйин бўлди. Гол урганда доим гол ўтказиш аламли бўларкан. Биз яхшироқ ўйнашимиз ва рақибга имконият бермаслигимиз керак.
- Абдулла Абдуллаев жамоага келди, бирорта ҳам ўйин ўйнамасдан яна қайтиб кетди…
- Абдуллаев билан шартнома йил охиригача эди, 5 ойгача тузганмиз, жароҳатини билган ҳолда. Бир ойда яхши бўлишини айтишган ва кейин рентген қиламиз деди. Бир ой ўтди, даволанди, якка тартибда бироз шуғулланишни бошлади. Лекин такрорий рентгенда жароҳати битишига анча бор экан. Агар бир ярим ё икки йиллик шартнома бўлганида майли тушунса бўларди. Лекин шунақа келишган жойимиз бор эдики, агар жароҳат узоқ чўзиладиган бўлса, шартномани бекор қиламиз. Бирга-бир гаплашиб, келишганмиз. Менимча, «Нефтчи» бир ярим ё икки йилга шартнома берди. Буни тушунса бўлади. Бизда эса 5 ойлик эди. 2-3 ойдан кейин таркибга қайтиши, спорт формасини тиклаши бор. Молиявий ҳолати ҳам бор. Бизга ҳам захира керакку. Раҳбарият гаплашди, ҳеч қандай муаммо бўлмади. Абдуллаев миллий жамоа аъзоси ва Ўзбекистондаги кучли футболчилардан бири. Тезда тузалиб, сафга қайтишини тилакдошиман. Барибир миллий жамоага ҳам, ўзига ҳам керак. Қаерда бўлса ҳам омад тилайман. Биласизлар, бизга яна ўйинчилар келди, яхши таркиб шаклланди. Олдимизга қўйилган вазифани бажариш учун имкониятимиз яхши. Албатта, вақт керак. Кимни қанақа камчилиги борлиги кўриняпти. Аммо таркибда яхши ўйинчилар бор ва бир-бирига муносиб. Ёш ва ҳар тарафлама жамоада баланс мавжуд», - дея Кападзени сўзларини келтиради Tribuna.uz журналисти.

Тренер «Навбахора» поделился своими мыслями после матча против «Бунёдкора».
В 17-м туре Суперлиги «Навбахор» принимал у себя дома «Бунёдкор». Матч оказался богатым на голы, и наманганская команда с трудом одержала победу со счётом 4:3. Главный тренер хозяев Темур Кападзе принял участие в пресс-конференции.
- В первую очередь поздравляю болельщиков «Навбахора» с победой. Это был очень сложный матч. На самом деле, игра не должна была быть такой трудной. Вели 2:0, и нам следовало забить ещё. Не знаю, повлияла ли травма Гиясова, но в тот момент ребята немного сбавили темп. Ошибки в обороне чуть было не стоили нам дорого. «Бунёдкор» показал хорошую игру, и не только в этом матче, но и во всех остальных встречах они играют и борются хорошо.
Обидно, что каждый удар по нашим воротам становился голом. Радует, что мы боролись до конца и добились победы. Мы должны были порадовать наших болельщиков. Слава Богу, мы не ударили в грязь лицом перед ними. Однако наши проблемы в обороне остаются нашей головной болью. Мы будем работать над этим, анализировать. Ведь пропустили лёгкие голы. Нам нужно играть более уверенно.
- Вместо Гиясова вышел Абдурахмонов, и после этого «Бунёдкор» завладел инициативой, и их атаки стали ярче.
- Мы знали, как они играют. Особенно много атак было с фланга Саидазамата. Мы собирались выпустить его раньше. Но совершили такую замену. Абдурахмонов сыграл неплохо. Возможно, он мог бы сыграть ещё лучше. У меня была идея выпустить Жиянова во втором тайме, когда команда устала, чтобы усилить игру. Конечно, он и другие игроки, выйдя на поле, усилили игру. После травмы Гиясова и счёта 2:0 мы немного расслабились. Соперник же забил голы, и это дало им преимущество. У нас были ещё моменты, мы могли бы забить ещё. Каждый удар «Бунёдкора» стоил нам дорого. Главное, что мы взяли три очка. Будем работать над ошибками. Впереди матч с «Насафом». Нужно готовиться к этой встрече.
- Вы провели ряд ротаций в основном составе. Это было сделано исходя из игры соперника или из-за признаков усталости у игроков?
- В серии матчей игроки устают. Я считаю, что каждый игрок из запаса заслуживает играть в основном составе. Я не делаю различий. Усмонов, Гиясов и другие вышли, сыграли хорошо, даже забили гол. Возможно, если бы не травма, они могли бы забить ещё. Самое главное — это наша победа. Кто-то выходит в основном составе, кто-то со скамейки, мы делаем одно дело, и они это понимают. У нас много матчей. Поэтому необходимо проводить ротации и держать других игроков в тонусе. Есть вероятность получить травму в любой момент.
- Травма Мухаммада Гиясова не серьёзная?
- Нет. Мы беспокоились. Сейчас он вернулся, оказалось, что всё не так серьёзно, слегка потянул. С Божьей помощью всё будет хорошо. Я никому не желаю получать травмы. Потому что это отбрасывает игрока назад. Это также вредно для команды. Сегодня была отличная атмосфера. Весь матч был для нас «стрессовым». Всегда обидно пропускать голы после того, как сам забиваешь. Мы должны играть лучше и не давать сопернику шансов.
- Абдулла Абдуллаев пришёл в команду, но ни разу не сыграв, снова ушёл…
- У нас был контракт с Абдуллаевым до конца года, на 5 месяцев, зная о его травме. Сказали, что он поправится за месяц, и затем мы сделаем рентген. Прошёл месяц, он прошёл лечение, начал немного тренироваться индивидуально. Но повторный рентген показал, что до полного выздоровления ещё далеко. Если бы контракт был на полтора или два года, это можно было бы понять. Но у нас была договорённость, что если травма затянется, мы разорвём контракт. Мы обговорили это один на один. Мне кажется, «Нефтчи» предложил ему контракт на полтора или два года. Это можно понять. У нас же был контракт на 5 месяцев. Через 2-3 месяца ему нужно было бы возвращаться в состав и восстанавливать спортивную форму. С финансовой стороны это тоже важно. Нам тоже нужен был резерв. Руководство поговорило, никаких проблем не возникло. Абдуллаев — член национальной команды и один из сильных игроков в Узбекистане. Желаю ему скорейшего выздоровления и возвращения в строй. Всё равно он нужен и национальной команде, и самому себе. Желаю ему удачи везде, где бы он ни был. Вы знаете, к нам пришли новые игроки, сформировался хороший состав. У нас есть хорошие возможности для выполнения поставленных задач. Конечно, нужно время. Видно, у кого какие недостатки. Но в составе есть хорошие игроки, и они достойны друг друга. В команде есть баланс», — приводит слова Кападзе журналист Tribuna.uz.