«Машъал» бош мураббийи «Қизилқум»га қарши баҳсдан сўнг ўз фикрларини билдирди.
Суперлиганинг 17-турида «Қизилқум» яққол аутсайдер - «Машъал»ни қабул қилди. Ўйиндан аввал фаворит ҳисобланган навоийликлар амалда буни натижада ҳам, ўйинда ҳам акс эттиришган ҳолда 2:0 ҳисобида устунликка эришишди.
Муборакликлар эса яна мағлубиятга учради ва клубдаги руҳий тушкунлик ҳамон сақланиб қолмоқда. «Машъал» бош мураббийи Сергей Лушан учрашувдан кейин матбуот анжуманида иштирок этди.
- Ҳар доимгидек, изоҳларим йўқ. Рақиб жамоани муносиб ғалаба билан табриклайман. Ҳозирча қўшимча айтадиган гапим йўқ. Жамоадаги муаммоли вазият, афсуски, давом этмоқда. Айниқса, ҳимоядаги ўйинимизда бу яққол кўриниб турибди. Энди ёш футболчиларга таянишда давом этамиз.
- Сизнинг клуб билан шартномангиз қанча муддатга тузилган?
- Тўрт ойга, йил охиригача.
- Шунчаки, бундай шартнома тузилишининг маъносини тушунишга ҳаракат қиляпман. Ахир, бундай ҳолатда сиздан кейинчалик бирор нарсани талаб қилиш учун деярли ҳеч қандай мажбурият бўлмайди-ку?
- Нимани талаб қилиш мумкин? Жамоа ҳозир шундай ҳолатда. Жамоа 11-турдан буён охирги ўринда эди.
- Ҳа, биламан. Сиз келганингиздан кейин эса бироз жонланиш бўлди…
- Жонланиш, менимча, янги мураббий келган ҳар қандай жамоада бўлади. Жамоа ҳиссиётлар таъсирида дастлабки бир-иккита ўйинни яхши ўтказиши мумкин. Аммо янги нарса қуришни бошлаганингизда бундай ҳолатлар доим содир бўлади.
Бизда ҳимояда муаммо бор, жуда катта муаммо. Рақибнинг ҳар қандай ҳужуми - гол билан якунланяпти. Ҳозирча буни тушуниб бўлмаяпти. Энг ёмонига ишонгим келмайди, лекин биз ўтказиб юбораётган голларни ўзимиз ўзимизга «совға» қиляпмиз. Бу энди тенденцияга айланиб бормоқда.
Бундай вазиятда нима қилиш керак? Футболчиларни алмаштиришми? Мен бошқа вариантни кўрмаяпман. Шунинг учун таҳлил қиляпмиз, кўриб чиқяпмиз, ҳозир ёш футболчиларни танлаб, таркибга қўшяпмиз.
Нима фарқи бор — шу йигитлар билан олий лигада қололмаймизми ёки «дубль» билан тушиб кетамизми? Менимча, иккинчи вазифа — янги жамоани шакллантириш бўйича вазифа ҳам бор эди. Бизда рўйхат мавжуд. Кейинги мавсумда асосий таркибда кўпроқ ўйнатишни режалаштирган саккиз нафар футболчи бор.
Аслида бу жараённи бироз кейинроқ, вазият аниқ бўлгандан кейин бошлашни режалаштирган эдик. Лекин энди буни чўзишдан маъно кўрмаяпман. Шунинг учун, эҳтимол, кейинги турдан бошлаб таркибнинг 80 фоизи ўзгаради. Мана, ҳаммаси жуда оддий: бир таркибни олиб ташлайсиз ва бошқасини қўясиз.
- Одатда жамоа мағлуб бўлса, мураббийлар: «Айб менда», дейишади. Бундан футболчилар ҳеч нарса учун жавоб бермайди, деган хулоса чиқадими?
- Йўқ. Шундай ўйинлар бўладики, унда мураббийнинг ҳам айби бўлади. Масалан, футболчини алмаштирганда адашишингиз мумкин, кимнидир бироз эртароқ алмаштириб қўйишингиз ёки аксинча, кимгадир ўйнаш имкониятини бермаслигингиз мумкин. Бундай ҳолатлар бўлади. Бу ижодий жараён, ҳамма хато қилади. Ҳозир футболчиларни айблагим келмаяпти. Бугун майдонда бўлганларнинг кўпчилиги қўлидан келган барча ишни қилди. Шунчаки, тушуняпсизми, шундай тушунча бор: эмаклаш учун туғилган одам уча олмайди. Агар сен скрипка чалишни билсанг, космосга уча олмайсан. Оддий қилиб айтганда, ҳар бир инсоннинг қандайдир имконият чегараси бор.
- Жамоа «капитани»нинг…
- Мен жамоа сардорлари матбуот анжуманларида доимий равишда иштирок этишини жуда хоҳлардим. Чунки масаланинг икки томонини ҳам эшитиш керак: мураббий нуқтаи назарини ҳам, футболчилар томонини ҳам.
Тушуняпсизми, биз майдонда ўйнамаймиз. Баъзида ўйнагимиз келади, лекин бунинг иложи йўқ. Шунинг учун футболчининг, айниқса жамоа мағлуб бўлган пайтдаги фикрини эшитишни хоҳлайман. Шу маънода, бу нормал ҳолат. Ҳозир биз олтинчи турдамиз. Биз раҳбарият билан гаплашганмиз. Мен айтдим: «Қарорни ўзим қабул қиламан: таркибни ўзгартириш ёки...»
Бу гаплар ҳали шартнома имзоланаётган пайтдаёқ айтилган эди. «Менга олтита тур беринглар, шунда жамоамиз қандай эканини тушунамиз», дегандим.
- Шундай гаплашганмисиз?
- Ҳа, ҳа. Олтинчи турдан кейин маълум бир хулоса чиқарамиз, дегандим. Агар жамоа маҳорат даражасини ошира олса, футболчиларнинг савияси кўтарилса, демак, ишни давом эттирамиз. Агар ундай бўлмаса, унда таркибни бутунлай ўзгартирамиз. Мана, режамиз шу эди.
- Айтганча, яна бир савол. Ўтган йили одатда бош мураббийлар: «U21 жамоаси биздан кейин ўйнайди, шунинг учун яна бир кун қолиш имкони йўқ», деб айтишарди. Ҳозир эса улар сиздан олдин ўйнаяпти. Лекин нимагадир бош мураббийларнинг…
- Тушуняпсизми, ҳар бир тизимнинг ўзининг яхши ва ёмон томони бор. «Дубл» асосий таркибдан кейин ўйнагани, асосий жамоада ўйин амалиётига эга бўлмаган футболчиларнинг ёшлар таркибида қолиб, ўйнаши — бир томондан яхши. Лекин бошқа томони ҳам бор. Эътибор беринг: жамоа олти ойдан бери маош олмаган. Билмадим, энди... Ростини айтсам, биз тез орада нон учун ҳам ўзимиз пул тўлайдиган ҳолатга келиб қоламиз. Умуман пул йўқ. Ҳатто майдонлар ҳам суғорилмаяпти, чунки ишчилар ишлашни хоҳламаяпти.
Демоқчиманки, меҳмонхонада биз учун қўшимча бир кун қолиш харажатини тўлаш— оддий қилиб айтганда, фожиа. Шукрки, раҳбарият қандайдир маблағ топиб, ўйинга бир кун қолган ҳолда етиб боришимизга шароит яратиб беряпти. Аслида, эҳтимол, кейинги ўйиндан бошлаб ўйин кунининг ўзида йўлга чиқадиган бўламиз. Майли, тўққиз соатлик йўл бўлсин. Бу кимга керак? Балки кимгадир керакдир. Лекин бизда ҳатто ишни давом эттириш учун имконият қолмаяпти. Биз бунинг барчасини тушуняпмиз.
Мен айнан шу ўйин, футболчиларнинг эътирозлари ҳақида гапирмоқчиман. Яна бир бор айтаман: ўзим ҳам футбол ўйнаганман. 47 ёшимда ҳам футболдаман. Мен аниқ биламан: қандай вазият бўлишидан қатъи назар, футболга муҳаббат, Ватанга муҳаббат бор. Лекин уйингда болаларинг бўлса, уларни боқиш учун егулик топилмаса, уларнинг хаёли аниқ футболда бўлмайди.
Тушуняпсизми? Футболчиларнинг хотинлари, оилалари бор. Уларни боқиш керак. Бугунги кунда уларнинг қўлида ҳеч нарса бўлмаса, футбол ҳақида ўйлашга вақти йўқ. Шунинг учун улардан яна ниманидир талаб қилиш, «томдан баланд сакраш»ни кутиш адолатдан эмас. Улар икки тур давомидаёқ томдан баланд сакрашди. Мен шахсан уларга: «Менга бир-иккита ўйин беринглар, ҳаммасини ҳал қилиб бераман», деб ваъда бергандим. Менга ҳам худди шундай ваъдалар берилган эди. Лекин, афсуски, арава ҳали ҳам ўша жойида турибди. Мен раҳбарият билан гаплашганман. Бундай вазиятда бўлган клублар бизда жуда кўп. Нега бундай эканини билмайман. Жуда ачинарли, жуда.
Жаҳон чемпионатида иштирок этган миллий жамоа бор мамлакатда, аслида, футболда катта кўтарилиш, катта бум бўлиши керак эди. Лекин бу ерда шундай вазият», - дея бош мураббийнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz мухбири.

Главный тренер «Машъала» поделился своими мыслями после матча с «Кызылкумом».
В 17-м туре Суперлиги «Кызылкум» принимал явного аутсайдера — «Машъал». Наманганцы, считавшиеся фаворитами до игры, на практике это подтвердили как в результате, так и в игре, одержав победу со счётом 2:0.
Благодаря этому, «Машъал» вновь потерпел поражение, и психологическая обстановка в клубе остаётся напряжённой. Главный тренер «Машъала» Сергей Лушан выступил на пресс-конференции после матча.
- Как всегда, у меня нет комментариев. Поздравляю команду соперника с заслуженной победой. Пока что мне нечего добавить. Проблемная ситуация в команде, к сожалению, продолжается. Особенно это видно в игре нашей защиты. Теперь мы продолжаем полагаться на молодых игроков.
- На какой срок у вас контракт с клубом?
- На четыре месяца, до конца года.
- Просто пытаюсь понять смысл такого контракта. Ведь в таком случае практически нет обязательств требовать от вас чего-то впоследствии?
- Что можно требовать? Команда сейчас в таком положении. С 11-го тура команда была на последнем месте.
- Да, я знаю. Но кажется, с вашим приходом появилось некоторое оживление…
- Оживление, я думаю, появляется с приходом любого нового тренера. Команда под влиянием эмоций может хорошо провести первые одну-две игры. Но когда начинаешь строить что-то новое, такие ситуации всегда происходят.
У нас есть проблемы в защите, очень серьёзные проблемы. Любая атака соперника завершается голом. Пока это непонятно. Не хочется верить в худшее, но мы сами себе делаем "подарки" в виде пропущенных голов. Это становится тенденцией.
Что делать в такой ситуации? Менять игроков? Я не вижу другой альтернативы. Поэтому мы анализируем, рассматриваем и сейчас выбираем и добавляем в состав молодых игроков.
Какая разница — останемся ли мы в высшей лиге с этими ребятами или упадём с "дублем"? Думаю, вторая задача — это формирование новой команды. У нас есть список. В следующем сезоне мы планируем больше выпускать на поле восемь футболистов.
На самом деле, мы планировали начать этот процесс немного позже, после того как ситуация станет ясной. Но сейчас я не вижу смысла откладывать это. Поэтому, вероятно, со следующего тура 80% состава изменится. Всё очень просто: убираете один состав и ставите другой.
- Обычно, когда команда проигрывает, тренеры говорят: «Виноват я». Значит ли это, что игроки ни за что не отвечают?
- Нет. Есть такие игры, где и тренер может быть виноват. Например, вы можете ошибиться при замене игрока, либо слишком рано его заменить, либо не дать шанс кому-то сыграть. Такие случаи бывают. Это творческий процесс, все ошибаются. Мне не хочется обвинять игроков. Сегодня многие из тех, кто был на поле, сделали всё, что могли. Просто, понимаете, есть такое понятие: человек, рождённый ползать, летать не может. Если вы играете на скрипке, вы не можете летать в космос. Проще говоря, у каждого человека есть свои пределы возможностей.
- О капитане команды…
- Я бы очень хотел, чтобы капитаны команды регулярно участвовали в пресс-конференциях. Потому что нужно слышать обе стороны: и точку зрения тренера, и точку зрения игроков.
Понимаете, мы не играем на поле. Иногда хочется, но это невозможно. Поэтому я хочу услышать мнение игрока, особенно когда команда проиграла. В этом смысле это нормальная ситуация. Мы сейчас на шестом туре. Мы разговаривали с руководством. Я сказал: «Я сам приму решение: изменить состав или...».
Это было сказано ещё на этапе подписания контракта. Я сказал: «Дайте мне шесть туров, чтобы понять, какая у нас команда».
- Так вы говорили?
- Да, да. Я сказал, что после шестого тура мы сделаем выводы. Если команда сможет повысить уровень мастерства, если игроки улучшат квалификацию, значит, мы продолжим работу. Если этого не произойдёт, мы полностью изменим состав. Вот такой у нас план.
- Кстати, ещё один вопрос. В прошлом году тренеры обычно говорили: «U21 играет после нас, поэтому нет возможности остаться ещё на один день». Но теперь они играют перед вами. Однако почему-то главные тренеры…
- Понимаете, у каждой системы есть свои плюсы и минусы. Когда "дубль" играет после основного состава, игроки, не имеющие игровой практики в основном составе, остаются и играют с молодёжью — это с одной стороны хорошо. Но есть и другая сторона. Обратите внимание: команда уже шесть месяцев не получала зарплату. Не знаю, теперь... Если честно, мы скоро сами начнём платить за хлеб. Совсем нет денег. Даже поля не поливаются, потому что рабочие не хотят работать.
Я имею в виду, что оплата дополнительных суток пребывания в гостинице для нас — это, проще говоря, катастрофа. К счастью, руководство нашло какие-то средства, чтобы мы смогли добраться до игры за день. На самом деле, возможно, со следующей игры мы будем выезжать в день игры. Пусть это будет девятичасовой путь. Кому это нужно? Может, кому-то это и нужно. Но у нас даже нет возможности продолжать работу. Мы всё это понимаем.
Я хочу поговорить именно об этой игре, жалобах игроков. Ещё раз повторюсь: я сам играл в футбол. В 47 лет я всё ещё в футболе. Я точно знаю: в какой бы ситуации ни оказались, есть любовь к футболу, любовь к Родине. Но если у вас дома есть дети, и вам нечего их кормить, их мысли точно не о футболе.
Понимаете? У игроков есть жёны, семьи. Их нужно кормить. Если на сегодняшний день у них ничего нет, нет времени думать о футболе. Поэтому требовать от них ещё чего-то, ожидать "высоких прыжков" — это не по-честному. Они уже совершили "высокие прыжки" за два тура. Лично я пообещал им: "Дайте мне одну-две игры, я всё решу". Мне тоже давали такие обещания. Но, к сожалению, телега всё ещё на том же месте. Я уже разговаривал с руководством. У нас много клубов в такой ситуации. Почему так, не знаю. Очень жаль, очень.
В стране, где есть национальная команда, участвовавшая в чемпионате мира, в футболе должен был бы быть большой подъём, большой бум. Но ситуация здесь такова», — приводит слова главного тренера корреспондент Tribuna.uz.