Родри Эрнандес “Манчестер Сити” машғулотларига қайтди. Испаниянинг AS нашрининг ёзишича, 30 ёшли яримҳимоячи “Барселона”га ўтиш масаласида икки клуб ўртасида музокаралар давом этаётган бир пайтда Манчестерга етиб борган.
“Сити” бош мураббийи Энцо Мареска Родрининг жума куни жамоага қўшилишини аввалдан айтган эди. Испаниялик футболчи белгиланган вақтда Манчестерга қайтиб, жамоа ихтиёрига келган.
“Бозор ҳали очиқ. Биз футболчиларни сотиб олишимиз ҳам, сотишимиз ҳам мумкин. Ҳар қандай воқеа юз бериши мумкин. Родрини бино ичида кўрдим ва уни қаттиқ қучоқладим”, — деди Мареска.
Шу билан бирга, Родри ҳозирча тўлиқ машғулотларга тайёр эмас. Маресканинг айтишича, футболчи дастлаб тикланиш дастури бўйича ишлайди ва машғулотларга қачон қайтишга тайёр бўлса, жамоа билан бирга шуғулланишни бошлайди.
Испаниялик яримҳимоячининг Манчестерга қайтиши “Барселона” билан трансфер музокаралари кескин босқичга кирган пайтга тўғри келди. Британия оммавий ахборот воситалари хабарларига кўра, “Манчестер Сити” каталонияликларнинг Родри учун 64 млн евро атрофидаги иккинчи таклифини ҳам рад этган.
Англия клуби футболчининг трансфер қийматини 70 млн фунт, яъни тахминан 82 млн евро, деб баҳоламоқда. Родрининг “Сити” билан шартномаси 2027 йил ёзида якунланади. Шунга қарамай, Манчестер клуби ўз юлдузини арзон нархда қўйиб юбормоқчи эмас.
Айни пайтда Родрининг ўзи “Барселона”га ўтишга розилик бергани ва каталонияликлар билан шахсий шартнома шартларини келишиб олгани ҳақида хабарлар тарқалган. Шу сабабли трансфер тақдири энди асосан икки клуб ўртасидаги музокараларга боғлиқ. “Барселона” футболчи учун талаб қилинаётган суммани пасайтиришга уринаётган бўлса, “Сити” эса ўз позициясини сақлаб қолмоқда.
Родрининг жамоага қайтиши унинг “Сити”да қолишини англатмайди. Испаниялик футболчи янги мавсум олдидан жисмоний ҳолатини тиклаш билан бирга, келажаги бўйича қарор қабул қилинишини кутмоқда.
“Сити” эса якшанба куни Кардиффда “Арсенал”га қарши Community Shield финалида майдонга тушади. “Арсенал” АПЛ чемпиони сифатида, “Манчестер Сити” эса Англия Кубоги соҳиби сифатида ушбу баҳсда иштирок этади. Родрининг ҳозирги ҳолатидан келиб чиқиб, унинг ушбу учрашувда майдонга тушиши эҳтимоли паст.

Испанский полузащитник вернулся в Манчестер на фоне переговоров с "Барселоной".
Родри Эрнандес вернулся на тренировки "Манчестер Сити". Как сообщает испанское издание AS, 30-летний полузащитник прибыл в Манчестер, несмотря на продолжающиеся переговоры между двумя клубами по его трансферу в "Барселону".
Главный тренер "Сити" Энцо Мареска ранее сообщал, что Родри присоединится к команде в пятницу. Испанский футболист вернулся в Манчестер в назначенное время и присоединился к команде.
"Трансферное окно всё ещё открыто. Мы можем как покупать, так и продавать игроков. Может случиться что угодно. Я видел Родри в здании и крепко его обнял", — сказал Мареска.
Тем не менее, Родри пока не готов к полной тренировке. По словам Марески, футболист сначала будет работать по программе восстановления, и как только будет готов вернуться к тренировкам, начнёт заниматься вместе с командой.
Возвращение испанского полузащитника в Манчестер совпало с тем, что переговоры о его трансфере в "Барселону" вступили в активную фазу. Согласно британским СМИ, "Манчестер Сити" отклонил второе предложение каталонцев в размере около 64 млн евро за Родри.
Английский клуб оценивает трансферную стоимость игрока в 70 млн фунтов, что примерно соответствует 82 млн евро. Контракт Родри с "Сити" истекает летом 2027 года. Тем не менее, манчестерский клуб не собирается отпускать свою звезду по дешёвой цене.
В то же время появилась информация о том, что сам Родри дал согласие на переход в "Барселону" и согласовал условия личного контракта с каталонцами. Поэтому судьба трансфера теперь в значительной степени зависит от переговоров между двумя клубами. Пока "Барселона" пытается снизить запрашиваемую сумму, "Сити" сохраняет свою позицию.
Возвращение Родри в команду не означает, что он останется в "Сити". Испанский футболист ожидает решения о своём будущем, одновременно восстанавливая физическую форму перед новым сезоном.
"Сити" в воскресенье сыграет в Кардиффе против "Арсенала" в финале Community Shield. "Арсенал" участвует в этом матче как чемпион АПЛ, а "Манчестер Сити" — как обладатель Кубка Англии. Учитывая нынешнее состояние Родри, его вероятность выхода на поле в этой встрече низка.