Ҳозир футболчилар учун жомадонларни йиғиш, сафарга тайёрланиш ва телефонга тикилиб ўтириш вақти. Родри ва Ферран Торрес бугунги кунни айнан шундай ўтказмоқда. Мадридлик ярим ҳимоячи ҳали “Барселона”га трансфери бўйича келишувга эришилмагани сабабли жума куни Манчестерга бориб, “Манчестер Сити” машғулотларига қўшилиши керак.
Ферран Торрес масаласида эса вазият анча аниқ: “Барселона” ва “ПСЖ” принципиал келишувга эришди ва клублар ҳозир ҳужжатларни ўзаро алмашмоқда. Валенсиялик ҳужумчининг Париж клубига трансфери расман эълон қилиниши энди вақт масаласи. Трансфер қиймати тахминан 50 млн еврони ташкил этади. Бу “ПСЖ” бир неча кун олдин тақдим этган дастлабки таклифдан 10 млн еврога кўп.
“Барселона” 26 ёшли футболчининг трансферини бир неча кун олдиноқ ҳал қилиб қўйганди. Ферраннинг каталонияликлар билан шартномаси тугашига яна бир мавсум қолган эди. Режага кўра, у ҳатто пайшанба куни Францияга йўл олиши керак эди. Аммо бугун кечгача клубдан расмий хабар олмагани учун сафарни бироз кечиктирди. Шунга қарамай, вазият назоратда эди. Музокаралар амалда якунланган: “ПСЖ” Жаҳон чемпионатида ўзини кўрсатган ва айни пайтда бозорда энг юқори баҳоланаётган ҳужумчилардан бири бўлган Ферран Торрес учун қарийб 50 млн евро тўлайди.
Родри бўйича музокаралар секин кечмоқда
Родри бўйича музокаралар эса ҳали бу қадар илгариламаган. Шу сабабли 30 ёшли Испания терма жамоаси яримҳимоячиси жума куни Манчестерда бўлиши керак. 14 август унинг Мареска қўл остидаги машғулотларга қўшилиши белгиланган кун ва футболчи клуб олдидаги мажбуриятини бажаради.
“Барселона” трансфер амалга ошишига ишонч билдирмоқда. Аммо келишув каталониялик раҳбарлар кутганидан кўпроқ вақт олмоқда. Асосий тўсиқ — молиявий масала. Бироқ “Барселона” раҳбариятидаги ҳеч ким бу фарқни бартараф этиб бўлмайдиган даражада деб ҳисобламаяпти.
Шунга қарамай, “Атлетико”нинг собиқ футболчиси учун трансфер дастлаб режалаштирилганидан анча қимматга тушиши мумкин.
“The Times” маълумотига кўра, “Манчестер Сити” Родри учун 65–70 млн евро миқдорида кафолатланган тўлов талаб қилмоқда. “Барселона” эса сўнгги таклифида бонусларни ҳам қўшган ҳолда 65 млн еврога чиққан.
Родрининг “Сити” билан шартномаси 2027 йил июнига қадар амал қилади. Аммо АПЛ клуби футболчи “Барселона”га ўтишга розилигини берганини яхши билади. Каталония клуби ҳам ҳозир ортга чекина олмайди. Қолаверса, “Барселона” Энцо Фернандесни ҳам таркибига қўшиш учун маблағ топиши керак. “Челси” эса футболчиси учун таклифни жума куни тушдан кейингача кутишга тайёр.
Шу тариқа, ҳар икки футболчининг ҳам жомадони тайёр. Аммо уларнинг вазияти мутлақо бошқача. Родри Манчестерга бориши ва “Сити” олдидаги мажбуриятларини бажариши шарт. Аммо испаниялик футболчи яқин орада яна жомадонини йиғишига ишонмоқда. Бу сафар йўналиш Барселона бўлади. “Барселона” унга буни кафолатлаган.

«Барселона» продолжает переговоры с «Сити» по поводу Родри
Сейчас футболисты собирают чемоданы, готовятся к отъезду и не отводят глаз от телефона. Родри и Ферран Торрес проводят сегодняшний день именно так. Мадридский полузащитник должен поехать в Манчестер в пятницу, чтобы присоединиться к тренировкам «Манчестер Сити», так как соглашение о его трансфере в «Барселону» еще не достигнуто.
Ситуация с Ферраном Торресом, напротив, более ясна: «Барселона» и «ПСЖ» достигли принципиального соглашения, и клубы сейчас обмениваются документами. Трансфер валенсийского нападающего в парижский клуб — вопрос времени. Стоимость трансфера составит примерно 50 миллионов евро. Это на 10 миллионов евро больше начального предложения, сделанного «ПСЖ» несколько дней назад.
«Барселона» решила вопрос с трансфером 26-летнего футболиста несколько дней назад. Контракт Феррана с каталонцами истекал через один сезон. По плану, он должен был отправиться во Францию уже в четверг. Однако из-за отсутствия официальной информации от клуба до сегодняшнего вечера, путешествие было немного отложено. Тем не менее, ситуация была под контролем. Переговоры практически завершены: «ПСЖ» заплатит около 50 миллионов евро за Феррана Торреса, одного из самых высоко оцениваемых нападающих, показавшего себя на чемпионате мира.
Переговоры по Родри идут медленно
Переговоры по Родри продвигаются не так быстро. Поэтому 30-летний полузащитник испанской сборной должен быть в Манчестере в пятницу. 14 августа назначен день, когда он присоединится к тренировкам под руководством Марески, и он выполнит свои обязательства перед клубом.
«Барселона» уверена в реализации трансфера. Однако заключение соглашения занимает больше времени, чем ожидали каталонские руководители. Основной преградой является финансовый вопрос. Однако никто в руководстве «Барселоны» не считает этот разрыв непреодолимым.
Тем не менее, трансфер бывшего игрока «Атлетико» может оказаться значительно дороже, чем первоначально планировалось.
По данным «The Times», «Манчестер Сити» требует гарантированную выплату в размере 65-70 миллионов евро за Родри. В своем последнем предложении «Барселона» включила бонусы и достигла цифры в 65 миллионов евро.
Контракт Родри с «Сити» действует до июня 2027 года. Однако английский клуб знает, что футболист дал согласие на переход в «Барселону». Каталонский клуб также не может отступить сейчас. К тому же, «Барселоне» нужно найти средства для приобретения Энцо Фернандеса. «Челси» готов рассмотреть предложение по своему футболисту до полудня пятницы.
Таким образом, чемодан обоих игроков уже готов. Но их ситуации кардинально разные. Родри должен отправиться в Манчестер и выполнить свои обязательства перед «Сити». Однако испанский футболист верит, что вскоре снова соберет чемодан. На этот раз направление — Барселона. «Барселона» ему это гарантировала.