«Андижон» устози жамоасининг мағлубияти ҳақида фикр билдирди.
Водий дербиси доирасидаги «Андижон» - «Нефтчи» ўйинидан кейинги матбуот анжуманининг иккинчи қисмида мезбонлар бош мураббийи Ислом Аҳмедов қатнашди.
- Мухлисларимиздан узр сўраймиз. Жуда аламли мағлубиятга учрадик. Бизни тинмай қўллаб-қувватлаб келаётган ишқибозларимиз олдида жуда уятдамиз. Ўйинга келсак, қизил карточкагача учрашув тизгини бизнинг назоратимиз остида ўтаётганди. Биргина қизил карточка ҳамма режаларимизни бузиб юборди. Уни жойини тўлдиргунимизча биринчи голни ўтказиб юбордик.
- Мағлубиятни асосий сабабчиси ким деб ўйлайсиз?
- Мағлубиятга учрагандан кейин барибир мураббий айбдор бўлади. Қўлдан келганча тайёргарлик кўрдик. Биринчи таймда ёмон ўйнамадик. Ҳужумларимиз кўп бўлди, тўпни назорат қилдик. Иккинчи таймни бошидаги кутилмаган қизил карточка барча режаларимизни бузди. У ўйинчимизни ҳам атай қилди, деб айта олмаймиз. Балки эмоцияда ўзини тўхтата олмагандир. Футболчиларимиз ҳам профессионал бўлиши ва ўзини бошқаришни ҳам билиши керак. Қизил карточка хиссиёт орқали юз берди. Қолган жойда футболчиларимиз 100 фоиз борини беришди. Айблаш нотўғри.
- Ўша қизил карточка бутун бошли жамоанинг ўйинини, тайёргарлигини ўзгартириб юборди. Охирги учрашувларда қизил карточкалар кўпаймоқда. Буни олдини олиш учун жамоада руҳий тайёргарлик ҳам олиб бориладими?
- Барибир футбол ҳиссиётларга бой. Тушунтирамиз, гапирамиз. Футболчилар ҳам ўзини бошқаришни билиши керак. Футболчилар майдонда ўзини бошқара билиши керак. Ўйинчиларимиз ҳам атай қилишяпти, деб ўйламайман.
- «Андижон» ёзги таътилгача яхши ўйин кўрсатаётганди. Ёзги танаффусдан сўнг 6 та ўйин ўтди ва 5 очко олди, холос. Бу натижа мураббийлар штабини ўйлантирмаяптими?
- Албатта. Изланяпмиз, камчиликлар устида ишлаяпмиз. Кўриб чиқамиз. Ўйин томонлама ёмон ўйнамаяпмиз. Бироқ якуний ҳужумлар бўйича бизда муаммолар бўлаётганди. Мана, янги ҳужумчи олдик. Бугун ҳам яхши ўйнаётгандик, аммо қизил карточкадан кейин вазият ўзгарди.
- Шохмалик Комилов нега ўйин қайдномасига киритилмади?
- Қайдномага 20 та ўйинчи киритилади. Ҳамма ўйинчиларга имконият берамиз. Машғулотлар жараёнида кузатиб борамиз. Ҳар бир чизиққа ўйинчилар қолдиришимиз керак бўлади. Бизда рақобат кучли. Бу учрашувда Шохмаликка дам беришга қарор қилдик. У сафимизга йиғинимиз якунланаётган пайтда қўшилди. Ҳали бизнинг ўйин услубимизни тўлиқ тушуниб етгани йўқ. Шу боис футболчига дам бериб турдик.
- Бу мағлубиятни омад билан боғлайсизми? Ҳолбуки, жамоангизда гол уриш учун бир нечта яхши вазиятлар бўлди, дарвозабон, ҳимоячилар қайтариб қолишди…
- Омаддан кўра, тақдир деб ўйлаймиз. Ҳаракат қилдик, бугун ютқазиш пешонамизга ёзилган экан.
- Жамоага қабул қилинган Нодирхон Неъматхонов кўп ўтмасдан шартномани бекор қилиб кетди. Шунингдек, дарвозабон Рустамжоновни кетишига нима сабаб бўлди?
- Нодирхон Неъматхоновга «Қизилқум»дан ўйин амалиёти бўйича аниқ таклиф беришган. Бизда айтганимиздек, рақобат кучли. Кўпроқ ўйин амалиётига эга бўладиган жойга ўзи танлади. Рустамжонов билан 6 ойга келишилган экан ва у «Республика ФА» жамоасига кетди.
- Ёзги трансферлардан кўнглингиз тўлдими?
- Очиғи, рўйхатимизда бир қатор ўйинчилар бор эди. Уларни ҳаммасини ҳам ололмадик. Охирги кунгача футболчилар билан алоқада бўлдик. Олишга ҳаракат қилдик. Яхшики, Рустам Турдимуродовни жалб қила олдик.
- «Нефтчи» Иззатилла Пўлатовни «Андижон»га қўйиб юборишга рози бўлган экан, лекин «Андижон» бу таклифни рад этибди. Шу ҳолатга тўхталиб ўтсангиз.
- Раҳбарият ҳал қилади. Айрим сабабларга кўра ўхшамади», - дея бош мураббийнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz мухбири.

Во второй части пресс-конференции после вадийского дерби «Андижан» - «Нефтчи» участвовал главный тренер хозяев Ислам Ахмедов.
- Извиняемся перед нашими болельщиками. Это очень болезненное поражение. Мы очень стыдимся перед нашими фанатами, которые нас постоянно поддерживают. Что касается игры, до красной карточки матч проходил под нашим контролем. Лишь одна красная карточка разрушила все наши планы. Не успели восполнить потерю, как пропустили первый гол.
- Кто, по вашему мнению, основной виновник поражения?
- После поражения всегда винят тренера. Мы готовились как могли. В первом тайме играли неплохо. У нас было много атак, мы контролировали мяч. Неожиданная красная карточка в начале второго тайма разрушила все планы. Я не могу сказать, что наш игрок сделал это специально. Возможно, он не смог сдержать себя на эмоциях. Наши футболисты должны быть профессионалами и уметь управлять собой. Красная карточка была получена из-за эмоций. В остальном наши игроки выложились на все 100%. Обвинять их неправильно.
- Эта красная карточка изменила игру и подготовку всей команды. В последних матчах количество красных карточек увеличивается. Будет ли проводиться психологическая подготовка команды, чтобы избежать этого?
- Футбол все равно богат эмоциями. Мы объясняем, говорим. Футболисты тоже должны уметь управлять собой. Я не думаю, что наши игроки делают это намеренно.
- «Андижан» хорошо играл до летнего перерыва. После летнего перерыва прошло 6 матчей, и команда набрала всего 5 очков. Не заставляет ли этот результат штаб тренеров задуматься?
- Конечно. Мы ищем, работаем над недостатками. Посмотрим. Играем не плохо в игровом плане. Однако у нас были проблемы с завершением атак. Взяли нового нападающего. Сегодня тоже хорошо играли, но после красной карточки ситуация изменилась.
- Почему Шохмалик Комилов не был включен в заявку на матч?
- В заявку включается 20 игроков. Мы даем возможность всем игрокам. Следим за тренировочным процессом. На каждую линию должны оставлять игроков. У нас сильная конкуренция. В этом матче решили дать Шохмалику отдых. Он присоединился к нам в конце нашего сбора. Он еще не полностью понял наш стиль игры. Поэтому мы решили дать ему время для отдыха.
- Считаете ли вы это поражение неудачей? Ведь у вашей команды было несколько хороших шансов забить, но вратарь и защитники соперника предотвратили это...
- Скорее, это судьба, чем неудача. Мы старались, но сегодня было предопределено проиграть.
- Нодирхон Неъматхонов, принятый в команду, вскоре расторг контракт. Также какие причины ухода вратаря Рустамжонова?
- Нодирхон Неъматхонов получил конкретное предложение по игровой практике от «Қизилқум». Как мы говорили, у нас сильная конкуренция. Он выбрал место, где будет больше игровой практики. Рустамжонов договорился на 6 месяцев и ушел в команду «Республика ФА».
- Довольны ли вы летними трансферами?
- Честно говоря, у нас в списке было несколько игроков. Мы не смогли взять всех. Были на связи с игроками до последнего дня. Пытались взять. Хорошо, что смогли привлечь Рустама Турдимуродова.
- «Нефтчи» был готов отпустить Иззатиллу Полатова в «Андижан», но «Андижан» это предложение отклонил. Можете прокомментировать эту ситуацию?
- Решение принимает руководство. По некоторым причинам не получилось, - передает слова главного тренера корреспондент Tribuna.uz.