Хави Эрнандес Нидерландия миллий жамоаси бош мураббийи этиб тайинланди. Каталониялик мутахассис учун бу миллий терма жамоадаги илк мураббийлик фаолияти бўлади. У Нидерландия миллий жамоасида Роналд Куманнинг ўрнини эгаллади ва 2030 йилгача мўлжалланган шартнома имзолади.
Шу тариқа, Нидерландия 53 йилдан кейин яна хорижлик бош мураббийга ишониб топширилди. “Учар ҳолландлар”ни сўнгги марта хорижлик мутахассис — австриялик Эрнст Ҳаппел 1978 йилда бошқарган эди.
Хави 2024 йилда “Барселона”даги фаолиятини якунлаганидан кейин профессионал клубда ишламаётган эди. Каталониялик мутахассис шу вақт давомида Европанинг бир қатор йирик клублари билан боғланган бўлса-да, ўзига мос лойиҳани кутишга қарор қилган. Энди у миллий терма жамоани бошқариш орзусини амалга оширади.
Хавининг Нидерландия миллий жамоасидаги дебюти 24 сентябрь куни Германияга қарши Миллатлар лигаси учрашувида бўлиши кутилмоқда. Унинг тайинланишида “Барселона”да ёш футболчиларга берган имкониятлари ҳам муҳим омил бўлган. Хави Ламин Ямал, Пау Кубарси ва Гави каби футболчиларнинг асосий жамоага кириб келишида катта рол ўйнаган.
Футболчилик фалсафаси жиҳатидан Йоҳан Кройф мактабига яқин бўлган Хави энди ёшлигида ўзига катта таъсир кўрсатган нидерланд футболи муҳитида ишлайди. Нидерландиянинг “De Telegraaf” нашри маълумотига кўра, унинг “Барселона”даги собиқ жамоадоши Патрик Клюйверт ҳам мураббийлар штабига қўшилиши мумкин.
Каталониялик мутахассис клуб мураббийлиги даврида саккизта совринни қўлга киритган. Улар орасида “Барселона” билан Испания чемпионлиги ва Суперкубокдаги ғалаба ҳам бор.

Каталонский специалист заключил контракт с голландцами до 2030 года.
Хави Эрнандес назначен главным тренером сборной Нидерландов. Для каталонского специалиста это будет первый опыт работы с национальной сборной. Он заменил Роналда Кумана в сборной Нидерландов и подписал контракт, рассчитанный до 2030 года.
Таким образом, Нидерланды спустя 53 года вновь доверили пост главного тренера иностранцу. Последним иностранным специалистом, руководившим "Летучими голландцами", был австриец Эрнст Хаппель в 1978 году.
После завершения карьеры в "Барселоне" в 2024 году Хави не работал в профессиональных клубах. Хотя каталонский специалист был связан с рядом крупных европейских клубов, он решил ожидать подходящего проекта. Теперь он осуществит мечту руководить национальной сборной.
Дебют Хави в сборной Нидерландов ожидается 24 сентября в матче Лиги наций против Германии. В его назначении важную роль сыграли и предоставленные им возможности молодым игрокам в "Барселоне". Хави сыграл большую роль во вхождении в основной состав таких игроков, как Ламин Ямал, Пау Кубарси и Гави.
С философией футбола, близкой к школе Йохана Кройфа, Хави теперь будет работать в среде нидерландского футбола, которая оказала на него значительное влияние в молодости. По данным голландского издания "De Telegraaf", его бывший товарищ по "Барселоне" Патрик Клюйверт также может присоединиться к тренерскому штабу.
Каталонский специалист завоевал восемь трофеев во время своей клубной тренерской карьеры. Среди них победа в чемпионате Испании и Суперкубке с "Барселоной".