Португалия миллий жамоасининг собиқ бош мураббийи Роберто Мартинес Нидерландия бошқарувига келиши мумкин. Бу ҳақда De Telegraph хабар берди.
Манбага кўра, Нидерландия футбол иттифоқи (КНВБ) топшириғига биноан миллий жамоа спорт директори Найжел де Йонг 53 ёшли мутахассис билан Малага шаҳрида учрашган. Томонлар Мартинеснинг бош мураббий лавозимига тайинланиши эҳтимолини муҳокама қилган.
Мартинес 2023 йил январидан 2026 йил июлигача Португалия миллий жамоасини бошқарган. Унинг қўл остида португалияликлар 2025 йилги Миллатлар лигасида ғолиб бўлди ва ЖЧ-2026 плей-офф босқичига чиқди. Португалия 1/8 финалда Испанияга мағлуб бўлиб, турнирни тарк этди.
Маълумот учун, Роберто Мартинес аввал Белгия миллий жамоасида ҳам ишлаган. Унинг бошқарувида белгияликлар 2018 йилги Жаҳон чемпионатида бронза медалларини қўлга киритган.

Роберто Мартинес может возглавить сборную Нидерландов
Бывший главный тренер национальной сборной Португалии Роберто Мартинес может стать главным тренером сборной Нидерландов. Об этом сообщил De Telegraaf.
По информации источника, спортивный директор сборной Найджел де Йонг встретился с 53-летним специалистом в городе Малага по поручению Королевского футбольного союза Нидерландов (KNVB). Стороны обсудили возможность назначения Мартинеса на должность главного тренера.
Мартинес возглавлял сборную Португалии с января 2023 года по июль 2026 года. Под его руководством португальцы выиграли Лигу наций 2025 года и вышли в плей-офф ЧМ-2026. Португалия выбыла из турнира после поражения от Испании в 1/8 финала.
Напомним, что ранее Роберто Мартинес также работал со сборной Бельгии. Под его руководством бельгийцы завоевали бронзовые медали на чемпионате мира 2018 года.