Ўзбекистон Колумбияга қарши муносиб ўйин кўрсатди — статистика
ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг 1-турида Ўзбекистон миллий жамоаси Колумбияга 1:3 ҳисобида мағлуб бўлган бўлса-да, учрашув статистикаси вакилларимизнинг муносиб ўйин кўрсатганини тасдиқлади.
Фабио Каннаваро бошқарувидаги жамоа баҳс давомида 9 марта зарба йўллади. Қизиғи, улардан 8 таси иккинчи бўлимга тўғри келди. Бу эса танаффусдан кейин ўзбекистонлик футболчиларнинг анча фаол ҳаракат қилганини кўрсатади.
Колумбия миллий жамоаси эса жами 15 та зарба берди. Дарвоза соҳасига йўлланган зарбалар бўйича ҳисоб 4:3 жанубий америкаликлар фойдасига бўлди.
Тўпга эгалик қилиш борасида ҳам Колумбия устунлик қилди — 61 фоизга қарши 39 фоиз. Биринчи бўлимда эса бу кўрсаткич янада катта фарқни ташкил этди: 72 фоизга қарши 28 фоиз.
Кутилаётган голлар (хG) статистикаси ҳам ўйин нисбатан тенг кечганини кўрсатмоқда. Колумбия 1,61 хG қайд этган бўлса, Ўзбекистоннинг кўрсаткичи 1,16 хGни ташкил этди.
Учрашувнинг 61-дақиқасида Аббосбек Файзуллаев гол уриб, Ўзбекистон миллий жамоаси тарихидаги жаҳон чемпионатларидаги илк гол муаллифига айланди.
Гарчи баҳс 1:3 ҳисобидаги мағлубият билан якунланган бўлса-да, иккинчи бўлимдаги ўйин ва статистик кўрсаткичлар Ўзбекистон миллий жамоаси мундиалдаги рақобатбардош жамоалардан бири бўла олишини намойиш этди.

Сборная Узбекистана показала достойную игру против Колумбии — статистика
В 1-м туре группового этапа ЧМ-2026 сборная Узбекистана уступила Колумбии со счетом 1:3, однако статистика матча подтверждает, что наши представители показали достойную игру.
Команда под руководством Фабио Каннаваро нанесла 9 ударов по ходу матча. Интересно, что 8 из них пришлись на второй тайм. Это говорит о том, что после перерыва узбекские футболисты действовали намного активнее.
Сборная Колумбии, в свою очередь, нанесла в общей сложности 15 ударов. По ударам в створ ворот счет 4:3 в пользу южноамериканцев.
В плане владения мячом Колумбия также доминировала — 61% против 39%. В первом тайме этот показатель был еще более значительным: 72% против 28%.
Статистика ожидаемых голов (xG) также показывает, что игра была относительно равной. Колумбия отметилась 1,61 xG, тогда как показатель Узбекистана составил 1,16 xG.
На 61-й минуте встречи Аббосбек Файзуллаев забил гол, став автором первого гола сборной Узбекистана на чемпионатах мира.
Хотя матч завершился поражением со счетом 1:3, игра и статистические показатели второго тайма продемонстрировали, что сборная Узбекистана может стать одной из конкурентоспособных команд на мировом уровне.