«Ацтека» стадиони ходими ЖЧ-2026 аккредитациясини сотишга урингани учун қўлга олинди
Мексиканинг Мехико шаҳридаги машҳур «Ацтека» стадиони ходимларидан бири ЖЧ-2026 ўйинлари учун берилган аккредитациясини ноқонуний равишда сотишга урингани сабабли ҳибсга олинди.
Бу ҳақда Аsto foot нашри Le Parisien маълумотларига таяниб хабар берди.
Манбага кўра, исми ошкор қилинмаган 24 ёшли стадион ходими ўз аккредитациясини 130 евро эвазига сотишга уринган.
Ҳуқуқ-тартибот органлари ушбу ҳолатни аниқлаб, эркакни қўлга олган. Ҳозирча унга нисбатан қандай жазо чораси қўлланилиши маълум қилинмаган.
Жаҳон чемпионати каби йирик мусобақаларда аккредитациялар қатъий назорат қилинади ва уларни учинчи шахсларга топшириш ёки сотиш қоидабузарлик ҳисобланади.
Эслатиб ўтамиз, ЖЧ-2026 АҚШ, Мексика ва Канада мезбонлигида ўтказилмоқда. Турнир 11 июн куни старт олган бўлиб, 19 июл куни якунига етади.
«Ацтека» стадиони мусобақанинг асосий ареналаридан бири ҳисобланади ва Ўзбекистоннинг Колумбияга қарши тарихий илк учрашувига ҳам мезбонлик қилган эди.

Сотрудник стадиона «Ацтека» арестован за попытку продажи аккредитации ЧМ-2026
Один из сотрудников знаменитого стадиона «Ацтека» в Мехико был арестован за попытку незаконной продажи аккредитации на игры ЧМ-2026.
Об этом сообщает издание Actu Foot со ссылкой на информацию Le Parisien.
По данным источника, 24-летний сотрудник стадиона, имя которого не разглашается, пытался продать свою аккредитацию за 130 евро.
Правоохранительные органы выявили это нарушение и задержали мужчину. Пока не сообщается, какие меры наказания будут применены к нему.
На крупных соревнованиях, таких как чемпионат мира, аккредитации строго контролируются, и их передача или продажа третьим лицам считается нарушением.
Напомним, что ЧМ-2026 проходит под эгидой США, Мексики и Канады. Турнир стартовал 11 июня и завершится 19 июля.
Стадион «Ацтека» является одной из ключевых арен турнира и уже принимал исторический первый матч сборной Узбекистана против Колумбии.