Жаҳоннинг икки карра чемпиони Кафу футбол тарихидаги энг буюк футболчилар ҳақида фикр билдириб, ўзининг рамзий тўртлигини маълум қилди.
Бразилиялик афсонага кўра, Лионел Месси, Диего Марадона, Пеле ва Роналдино бир хил даражада буюк футболчилардир.
«Булар тарихда ўчмас из қолдирган ва жаҳон чемпиони бўлган футболчилар. Улар майдонда ҳамма нарсани жуда осон бажариб юборишарди. Рақибни алдаш, зарба бериш ёки гол уриш улар учун табиий ҳолатдек кўринарди», — деди Кафу.
Собиқ ҳимоячи футболни санъат деб атади ва айнан шу тўрт футболчини футбол санъатининг энг ёрқин намояндалари сифатида кўрсатди.
«Марадона — футбол санъати. Месси — футбол санъати. Пеле — футбол санъати. Роналдино ҳам футбол санъати. Уларнинг ўйинини томоша қилиш завқ бағишлайди», — дея таъкидлади у.
Кафунинг фикрича, бу тўрт футболчини нафақат маҳорат, балки характер ҳам бирлаштиради.
«Биз Месси, Роналдино, Пеле ёки Марадонанинг майдонда муштлашганини кўрмаганмиз. Рақиблар уларни тепишарди, лекин улар ўрнидан туриб, кулиб қўйишар ва ўйнашда давом этишарди.
Улар рақибларни жанжал билан эмас, дриблинг ва голлар билан жазолашарди. Футболда айнан шу нарса бизга ёқади», — деди Кафу.
Шунингдек, бразилиялик афсона Йохан Кройфф, Алфредо Ди Стефано, Мишел Платини ва Франц Беккенбауер каби буюк футболчиларни ҳам эътироф этди. Бироқ у ўзи кўрган давр футболчилари орасида айнан Пеле, Марадона, Роналдино ва Мессини энг юқори поғонага қўйди.

Кафу: «Месси, Пеле, Марадона и Роналдиньо - величайшие футболисты в истории»
Двукратный чемпион мира Кафу высказал своё мнение о величайших футболистах в истории футбола, представив свою символическую четвёрку.
По мнению бразильской легенды, Лионель Месси, Диего Марадона, Пеле и Роналдиньо являются одинаково великими футболистами.
«Это футболисты, оставившие неизгладимый след в истории и ставшие чемпионами мира. На поле они выполняли всё с лёгкостью. Обмануть соперника, нанести удар или забить гол для них казалось естественным», — сказал Кафу.
Бывший защитник назвал футбол искусством и отметил именно этих четырёх футболистов как ярчайших представителей футбольного искусства.
«Марадона — это футбольное искусство. Месси — это футбольное искусство. Пеле — это футбольное искусство. Роналдиньо тоже футбольное искусство. Их игра приносит удовольствие», — подчеркнул он.
По мнению Кафу, этих четырёх футболистов объединяет не только мастерство, но и характер.
«Мы никогда не видели, чтобы Месси, Роналдиньо, Пеле или Марадона дрались на поле. Соперники их били, но они вставали, улыбались и продолжали играть.
Они наказывали соперников не дракой, а дриблингом и голами. Именно это нам нравится в футболе», — отметил Кафу.
Также бразильская легенда признал таких великих футболистов, как Йохан Кройф, Альфредо Ди Стефано, Мишель Платини и Франц Беккенбауэр. Однако среди игроков своей эпохи он поставил Пеле, Марадону, Роналдиньо и Месси на самую высокую ступень.