ЖЧ-2026 доирасида Ўзбекистон миллий жамоасини қўллаб-қувватлаш учун Мексикага ташриф буюрган мамлакатимиз спорт расмийлари ФИФА президенти Жанни Инфантино билан учрашди.
«Ацтека» стадионида бўлиб ўтган самимий суҳбат давомида Инфантино Ўзбекистон миллий жамоасини жаҳон чемпионатидаги тарихий дебюти билан табриклади ва футболчиларимизга кейинги баҳсларда муваффақият тилади.
Ўз навбатида, Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Миллий Паралимпия қўмитаси ҳамда Ўзбекистон футбол ассоциацияси раҳбарияти ФИФА президентига эътибор ва қўллаб-қувватлов учун миннатдорлик билдирди.
Учрашув давомида Колумбияга қарши ўйин Ўзбекистон футболи тарихида муҳим воқеа бўлгани, ушбу баҳс миллий футбол ривожида янги босқични бошлаб бергани таъкидланди.
Шунингдек, Ўзбекистон делегацияси Колумбия футбол федерацияси президенти ва ФИФА Кенгаши аъзоси Рамон Хесурунни миллий жамоасининг ғалабаси билан табриклади.
Унга Ўзбекистон томонидан эсдалик совғаси топширилди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон миллий жамоаси ЖЧ-2026 гуруҳ босқичидаги илк учрашувда Колумбияга 1:3 ҳисобида имкониятни бой берган бўлса-да, Аббосбек Файзуллаев мамлакатимизнинг мундиаллар тарихидаги илк голига муаллифлик қилди.

Инфантино поздравил сборную Узбекистана с историческим дебютом
В рамках ЧМ-2026 спортивные чиновники нашей страны, приехавшие в Мексику поддержать национальную сборную Узбекистана, встретились с президентом ФИФА Джанни Инфантино.
Фото: ОФА
Во время дружеской встречи на стадионе «Ацтека» Инфантино поздравил национальную сборную Узбекистана с историческим дебютом на чемпионате мира и пожелал нашим футболистам удачи в предстоящих матчах.
В свою очередь, руководство Министерства спорта, Национального олимпийского комитета, Национального паралимпийского комитета и Ассоциации футбола Узбекистана выразило благодарность президенту ФИФА за внимание и поддержку.
В ходе встречи было отмечено, что матч против Колумбии стал важным событием в истории узбекского футбола и открыл новую страницу в развитии национального футбола.
Кроме того, делегация Узбекистана поздравила президента Федерации футбола Колумбии и члена Совета ФИФА Рамона Хесуруна с победой его национальной команды.
Ему был вручен памятный подарок от Узбекистана.
Напомним, что в первом матче группового этапа ЧМ-2026 сборная Узбекистана уступила Колумбии со счетом 1:3, но Аббосбек Файзуллаев стал автором первого гола нашей страны в истории чемпионатов мира.