«Рома» ва «Марсел» FFP қоидаларини бузгани учун жаримага тортилди
УEФА Клублар молиявий назорат органи молиявий фейр-плей (FFP) қоидаларига риоя этилиши юзасидан навбатдаги ҳисоботини эълон қилди.
Унга кўра, Италиянинг «Рома» ва Франциянинг «Марсел» клублари молиявий кўрсаткичлар бўйича белгиланган мақсадларга эриша олмагани сабабли жаримага тортилди.
«Рома» 2025/26 йилги мавсум учун белгиланган оралиқ молиявий талабларни бажара олмади. Натижада римликлар 2 миллион евро миқдорида жаримага тортилди. Бундан ташқари, жамоанинг футболчилар таркибига сарфлаган харажатлари даромадининг 70 фоизидан ошиб кетгани учун яна 4 миллион евро жарима белгиланди.
Шу тариқа, «Рома» УEФАга жами 6 миллион евро тўлайди.
«Марсел»га нисбатан эса янада қаттиқроқ чоралар қўлланилди. Француз клуби талаб этилган рентабеллик даражасига эриша олмади ва 6 миллион евро жаримага тортилди.
Бундан ташқари, клубнинг футболчилар учун харажатлари ҳам рухсат этилган 70 фоизлик чегарадан ошиб кетгани сабабли қўшимча 4 миллион евро жарима қўлланди.
Шунингдек, УEФА «Марсел»га шартли спорт санкцияларини ҳам белгилади. Агар клуб 2026/27 йилги мавсумда молиявий кўрсаткичларни яхшилай олмаса, кейинги уч мавсум ичида йўлланма қўлга киритган илк еврокубок мусобақасидан четлаштирилиши мумкин.
Бундан ташқари, «Марсел»нинг 2026/27 йилги еврокубоклар учун янги футболчиларни рўйхатдан ўтказиш имкониятлари ҳам чекланади.
Айни пайтда «Милан», «Интер», «ПСЖ», «Монако», «Бешиктош», «Антверпен» ва «Трабзонспор» УEФА билан тузилган молиявий келишувлар талабларини тўлиқ бажарган ва эндиликда назорат дастуридан чиқарилган.

УЕФА объявил очередной отчет по соблюдению правил финансового фейр-плей (ФФП) органом клубного финансового контроля.
Согласно этому отчету, итальянский клуб «Рома» и французский «Марсель» были оштрафованы за неспособность достигнуть установленных финансовых целей.
«Рома» не смогла выполнить промежуточные финансовые требования, установленные на сезон 2025/26. В результате клуб из Рима оштрафован на 2 миллиона евро. Кроме того, за превышение затрат на состав игроков более чем на 70% от доходов, клубу назначен дополнительный штраф в размере 4 миллионов евро.
Таким образом, «Рома» заплатит УЕФА в общей сложности 6 миллионов евро.
К «Марселю» применены более строгие меры. Французский клуб не достиг требуемого уровня рентабельности и оштрафован на 6 миллионов евро.
Кроме того, за превышение лимита затрат на игроков в 70%, клубу наложен дополнительный штраф в 4 миллиона евро.
Также УЕФА ввел условные спортивные санкции против «Марселя». Если клуб не улучшит свои финансовые показатели к сезону 2026/27, он может быть исключен из первой еврокубковой кампании, в которую квалифицируется в течение следующих трех сезонов.
Кроме того, будут ограничены возможности «Марселя» по регистрации новых игроков для еврокубков 2026/27.
На данный момент «Милан», «Интер», «ПСЖ», «Монако», «Бешикташ», «Антверпен» и «Трабзонспор» полностью выполнили условия финансовых соглашений с УЕФА и теперь выведены из программы контроля.