Уругвай миллий жамоаси кипери Фернандо Муслера жаҳон чемпионати-2026да йўл қўйган хатолари учун кечирим сўради. Дарвозабоннинг гуруҳ босқичининг турли ўйинларидаги 3 та қўпол хатоси жамоанинг плей-оффга чиқиш имкониятларини йўққа чиқарди. Гуруҳ босқичининг сўнгги турида Уругвай Испанияга 0:1 ҳисобида имкониятни бой берди, ягона гол яна Муслеранинг хатосидан кейин қайд этилди. Дарвозабон танаффус вақтида бош мураббий Марсело Биелсадан иккинчи бўлимга туширмасликни ўзи сўраган.
«Мен ҳеч қачон қийинчиликлардан қочмаганман — доимо муаммога тик қараганман. Мен учун мана шу барча уругвайликлар билан гаплашиб олиш учун имконият. Спорт менга шунчалик азоб беришини тасаввур ҳам қилмагандим — айниқса, тайёргарлик жараёнида бажарилган иш кўлами, меҳнатдан кейин. Кийиниш хонасида йигитларга ҳам, барча бироз тинчланиб олгач, айнан шу нарсани айтдим.
Бугун, кўрилган узоқ тайёргарлигимга қарамай, жаҳон чемпионатида муносиб ўйин кўрсата олмаганимдан афсусдаман. Жамоадошларим олдида ва бутун Уругвай халқи олдида кечирим сўрайман, аммо менинг сўзларимнинг ўзи, катта эҳтимол, бу ҳолатда етарли бўлмайди.
Ҳозир мен энг яқин инсонларим билан қолишим, бор кучимни жамлаб, олдинга ҳаракат қилишда давом этишим керак. Сабаби спорт ва бу позиция шундай: баъзан у жуда кўп нарса беради, баъзида — барчасини олиб қўяди. Мен дуч келган қийинчилигимни қабул қилиб, олдинда кутаётган барчасига тайёр бўлишим муҳим», — дея голкипер сўзларини келтиради TyC Sports.
Маълумот учун, Уругвай миллий жамоаси H гуруҳида учинчи ўринни эгаллаб, мусобақадаги иштирокини якунлади. Саудия Арабистони (1:1) ва Кабо-Верде билан дуранг (2:2) уругвайликларга 2 очко жамғариш имконини берди.

Голкипер сборной Уругвая Фернандо Муслера извинился за свои ошибки на чемпионате мира 2026 года. Три результативные оплошности вратаря в различных матчах группового этапа негативно сказались на шансах команды выйти в плей-офф. В последнем матче Уругвай уступил Испании со счётом 0:1, где единственный гол также был забит после ошибки Муслеры. Вратарь сообщил, что попросил тренера Марсело Бьелсу не выпускать его на поле во втором тайме.
«Я никогда не прятался от трудностей — всегда смотрел проблемам в лицо. Для меня это и самый честный способ поговорить со всеми уругвайцами. Я и представить не мог, что спорт причинит мне столько боли — особенно с учётом всей проделанной работы и подготовки. Об этом я и сказал ребятам в раздевалке, когда все немного успокоились.
Сегодня, несмотря на всю свою подготовку, я сожалею, что не смог достойно выступить на чемпионате мира. Я извинился перед партнёрами и перед всем уругвайским народом, хотя понимаю, что этих слов, наверное, недостаточно.
Сейчас мне нужно побыть с самыми близкими людьми, собраться с силами и двигаться дальше. Ведь таков этот спорт и эта позиция: порой они дарят многое, а порой — всё отнимают. Я должен принять то, с чем столкнулся, и быть готовым ко всему, что ждёт меня впереди», — приводит слова голкипера TyC Sports.
Уругвай завершил участие в турнире, заняв третье место в группе H. Команда набрала всего два очка, сыграв вничью с Саудовской Аравией (1:1) и Кабо-Верде (2:2).