Туркия бош мураббийи Парагвайга қарши баҳсдан сўнг ўз фикрларини билдириб ўтди.
Туркия миллий жамоаси бош мураббийи Винченцо Монтелла Парагвайга қарши баҳс (0:1)дан сўнг ўз фикрларини билдириб ўтди.
«Жуда афсусдаман, Туркиядан юқори натижалар кутишаётганди. Ўзимизда ҳам катта умидлар бор эди. Туркия футбол федерацияси учун ҳам афсусдаман.
Футболчиларимиз қанчалик меҳнат қилганини биламан. Бундай ҳолат одатда ҳар 50 та ўйиндан биттасида содир бўлади. Икки ўйинда 65 тага яқин зарба бердик. Ҳатто тўп назорати ҳақида гапиргим ҳам келмаяпти.
Омад биз томонда бўлмади. Футболчиларга айтдим: «Сизлар бор кучингизни бердингиз. Тақдирдан қочиб бўлмайди».
Мен «у футболчи кўпроқ иш қилиши керак эди» ёки «бу яхшироқ ўйнаши мумкин эди» демайман. Доим футболчининг интилишларига қарайман. Уларнинг барчаси кураш олиб борди, катта иштиёқ намойиш этди.
Ҳамма қаттиқ меҳнат қилди, жон куйдириб ўйнади, аммо афсуски, натижа бўлмади. Катта турнирларда мунтазам иштирок этишни шакллантиришимиз керак.
Биз доим жаҳон чемпионатига чиқишимиз лозим. Чунки доим қатнашмаганимиз учун футболчиларнинг онгида қандайдир тўсиқ пайдо бўлиши мумкин. Миллий жамоа бу одатни шакллантириши керак.
Бир кишини ажратиб, танқид қилиш осон. Ҳеч кимни айблашнинг кераги йўқ. Чунки биз қўлимиздан келган барчасини қилдик. Мен ҳам жуда қаттиқ ранжидим», — деди Монтелла.

Монтелла: «Очень сожалею, от Турции ожидали высоких результатов»
Главный тренер сборной Турции Винченцо Монтелла поделился своими мыслями после матча против Парагвая (0:1).
«Очень сожалею, от Турции ожидали высоких результатов. Мы тоже имели большие надежды. Мне жаль и за Турецкую футбольную федерацию.
Я знаю, насколько усердно трудились наши игроки. Такое обычно случается раз на 50 матчей. В двух играх мы нанесли около 65 ударов. Даже не хочу говорить о контроле мяча.
Удача была не на нашей стороне. Я сказал игрокам: «Вы отдали все силы. От судьбы не уйти».
Я не говорю, что «этот игрок должен был сделать больше» или «тот мог сыграть лучше». Я всегда смотрю на стремления игрока. Все они боролись, проявили огромное желание.
Все усердно трудились, играли с полной самоотдачей, но, к сожалению, результата не было. Нам нужно постоянно участвовать в крупных турнирах.
Мы должны всегда выходить на чемпионат мира. Потому что из-за отсутствия регулярного участия у игроков может возникнуть какой-то барьер в сознании. Национальная команда должна сформировать эту привычку.
Легко выделить одного и критиковать. Нет смысла кого-то обвинять. Потому что мы сделали все, что могли. Я тоже очень расстроен», — сказал Монтелла.