Жаҳон чемпионати-2026 гуруҳ босқич 1-тури доирасидаги Аргентина - Жазоир баҳсида (3:0) Лео жамоасига ғалабани тақдим этди. Бироқ агарда биринчи бўлимдаги Месси ҳамда Манди иштирокидаги эпизод ҳакамларнинг эътиборидан четда қолмаганида, тарихий рекорд бўлмаслиги ҳам ҳеч гап эмасди.
Биринчи бўлимнинг 31-дақиқасида Месси тўп учун кураш вақтида Жазоир миллий жамоаси ҳимоячиси Айсса Мандининг оёғини ортдан босиб олди, натижада рақиб майдонга йиқилди. Аммо бош ҳакам Шимон Марчиняк аргентиналикка сариқ карточка ҳам кўрсатмади, VAR ҳам вазиятга аралашмади.

Месси мог быть удалён ещё в первом тайме
Если бы судья в том эпизоде показал Лео красную карточку, исторического хет-трика могло бы и не быть.
В матче первого тура группового этапа чемпионата мира 2026 года между Аргентиной и Алжиром (3:0) Месси подарил победу своей команде. Однако, если бы в первом тайме эпизод с участием Месси и Манди не остался без внимания судей, исторический рекорд мог бы и не состояться.
На 31-й минуте первого тайма Месси в борьбе за мяч наступил на ногу защитнику сборной Алжира Айссе Манди, в результате чего соперник упал на поле. Однако главный судья Шимон Марчиняк не показал аргентинцу даже жёлтую карточку, а VAR не вмешался в ситуацию.