Германиялик собиқ футболчи Лотар Маттеус франциялик мураббийнинг ишига юқори баҳо берди.
Германия миллий жамоаси собиқ сардори Лотар Маттеус Франция миллий жамоаси бош мураббийи Дидие Дешам ҳужумчи Килиан Мбаппега чинакамига жамоанинг етакчиси бўлиши учун катта ёрдам берганини таъкидлади.
«Франция миллий жамоасининг супер юлдузи Килиан Мбаппе мисолида кўриш мумкинки, мураббий футболчига жуда катта таъсир ўтказиши мумкин. Айнан Дешам даврида Мбаппе етакчига айланди. У жамоани ортидан эргаштира олади, майдонда ҳам, унинг ташқарисида ҳам барчасини бошқариб туради. Шунингдек, у ҳимоявий ҳаракатларда ҳам фаол, қўшимчасига яхши интервюлар бермоқда», - деди Маттеус Sky Sportга интервюсида.
Мутахассиснинг фикрига кўра, форвард «Реал»га ўтгач, тўғри хулосалар чиқарган.
«Мбаппе улғайди. Катта эҳтимол, у Мадридда ўзини Парижда қисман бўлгани каби, примадонна сингари тута олмаслигини тушуниб етгандир».
Шу билан бирга Маттеус Дешамнинг Франция миллий жамоаси ҳужум учлиги билан ишини таъкидлади. Тажрибали мутахассис Мбаппе, Усмон Дембеле ва Майкл Олисе триосини бирлаштира олди.
«Мбаппе, Дембеле ва Олисе - бу маҳорат масаласи эмас, бу кўпроқ мулоқот масаласидир. Дешам барчасини назорат қила оляпти ва футболчиларга уларнинг ролини тўғри тушунтириб бермоқда».
Эслатиб ўтамиз, бугун, 14 июл Тошкент вақти билан тунги 23:59да ЖЧ-2026 яримфиналида Франция - Испания ўйини старт олади.

Бывший капитан сборной Германии Лотар Маттеус отметил, что главный тренер Франции Дидье Дешам помог Килиану Мбаппе стать настоящим лидером команды.
«На примере суперзвезды сборной Франции Килиана Мбаппе видно, что тренер может сделать из игрока. При Дешаме Мбаппе стал лидером. Он ведёт за собой команду, руководит ею как на поле, так и за его пределами. Он также отрабатывает в обороне и даёт хорошие интервью», - заявил Маттеус в своей колонке для Sky Sport.
По словам эксперта, форвард сделал правильные выводы после перехода в «Реал».
«Мбаппе стал взрослее. Возможно, он понял, что в Мадриде не мог вести себя как примадонна, как это частично было в Париже».
Также Маттеус отметил работу Дешама с атакующей линией сборной Франции, где тренеру удалось объединить Мбаппе, Усмана Дембеле и Майкла Олисе.
«Мбаппе, Дембеле и Олисе - это не вопрос мастерства, а вопрос коммуникации. Дешам всё держит под контролем и правильно объясняет игрокам их роли».