Мадрид клуби УEФАга расмий мурожаат йўллагани айтилмоқда.
Мадриднинг «Реал» клуби раҳбарияти УEФАга расмий мурожаат йўллаб, «Барселона»ни Хосе Мария Энрикес Негрейра фаолият юритган даврда қўлга киритилган барча совринлардан маҳрум қилишни сўради. Бу ҳақда АS нашри хабар берди.
Манбага кўра, Негрейра 2001–2018 йиллар давомида Испания Ҳакамлар техник қўмитаси вице-президенти лавозимида ишлаган. Шу даврда «Барселона» 30 дан ортиқ совринни қўлга киритган, жумладан 9 та Ла Лига чемпионлиги ва 4 та УEФА Чемпионлар лигаси бош совринини ютган.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йилда «Барселона»га порахўрлик бўйича айбловлар қўйилганди. ОАВ хабарларига кўра, клуб 2001–2018 йиллар оралиғида Негрейра билан боғлиқ компанияларга тўловларни амалга оширган. Клуб эса ушбу айбловларни рад этиб келмоқда.
Ҳозирча УEФА ушбу мурожаат юзасидан расмий баёнот бергани йўқ.
Эслатиб ўтамиз, 2025/26 йилги Ла Лига мавсумида «Барселона» Испания чемпионига айланган бўлса, «Реал» иккинчи ўринни эгаллади.

«Реал» попросил УЕФА лишить «Барселону» наград, полученных во время эпохи Негрейры – AS
Руководство мадридского клуба «Реал» направило в УЕФА официальный запрос с просьбой лишить «Барселону» всех наград, завоёванных в период деятельности Хосе Марии Энрикеса Негрейры. Об этом сообщает издание AS.
По данным источника, Негрейра в 2001–2018 годах занимал должность вице-президента Технического комитета арбитров Испании. За этот период «Барселона» завоевала более 30 трофеев, включая 9 титулов чемпиона Ла Лиги и 4 главных награды Лиги чемпионов УЕФА.
Напомним, в 2023 году «Барселоне» были предъявлены обвинения в коррупции. Согласно сообщениям СМИ, клуб осуществлял платежи компаниям, связанным с Негрейрой, в период с 2001 по 2018 годы. Однако клуб отрицает эти обвинения.
Пока что УЕФА не сделала официальных заявлений по этому запросу. В сезоне 2025/26 Ла Лиги «Барселона» стала чемпионом Испании, а «Реал» занял второе место.