Ўзбекистон миллий жамоаси бош мураббийи Фабио Каннаваро Канадага қарши учрашув (0:2)дан кейин матбуот анжуманида иштирок этиб, ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
«Ҳар қандай учрашувларда, албатта, хатолар бўлади. Хатоларни 10 кундан кейинги ўйинларда эмас, айнан мана шундай ўртоқлик баҳсларида қилган яхшироқ. Футбол шундай.
Биринчи бўлимда жамоамиз ихчам ва агрессив ўйнади. Иккинчи бўлимда эса тўп назоратини кўпроқ қўлга олишни хоҳладик. Бироқ интенсивликни йўқотдик ва бир нечта хатоларга йўл қўйдик. Бундай ўйинларда хато қилсангиз, бунинг учун жазоланасиз.
Футболчиларимдан айнан биринчи бўлимдагидек интенсивликни кутгандим. Мен келганимдан бери юқори интенсивликда ўйнаш устида ишлаяпмиз.
Осиё футболи билан халқаро футбол ўртасидаги фарқни яхши биламан. Бу осон эмас, аммо биринчи бўлимда жамоамда кўплаб ижобий жиҳатларни кўрдим.
Мен Канада миллий жамоасини анчадан бери кузатиб бораман. У ерда кўплаб дўстларим бор. Сўнгги 3-4 йил ичида жамоа сезиларли даражада ўсди.
Футбол Канадада жуда оммалашди. Кўплаб дўстларим билан суҳбатлашдим. Бугун ҳам жуда иқтидорли футболчиларни кўрдим.
Юқори интенсивликда ўйнаганда жароҳатлар бўлиб туради. Ҳозирча жиддий нарса йўқ. Эртага ва индинга нима бўлишини кўрамиз.
Менимча, бугун ҳамма учун энг катта муаммо совуқ об-ҳаво бўлди. Шунга қарамай, кўплаб мухлислар стадионга келишди. Бундай қўллаб-қувватлаш остида ўйнаш биз учун жуда ёқимли бўлди.
Бундай стадионда ўйнаш имкониятига эга бўлсангиз, бундан завқланишингиз ва қадрлашингиз керак. Бизни қўллаб-қувватлаш учун келган мухлисларга раҳмат айтишимиз керак. Бугун бу совуқ ҳавода стадионга келиш осон бўлмади.
Португалия, Колумбия ва Конго ДР жуда кучли жамоалар. Улардан иккитаси дунёнинг энг кучли жамоалари қаторига киради.
Бу жамоалар билан ўйнаш жуда қийин бўлишини биламиз. Лекин футболчиларимга ҳам айтдим: бизда йўқотадиган ҳеч нарса йўқ.
Бу мамлакатимиз тарихидаги илк жаҳон чемпионати. Шунинг учун уларга фақат битта нарсани айтаман — бундан завқланинг. Жаҳон чемпионатида ўйнаш имконияти ҳар доим ҳам насиб этавермайди.
Ҳусанов жуда яхши футболчи. У ҳали янада ривожланиши мумкин, чунки унинг салоҳияти жуда юқори.
Баъзан ҳаддан ташқари агрессив бўлиб кетади, ҳозир эса вазиятларни яхшироқ ўқишни ўрганиши керак. Бироқ ҳимоячи сифатида у жуда ҳам яхши футболчи», — деди Каннаваро.

Главный тренер Узбекистана поделился своими мыслями после матча с Канадой.
Главный тренер сборной Узбекистана Фабио Каннаваро после матча против Канады (0:2) принял участие в пресс-конференции и поделился своими мыслями.
«В любых матчах, конечно, бывают ошибки. Ошибки лучше делать в товарищеских матчах, а не через 10 дней в играх. Таков футбол.
В первом тайме наша команда играла компактно и агрессивно. Во втором тайме мы хотели больше владеть мячом. Однако мы потеряли интенсивность и допустили несколько ошибок. В таких играх, если ошибешься, ты будешь за это наказан.
Я ожидал от своих игроков именно такой интенсивности, как в первом тайме. С момента моего прихода мы работаем над игрой с высокой интенсивностью.
Я хорошо знаю разницу между азиатским и международным футболом. Это не просто, но в первом тайме я увидел много положительных моментов в команде.
Я давно наблюдаю за сборной Канады. У меня там много друзей. За последние 3-4 года команда значительно выросла.
Футбол в Канаде стал очень популярным. Я много разговаривал с друзьями. Сегодня я тоже увидел очень талантливых футболистов.
Когда играешь на высокой интенсивности, травмы случаются. Пока ничего серьезного. Посмотрим, что будет завтра и послезавтра.
На мой взгляд, самым большим испытанием для всех сегодня была холодная погода. Тем не менее, многие болельщики пришли на стадион. Играть при такой поддержке для нас было очень приятно.
Если у вас есть возможность играть на таком стадионе, вы должны наслаждаться этим и ценить это. Мы должны поблагодарить болельщиков, которые пришли поддержать нас. Сегодня в этот холод прийти на стадион было нелегко.
Португалия, Колумбия и ДР Конго — очень сильные команды. Две из них входят в число лучших команд мира.
Мы знаем, что играть с этими командами будет очень сложно. Но я также сказал своим игрокам: нам нечего терять.
Это первый в истории нашей страны чемпионат мира. Поэтому я скажу им только одно — наслаждайтесь этим. Возможность играть на чемпионате мира не всегда выпадает.
Хусанов — очень хороший футболист. Он может развиваться еще больше, потому что у него очень высокий потенциал.
Иногда он бывает чрезмерно агрессивным, и сейчас ему нужно научиться лучше читать ситуации. Но как защитник он действительно хороший игрок», — сказал Каннаваро.