ЖЧ-2026 ғолиби бўлган Испания миллий жамоаси Мадридда тантанали равишда кутиб олинди. Чемпионлар шарафига ташкил этилган автобус парадида тахминан 2 миллион нафар мухлис иштирок этди.
Эслатиб ўтамиз, Луис де ла Фуенте шогирдлари Жаҳон чемпионати финалида Аргентинани қўшимча бўлимларда 1:0 ҳисобида мағлуб этиб, мамлакат тарихидаги иккинчи жаҳон чемпионлигини қўлга киритганди.
Душанба куни жамоа Испания пойтахти Мадридга қайтиб келди. Дастлаб футболчилар ва мураббийлар штаби қирол Филипп VI ҳамда қироллик оиласи аъзолари билан учрашди. Шундан сўнг улар Испания бош вазири Педро Санчес қабулида бўлди.
Расмий тадбирлар якунлангач, жамоа очиқ автобусда Мадрид кўчалари бўйлаб чемпионлик парадини ўтказди. Бу мамлакат футболи тарихидаги энг йирик оммавий байрамлардан бири сифатида қайд этилди.

Сборная Испании, победившая на ЧМ-2026, была торжественно встречена в Мадриде. На автобусном параде в честь чемпионов присутствовало около 2 миллионов болельщиков.
Напомним, что подопечные Луиса де ла Фуэнте в финале чемпионата мира обыграли Аргентину с результатом 1:0 в дополнительных таймах, завоевав свой второй титул чемпиона мира в истории страны.
В понедельник команда вернулась в столицу Испании, Мадрид. Сначала футболисты и тренерский штаб встретились с королем Филиппом VI и членами королевской семьи. Затем они были приняты премьер-министром Испании Педро Санчесом.
После завершения официальных мероприятий команда провела парад чемпионства на открытом автобусе по улицам Мадрида. Это событие было отмечено как один из крупнейших массовых праздников в истории футбола страны.