ФИФА ЖЧ-2026 1/16 финалидан ўрин олган Белгия — Сенегал учрашувининг энг яхши футболчиси номини эълон қилди.
3:2 ҳисобида якунланган баҳсда Белгия миллий жамоаси сафида дубл қайд этган Юри Тилеманс учрашувнинг энг яхши футболчиси деб топилди.
Руди Гарсия шогирдлари асосий вақт якунланишига бир неча дақиқа қолганида 0:2 ҳисобида ортда бораётган эди. Бироқ 86 ва 89-дақиқаларда урилган голлар эвазига ҳисоб тенглаштирилди. Қўшимча бўлимнинг сўнгги дақиқаларида эса Тилеманс пеналтидан гол уриб, Белгияга ғалаба келтирди.
Эслатиб ўтамиз, Белгия миллий жамоаси ЖЧ-2026 1/8 финалида АҚШ — Босния ва Ҳерцеговина жуфтлиги ғолибига қарши майдонга тушади.
Маълумот учун, Юри Тилеманс Сенегалга қарши баҳсда Жаҳон чемпионатлари тарихидаги энг кеч голни ҳам уриб, янги рекорд ўрнатди.

ФИФА объявила лучшего игрока матча Бельгия — Сенегал
ФИФА объявила лучшего игрока матча Бельгия — Сенегал, который состоялся в рамках 1/16 финала ЧМ-2026.
Лучшим игроком встречи, завершившейся со счетом 3:2, был признан Юри Тилеманс, оформивший дубль в составе сборной Бельгии.
Подопечные Руди Гарсии отставали со счетом 0:2 за несколько минут до окончания основного времени. Однако благодаря голам, забитым на 86-й и 89-й минутах, счет был сравнен. В последние минуты дополнительного времени Тилеманс забил с пенальти, принеся победу Бельгии.
Напомним, что сборная Бельгии в 1/8 финала ЧМ-2026 выйдет на поле против победителя пары США — Босния и Герцеговина.
Для справки, Юри Тилеманс в матче против Сенегала также установил новый рекорд, забив самый поздний гол в истории Чемпионатов мира.