Кейн: «Кейинги босқичга чиқдик, энди бундан завқланишимиз керак»
Англия миллий жамоаси сардори Ҳарри Кейн ЖЧ-2026 1/16 финалида Конго ДР устидан қозонилган 2:1 ҳисобидаги ғалабадан кейин ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
«Ростини айтсам, ҳиссиётлар ажойиб. Жуда оғир ўйин бўлди. Рақиб жуда кучли жамоа экан. Танаффусдан кейин анча яхши ўйнадик, уларнинг дарвозабони бир нечта ажойиб сейвларни амалга оширди. Бутун ҳафта давомида ҳар кимнинг ўз юлдузли лаҳзаси бўлиши мумкинлигини гапирдик ва бугун бу лаҳза менга насиб этди.
Биз доим ўзимизга ишонишимиз кераклигини такрорладик. Албатта, ҳали яхшилашимиз керак бўлган жиҳатлар бор. Аммо плей-оффда энг муҳими — кейинги босқичга чиқиш. Ҳозир турнир шундай босқичга етдики, ҳар бир ғалаба учун охиригача курашишга тўғри келади ва бугун айнан шундай қилдик.
Биз бошқа миллий жамоалардан фарқ қилмаймиз. Кейинги босқичга чиқдик, энди бундан завқланишимиз керак. Мухлисларимиз ҳам бу қувончни биз билан баҳам кўришини истайман. Тўрт кундан кейин эса яна майдонга қайтамиз.
Хорватияга қарши ўйиндан кейин захирадан тушадиган футболчиларнинг аҳамияти ҳақида гапиргандик. Бугун ҳам буни кўрдик. Бизга 90 дақиқа давомида қаршилик кўрсатиш осон эмас. Ушбу ғалабага ҳисса қўшган барчадан хурсандман ва шу руҳда давом этишимизга умид қиламан», — деди Кейн ФИФА расмий сайтига.
Эслатиб ўтамиз, Ҳарри Кейн ушбу баҳсда дубл қайд этиб, Англияга 2:1 ҳисобидаги иродали ғалабани тақдим этди. Унинг Жаҳон чемпионатларидаги голлари сони 13 тага етди.

Капитан сборной Англии Харри Кейн поделился своими мыслями после победы над ДР Конго со счётом 2:1 в 1/16 финала ЧМ-2026.
«Честно говоря, ощущения великолепные. Это была очень сложная игра. Соперник оказался очень сильной командой. После перерыва мы играли гораздо лучше, их вратарь сделал несколько потрясающих сейвов. Всю неделю мы говорили о том, что у каждого может быть свой звёздный момент, и сегодня этот момент настал для меня.
Мы всегда повторяли, что должны верить в себя. Конечно, есть аспекты, которые нам нужно улучшать. Но в плей-офф самое главное — выходить в следующий этап. Сейчас турнир дошёл до такого этапа, когда за каждую победу приходится бороться до конца, и сегодня мы именно так и сделали.
Мы не отличаемся от других сборных. Мы вышли в следующий этап, теперь нужно наслаждаться этим. Я хочу, чтобы наши болельщики также разделили эту радость с нами. Через четыре дня мы снова выйдем на поле.
После матча с Хорватией мы говорили о значимости игроков, выходящих на замену. Сегодня мы снова это увидели. Нас не так просто сдерживать на протяжении 90 минут. Я рад за всех, кто внес свой вклад в эту победу, и надеюсь, что мы продолжим в том же духе», — сказал Кейн официальному сайту FIFA.
Напомним, что Харри Кейн оформил дубль в этом матче, обеспечив Англии волевую победу со счётом 2:1. Количество его голов на чемпионатах мира достигло 13.