«Қўқон-1912» устози ОКМКга қарши баҳсдан сўнг ўз фикрларини билдирди.
«Қўқон-1912» жамоаси ҳамон мухлисларини ранжитишда давом этяпти. Ўтган турда муборакликларга ютқазишганди. Бу сафар эса ўз уйида ОКМКга 1:4 ҳисобида мағлуб бўлди.
Учрашув якунлангач, қўқонликлар бош мураббийи Андрей Шипилов матбуот анжуманида қатнашди.
- Ўйин ҳақидаги фикрингиз?
- Аввало шуни айтмоқчиманки, ўзинг севган касбга бундай муносабатда бўлиш мумкин эмас. Нима бўлаётганини тушунмаяпман. Иккинчи бўлимга яна чиқиб, мутлақо қабул қилиб бўлмайдиган ўйин кўрсатдик. Бундай бўлиши мумкин эмас.
Биринчи навбатда ўзимнинг ҳам уялгим келади. Лекин бу ерда фақат мураббий айбдор эмас. Бу ерда бутун бир занжир бор. Жамоа ютқазса, одатда мураббий айбдор дейишади. Аммо ўйинни синчиклаб таҳлил қилсангиз, биринчи бўлимни биз анча яхши ва муносиб ўтказдик. Ҳа, дастлаб бироз ишончсиз бошладик, аммо ўнинчи дақиқалардан кейин вазиятни ўзимиз томонга оғдира олдик.
Биринчи бўлим оғир кечди, буни мен ҳам кўрдим. Бизга ҳам осон бўлмади. Жуда муросасиз кураш бўлди. Танаффусда иккинчи бўлимда қандай ҳаракат қилишимизни футболчиларга батафсил тушунтирдик.
Аммо уларнинг бошида нима борлигини билмайман. Ҳозиргина кийиниш хонасида улар билан хотиржам гаплашдим. Уларгача етиб бориш жуда қийин. Ахир булар тажрибали, яхши савиядаги футболчилар. Таркибда тажрибали ва ёш футболчилар ўртасида мувозанат бор.
Натижа тўлиқ қонуний. Ўйинга бундай муносабатда бўлиш мумкин эмас. Бу шунчаки уят.
Қўқон яхши шаҳар, мухлислари ҳам жуда яхши. Улар жамоани чин дилдан қўллаб-қувватлайди. Албатта, ҳар доим чўнтагида тош олиб юрадиган танқидчилар ҳам бўлади, лекин мен уларга умуман эътибор бермайман.
Бироқ ҳозир жамоага ҳам, раҳбариятга ҳам айтдим: агар вазият ўзгаришларни талаб қилса, марҳамат, керакли қарорни қабул қилинг. Мен яхши таркибга эга бўлган жамоанинг турнир жадвалида ўзига муносиб бўлмаган ўринда юришини истамайман.
- Жасур Ёқубов жароҳат олиб майдонни тарк этгач, жамоа тўртта гол ўтказиб юборди. Ҳимоя айнан унинг кетиши туфайли издан чиқдими?
- Йўқ, йўқ. Жасур Ёқубов ёмон ўйнамади. Шу сабабли ҳам уни бугун асосий таркибга қўйгандик. Уни фақат жароҳатини оғирлаштириб юбормаслик учун алмаштирдик. Аслида уни алмаштириш режамиз йўқ эди.
Битта ҳимоячининг алмашгани ўйинга бунчалик таъсир қилмайди. У ерда бутун бошли хатолар занжири бўлди. Бири хато қилди, кейингиси ҳам хато қилди. Жуда оддий, болаларча хатолар туфайли тўртта гол ўтказиб юбордик.
Биринчи бўлимни шундай ўтказган жамоа учун бу мутлақо қабул қилиб бўлмайдиган ҳолат. Нима бўлаётганини тушунмаяпман.
Агар футболчилар майдонда зўрға ҳаракат қилаётганини кўрсам, жисмоний тайёргарлик етишмаяпти дердим. Лекин ундай эмас. Ҳеч кимнинг оёғи тортишмади, ҳамма югурди, курашди.
Алмасалиев кейинроқ жароҳат олди ва уни алмаштиришга мажбур бўлдик. Бу ҳимоячиларнинг эмас, бутун жамоанинг ҳимоядаги хатоси эди. Ҳужумдан ҳимояга ва ҳимоядан ҳужумга ўтиш босқичларида жиддий камчиликлар бўлди.
- Трансфер ойнасида таркибни кучайтириш режалаштирилганми?
- Бу саволга мамнуният билан жавоб берган бўлардим. Аммо ҳозир аниқ гапира олмайман. Чунки молиявий имкониятлар ва бюджет масаласи бор.
Кимдир танаффусда олти футболчи олади, бошқаси бешта олади. Кимдир эса трансфер қилади-ю, барибир ютқазади.
Биз имконимиз етганича ишладик. Дарвозабон олдик ва у бугун дебют қилди.
Албатта, таркибни кучайтиришни истаймиз. Масалан, ҳозир Нимели йўқ. Унга нима бўлганини ҳам билмайман, шунчаки таркибда йўқ.
Сиз айтишингиз мумкин:«Битта футболчи йўқлиги муаммо эмас». Мен ҳам бунга қўшиламан. Аммо ҳозир биз учун ҳар бир футболчи жуда муҳим.
Муборакдаги ўйинда Нимели йўқ эди, Иқбол эса сариқ карточкалари сабаб ўйнамади. Бугун Иқбол майдонга тушди ва унга эътирозим йўқ. Ҳар доим муносиб ўйнайди.
Сидиков эса узоқ вақт машғулот ўтказмаганига қарамай, бугун икки бўлим ўйнади. Унга ҳам эътирозим йўқ. Тома ҳам тўлиқ ўйнади. Лекин мураббий сифатида доим кўпроқ нарсани хоҳлайсан.
Жамоада янги футболчилар бўлишини, ҳақиқий рақобат юзага келишини истардим. Назаримда, айрим футболчилар шартнома имзолагач, шу билан ҳаммаси тугади, деб ўйлаб қолишган.
Мен ҳам имкон бўлса, икки-уч нафар янги футболчини, айниқса ҳужум ва ярим ҳимоянинг чап ҳамда ўнг қанотларига таклиф қилган бўлардим.
Ҳозирча қўлимиздаги футболчилар билан ишлашга мажбурмиз. Ҳеч кимдан воз кечмаяпмиз. Мураббийлар штаби ва тиббий штаб билан биргаликда имкон қадар ҳамма нарсани қиляпмиз. Аммо қанча гапирмай, қанча тушунтирмай, натижа бўлмаса — бу жуда ёмон.
Мен бу ҳақда раҳбариятга ҳам очиқ айтдим. Натижа йўқ — бу жуда-жуда ёмон ҳолат. Бу мени ҳам қаттиқ ташвишга солмоқда ва умуман қониқтирмайди.
Шу сабабли энди барча қарор раҳбарият қўлида. Мен уларга ҳаммасини тушунтирдим. Ўйиндан икки кун олдин ҳам улар билан учрашиб, профессионал тарзда суҳбатлашган эдик.
Футбол жамоавий ўйин. Аммо натижа учун якунда бош мураббий жавоб беради. Натижа бўлмаса, демак, айбдор ҳам мураббий», - дея Шипиловнинг сўзларидан келтиради Tribuna.uz мухбири.

Тренер «Коканд-1912» поделился мнением после матча с ОКМК.
Команда «Коканд-1912» продолжает разочаровывать своих болельщиков. В прошлом туре они уступили «Муборак». На этот раз проиграли в родных стенах ОКМК со счётом 1:4.
После завершения встречи главный тренер кокандцев Андрей Шипилов принял участие в пресс-конференции.
- Ваше мнение об игре?
- Прежде всего, хочу сказать, что нельзя так относиться к своему любимому делу. Я не понимаю, что происходит. Во втором тайме мы вышли и показали абсолютно неприемлемую игру. Такого быть не должно.
В первую очередь мне самому стыдно. Но здесь виноват не только тренер. Тут целая цепочка. Когда команда проигрывает, обычно говорят, что виноват тренер. Однако если внимательно проанализировать игру, то мы провели первый тайм довольно хорошо и достойно. Да, сначала начали немного неуверенно, но после десятых минут смогли перетянуть ситуацию на нашу сторону.
Первый тайм был тяжелым, я это тоже видел. Нам тоже было непросто. Была очень упорная борьба. В перерыве мы подробно объяснили игрокам, как действовать во второй половине.
Но я не знаю, что у них в головах. Только что в раздевалке я спокойно поговорил с ними. Достучаться до них очень сложно. Ведь это опытные, качественные футболисты. В составе есть баланс между опытными и молодыми игроками.
Результат полностью закономерен. Так относиться к игре нельзя. Это просто позор.
Коканд — хороший город, а болельщики очень хорошие. Они искренне поддерживают команду. Конечно, всегда найдутся критики с камнем за пазухой, но я на них вообще не обращаю внимания.
Однако сейчас я сказал и команде, и руководству: если ситуация требует изменений, пожалуйста, принимайте необходимые решения. Я не хочу, чтобы команда с хорошим составом находилась в таблице на недостойном месте.
- После того как Жасур Ёкубов травмировался и покинул поле, команда пропустила четыре гола. Именно из-за его ухода защита вышла из строя?
- Нет, нет. Жасур Ёкубов сыграл неплохо. Поэтому и поставили его сегодня в основной состав. Мы заменили его только чтобы не усугубить травму. На самом деле мы не планировали его менять.
Замена одного защитника не влияет на игру в такой степени. Там была целая цепочка ошибок. Один ошибся, затем другой тоже ошибся. Из-за очень простых, детских ошибок мы пропустили четыре гола.
Для команды, которая провела такой первый тайм, это абсолютно недопустимая ситуация. Я не понимаю, что происходит.
Если бы я видел, что игроки едва передвигаются по полю, я бы сказал, что не хватает физической подготовки. Но это не так. У никого не свело ноги, все бегали, боролись.
Алмасалиев позже получил травму, и мы были вынуждены его заменить. Это не ошибка защитников, а ошибка всей команды в обороне. Были серьезные недостатки в переходе от атаки к защите и от защиты к атаке.
- Планируется ли усиление состава в трансферное окно?
- На этот вопрос я с удовольствием ответил бы. Но пока не могу сказать точно. Ведь есть вопросы финансовых возможностей и бюджета.
Кто-то в перерыве берет шесть футболистов, другой — пятеро. Кто-то делает трансферы, но всё равно проигрывает.
Мы работали в рамках наших возможностей. Взяли вратаря, и он сегодня дебютировал.
Конечно, мы хотим усилить состав. Например, сейчас нет Нимели. Я не знаю, что с ним, просто его нет в составе.
Вы можете сказать: «Отсутствие одного футболиста - не проблема». Я тоже с этим согласен. Но каждый игрок сейчас для нас очень важен.
В игре с «Мубарак» Нимели не было, Икбол не играл из-за жёлтых карточек. Сегодня Икбол вышел на поле, и к нему нет претензий. Он всегда играет достойно.
Сидиков, несмотря на то что долго не тренировался, сегодня провёл оба тайма. И к нему нет претензий. Тома тоже полностью отыграл. Но как тренер, всегда хочешь большего.
Я хотел бы, чтобы в команде были новые игроки, чтобы возникла настоящая конкуренция. Мне кажется, некоторые игроки после подписания контракта думают, что на этом всё закончилось.
Если бы была возможность, я бы пригласил двух-трех новых игроков, особенно на левые и правые фланги атаки и полузащиты.
Пока что мы вынуждены работать с имеющимися игроками. Никого не отказываемся. Мы с тренерским штабом и медицинской командой делаем всё возможное. Но сколько бы ни говорили, сколько бы ни объясняли, если нет результата — это очень плохо.
Я об этом открыто сказал руководству. Нет результата — это очень-очень плохо. Это меня тоже сильно беспокоит и совершенно не устраивает.
Поэтому теперь все решения в руках руководства. Я им всё объяснил. За два дня до игры мы тоже встречались и профессионально обсуждали.
Футбол — это командная игра. Но за результат в конечном итоге отвечает главный тренер. Если нет результата, значит, виноват и тренер», - приводит слова Шипилова корреспондент Tribuna.uz.