Ҳозирга қадар Ашраф жаҳон чемпионатларида жами 13 та ўйинда майдонга тушган.
Марокаш миллий жамоаси ҳимоячиси Ашраф Ҳакими Африка футболида жаҳон чемпионатлари бўйича янги рекорд ўрнатди.
Футболчи африкалик футболчилар орасидаги мундиаллар тарихида энг кўп ўйин ўтказган футболчига айланди. Бу натижага эришишида Марокаш миллий жамоасининг 2022 йилдаги муваффақиятли иштироки катта аҳамият касб этди. Ўшанда марокашликлар яримфиналгача етиб бориб, 7 та учрашув ўтказганди.
Ҳозирга қадар Ҳакими жаҳон чемпионатларида жами 13 та ўйинда майдонга тушган: Россиядаги мундиалда 3 та, Қатардаги турнирда 7 та ва ҳозирча яна 3 та баҳсда.

Защитник сборной Марокко Ашраф Хакими установил новый рекорд в африканском футболе по числу матчей на чемпионатах мира.
Футболист стал игроком с наибольшим количеством матчей в истории мундиалей среди африканских футболистов. Важную роль в этом достижении сыграло успешное выступление сборной Марокко в 2022 году, когда марокканцы дошли до полуфинала, сыграв 7 матчей.
На данный момент Хакими провёл 13 матчей на чемпионатах мира: 3 на мундиале в России, 7 на турнире в Катаре и пока ещё 3 матча.
Ранее сообщалось, что Хакими стал самым титулованным футболистом в истории Африки по версии Tribuna.