Нидерландия миллий жамоаси ҳимоячиси Виржил ван Дейк 2026 йилги Жаҳон чемпионатидаги таркиб ҳақида фикр билдириб, жамоа катта натижаларга эришишга қодир эканини айтди.
«Кўплаб футболчилар Евро-2024да иштирок этган ва бу жуда муҳим тажриба бўлган. Уларнинг аксарияти учун бу илк йирик турнир эди. Ҳозир кўпчилик футболчилар фаолиятининг энг яхши даврида. Шунингдек, уларнинг катта қисми Европа Чемпионлар лигасида қатнашадиган топ-клубларда ўйнайди.
Аммо мен учун ҳаммаси буюк футболчиларга эмас, энг яхши жамоага боғлиқ. Биз мураббийлар штаби билан биргаликда муваффақият учун энг тўғри формулани топишимиз керак», — деди ван Дейк FIFА расмий сайтига.
Нидерландиялик футболчи жамоанинг Жаҳон чемпионатида ғолиб чиқиш имкониятига ҳам ишонишини яширмади.
«Ҳа, мен бунга ишонаман. Бизда жуда аҳил жамоа бор. Албатта, омад ҳам керак бўлади. Айрим футболчилар ҳал қилувчи паллаларда ўзини кўрсатиши, жароҳатлар бўлмаслиги муҳим. Ҳозирги футбол тақвими жуда тиғиз. Лекин таркибимизга қараганимда, биз алоҳида натижага эриша олишимизга ишонаман», — дея қўшимча қилди ҳимоячи.

Ван Дейк: «С этим составом мы можем выиграть чемпионат мира»
Защитник сборной Нидерландов Вирджил ван Дейк поделился своими мыслями о составе на чемпионат мира 2026 года, отметив, что команда способна на большие достижения.
«Многие игроки приняли участие в Евро-2024, и это был очень важный опыт. Для большинства из них это был первый крупный турнир. Сейчас многие игроки находятся в лучшем периоде своей карьеры. Также большая часть из них играет в топ-клубах, участвующих в Лиге чемпионов УЕФА.
Но для меня все зависит не только от великих футболистов, а от лучшей команды. Нам необходимо вместе с тренерским штабом найти самую правильную формулу успеха», — сказал ван Дейк официальному сайту ФИФА.
Нидерландский футболист также не скрывает своей уверенности в способности команды победить на чемпионате мира.
«Да, я в это верю. У нас очень сплоченная команда. Конечно, удача тоже понадобится. Важно, чтобы некоторые игроки проявили себя в решающие моменты, и чтобы не было травм. Сейчас футбольный календарь очень насыщенный. Но, глядя на наш состав, я верю, что мы способны достичь особого результата», — добавил защитник.