Норвегия миллий жамоаси бош мураббийи Столе Солбаккен 2026 йилги Жаҳон чемпионати олдидан жамоасининг имкониятларига баҳо берди.
Мутахассис Норвегияни мусобақа ғолиблиги учун даъвогар бўлган «қора тулпор» сифатида кўрмаслигини айтди.
«Бизни турнир охиригача етиб бориши мумкин бўлган “қора тулпор” деб ўйламайман. Бироқ омадли кунда ўзимиздан кучлироқ рақибни мағлуб этишимиз мумкин. Бутун турнир давомида «қора тулпори» бўламиз дейиш эса ҳақиқатдан йироқ», — деди Солбаккен FIFА расмий сайтига берган интервюсида.
Мураббий ушбу Жаҳон чемпионатини Норвегия учун ўзини намойиш қилиш имконияти сифатида баҳолади.
«Биз дунёга аввалгидан бошқачароқ футбол ўйнаётганимизни кўрсатмоқчимиз. Жамоамиз ҳужумкор футбол намойиш этади ва футболчилар бир-бири учун астойдил ҳаракат қилади», — дея қўшимча қилди мутахассис.
Эслатиб ўтамиз, Норвегия 2026 йилги Жаҳон чемпионатининг I гуруҳидан жой олган ва Франция, Сенегал ҳамда Ироқ миллий жамоаларига қарши баҳс олиб боради.

Сольбаккен: «Нельзя назвать Норвегию «тёмной лошадкой» чемпионата мира»
Главный тренер национальной сборной Норвегии Столе Сольбаккен оценил шансы своей команды на чемпионате мира 2026 года.
Специалист заявил, что не рассматривает Норвегию как «тёмную лошадку», претендующую на победу в турнире.
«Я не думаю, что нас можно назвать «тёмной лошадкой», которая сможет пройти до конца турнира. Однако, в удачный день, мы способны обыграть более сильного соперника. Но сказать, что мы будем «тёмной лошадкой» на протяжении всего турнира, — это далеко от правды», — сказал Сольбаккен в интервью официальному сайту ФИФА.
Тренер оценил этот чемпионат мира как возможность для Норвегии проявить себя.
«Мы хотим показать миру, что играем в футбол иначе, чем раньше. Наша команда демонстрирует атакующий футбол, и игроки искренне стараются друг для друга», — добавил специалист.
Напомним, Норвегия заняла место в группе I чемпионата мира 2026 года и будет противостоять командам Франции, Сенегала и Ирака.
Для справки, в составе Норвегии играют такие звёздные футболисты, как Эрлинг Холанд и Мартин Эдегор.