FIFА 2026 йилги Жаҳон чемпионати баҳсларига мухлисларнинг сув солинган пластик идишларни олиб киришини тақиқлади.
Ташкилот регламентига киритилган ўзгартиришларга кўра, ушбу қарор трибунадан майдонга турли буюмлар улоқтирилиши оқибатидаги жароҳатлар хавфини камайтиришга қаратилган. Аввалроқ мухлисларга ҳажми бир литргача бўлган шаффоф пластик идишларни стадионга олиб киришга рухсат берилганди.
«Биз барча футболчилар, ҳакамлар, мухлислар, волонтёрлар ва ходимларнинг саломатлиги ҳамда хавфсизлигини ҳимоя қилишга интиламиз. FIFА мусобақа мезбон шаҳарлари ташкилий қўмиталари ва маҳаллий ҳокимият органлари билан мухлислар учун қулай шароит яратиш бўйича ҳамкорлик қилмоқда. Бу стадион ҳудудларида сув ичиш нуқталари, совутиш зоналари, вентиляторлар, намлантирувчи пуркагичлар ва бошқа воситаларни ўз ичига олиши мумкин», — дейилади FIFА баёнотида.
Шунингдек, ташкилот Жаҳон чемпионати баҳслари вақтида стадионларда сотиладиган сув нархлари ушбу ареналарда ўтказиладиган бошқа тадбирлар даражасида бўлишини маълум қилди.
Эслатиб ўтамиз, 2026 йилги Жаҳон чемпионати АҚШ, Канада ва Мекcикада бўлиб ўтади.
Маълумот учун, ушбу мундиал тарихдаги энг йирик Жаҳон чемпионати бўлиб, унда илк бор 48 та миллий жамоа иштирок этади.

ФИФА запретила болельщикам приносить на матчи чемпионата мира 2026 года пластиковые бутылки с водой.
Согласно изменениям в регламенте организации, это решение направлено на снижение риска травм из-за бросания различных предметов с трибун на поле. Ранее болельщикам разрешалось приносить на стадион прозрачные пластиковые бутылки объемом до одного литра.
«Мы стремимся защитить здоровье и безопасность всех футболистов, судей, болельщиков, волонтеров и работников. ФИФА сотрудничает с организационными комитетами городов-хозяев и местными властями для создания комфортных условий для болельщиков. Это может включать питьевые точки, зоны охлаждения, вентиляторы, увлажняющие распылители и другие средства на территории стадионов», — говорится в заявлении ФИФА.
Тоже организация сообщила, что цены на воду, продаваемую во время чемпионата мира на стадионах, будут сопоставимы с ценами на других мероприятиях, проводимых на этих аренах.
Напомним, чемпионат мира 2026 года пройдет в США, Канаде и Мексике.
Для справки, этот мундиаль станет крупнейшим в истории чемпионатом мира, в котором впервые примут участие 48 национальных команд.