Англия миллий жамоаси бош мураббийи Томас Тухел 2026 йилги Жаҳон чемпионати яримфинали доирасида Аргентинадан (1:2) учралган мағлубият ҳақида фикр билдирди.
Германиялик мутахассиснинг айтишича, мағлубиятга асосий сабаб тактик қарорлар эмас, балки инглиз футболининг ўзига хос хусусиятларидир.
«Ўша пайтда менда дунёдаги ҳеч қандай тактик схема бизга ёрдам бера олмайди, деган ҳис пайдо бўлди. Чунки биз жуда пассив ўйнадик ва жисмоний жиҳатдан ҳам етарлича кучли эмасдик. Жамоа жарима майдонимизга ёриб кираётган рақибларни тўхтата олмади, узатмаларимиз эса аниқ чиқмади.
Ҳали статистик маълумотларни кўрмадим, аммо ўйлашимча, голдан кейин ўйиннинг бориши кескин ўзгарди ва тўпга эгалик қилиш кўрсаткичимиз сезиларли даражада пасайди. Ҳаводаги тўплар учун кураша олмадик ва шу сабабли тобора чуқур ҳимояга чекиндик. Бу режамизда йўқ эди, аммо вазият шундай кечди.
Иккинчи тўлқиндан ҳужумга қўшилаётган яримҳимоячиларни тўхтата олмадик, улар ҳимоямиздаги бўшлиқлардан усталик билан фойдаланишди. Рақибнинг узатмалари эса энг юқори даражада эди. Биз тўпни қайта назоратга олишимиз керак эди, акс ҳолда прессингдан чиқиб кетиш ва ташаббусни ўз қўлимизга қайтаришнинг иложи йўқ эди.
Менимча, тўпга эгалик қилиш ҳал қилувчи аҳамиятга эга. Эҳтимол, бу жиҳат испанлар, аргентиналиклар ва бразилияликлар футболидагидек бизнинг футбол DNK'мизга сингмаган. Улар тўпни назорат қилиб, ўйинни айнан тўпга эгалик орқали бошқаришни яхши билишади», — деди Тухел Sky Sports нашрига берган интервюсида.

Тухель: «В наших планах не было отхода в оборону. Однако в английской ДНК не заложена способность контролировать мяч»
16 июля, 23:20
По мнению наставника англичан, причиной поражения стали не тактические решения.
Главный тренер сборной Англии Томас Тухель высказался о поражении от Аргентины (1:2) в полуфинале Чемпионата мира 2026 года.
По словам немецкого специалиста, основной причиной поражения стали не тактические решения, а особенности английского футбола.
«В тот момент у меня появилось ощущение, что никакая тактическая схема в мире не сможет нам помочь. Потому что мы играли слишком пассивно и физически не были достаточно сильны. Команда не смогла остановить соперников, которые прорывались в нашу штрафную, а наши передачи не были точными.
Я еще не видел статистических данных, но, думаю, после гола ход игры радикально изменился, и наш показатель владения мячом значительно снизился. Мы не могли бороться за верховые мячи и поэтому все глубже отходили в оборону. Это не было в наших планах, но ситуация сложилась именно так.
Мы не смогли остановить полузащитников, подключавшихся ко второй волне атаки, они умело использовали пробелы в нашей защите. Передачи соперника были на высочайшем уровне. Нам нужно было снова взять мяч под контроль, иначе невозможно было выйти из-под прессинга и вернуть инициативу себе.
Я считаю, что владение мячом имеет решающее значение. Возможно, этот аспект не так вкоренен в наш футбольный ДНК, как у испанцев, аргентинцев и бразильцев. Они умеют контролировать мяч и управлять игрой именно через владение мячом»,