Суперлиганинг 14-тури давом эттирилди. Қаршида «Насаф» ҳамда «Қизилқум» жамоалари ўртасидаги тўқнашувда майдон эгалари ягона гол эвазига ғалаба қозонди. Мазкур ўйин якунига етганидан кейин «Насаф» бош мураббийи Рўзиқул Бердиев матбуот анжуманида иштирок этди.
- Ғалабага муносиб эдик. Бу ўйин билан ютмасак бўлмасди. Чунки ўйинни тўлиқ назорат қилдик. Йигитларга раҳмат аймоқчиман. Шошилишмади, ҳужумларда ҳам сабр қилиб кутишди. Бу жуда муҳим эди. Шошилганимизда пала-партишликлар келиб чиқиши мумкин эди. Охиригача курашдик ва ҳақли ғалабага эришдик. Рақиб жамоаларни кўпчилиги бизга қарши дурангни ўйлаб ўйин қуришяпти. Кўпчилик бўлиб ҳимояда ўйнашяпти ва қарши ҳужумда юришини кутяпти. Бир-иккита бўлмаса агар қарши ҳужумларга ҳам имконият бермадик. Яратилган имкониятлардан қайсидир вазиятларда рақиб дарвозабони яхши ҳаракат қилди. Балки ўзимизда совуққонлик етишмагандир. Ўйин тарафдан ҳам, имкониятлар яратишда ҳам, ўйин назорати бўйича ҳам ҳар тарафлама устунлик биз томонда эди.
- Шароф Муҳитдинов майдонга тушганидан кейин ўйин анча кучайди. Нега уни ўйин бошидан майдонга туширмадингиз?
- Иккита ўйинда тўлиқ имконият берганимиз сабабли уни кейинги учрашувга тайёрлаш учун Шарофга бироз дам беришга қарор қилгандик. Яқинда яна ўйин ўтказамиз ва бу учрашувларга у албатта ёрдам беради.
- «Насаф» жарима майдони ичига яхши кириб боради. Лекин охирги зарбани берадиган ўйинчи топилмаяпти? Футболчиларда ўзига бўлган ишонч йўқдек.
- Бу ишончсизлик эмас, совуққонлик йўқлигидан. Жарима майдони ичида ёки атрофида совуққонроқ ҳаракат қилишимиз керак бўлади. Талаб қилинадигани шу нарса. Бу ҳақида ўйинчиларга кўп уқтирамиз. Лекин, барибир ўйин жараёнида озгина шошқалоқлик қилишади.
- Клубларда, айниқса, водий жамоаларида ютилган ўйинлар эвазига бонус пуллари берилади. «Насаф»да қандай?
- Саволингизга жавоб бера олмайман. Бизда ҳам бўларди. Футболчилар бунақа меҳнати учун мукофотланарди. 90 дақиқа давомида пулс 180 даражада ишлаш оғир нарса. Ҳар бир ўйинда ҳар бир жамоада ғалаба учун рағбатлантириш бор. Ўйлайманки, бизда ҳам бу нарсалар амалга ошади.
- Вилоят ҳокими клубга 10 млрд сўм ажратибди. Бундан хабарингиз борми?
- Билмадим, бу ҳақида эшитмадим, ҳеч қаерда ўқимадим, тўғриси.
- «Насаф» германиялик футболчи билан қизиқаётгани хусусида хабар чиқди. Шу ростми?
- Миш-миш. Германиялик футболчи қаерда ўйнаркан?
- Марказий ҳужумчи.
- Саудияни биринчи лигасида ўйнаганми?
- Германияда ва U21 жамоасида ўйнагани тўғрисида маълумотлар бор.
- Ҳозир фамилиясини эслай олмаяпману, лекин биз Саудияни биринчи лигасида ўйнаган немис футболчисига қизиқиш билдиргандик. Лекин талаби жуда юқори экан. Биз имконият яратиб бера олмадик ва бу амалга ошмади. Ҳозирги аҳволимизда кимгадир катта таклиф беришга имкониятимиз йўқ. Чўнтагимизга қараб кимнидир олишимиз мумкин.
- «Машъал» Қашқадарё жамоаси. Лекин уларда легионерлари кўп. Демак, легионерларини оладиган маблағлари маҳаллий ўйинчилариникидан кўп фарқ қилмайдими?
- «Машъал» билан битта вилоятмизу, бироқ иккита ҳомийга эгамиз. Ўзларини ҳомийси бор, ўзларини раҳбарияти бор. Улар қандай шароит ва таклифларга кўра жалб қилишяпти, мен билмайман ва бунга жавоб бера олмайман», - дея Рўзиқул Саъдуллаевични фикрларини келтиради Tribuna.uz журналисти.

Главный тренер «Насафа» высказался о победе над «Кизилкумом».
Суперлига продолжила свой 14-й тур. В Карши в матче между командами «Насаф» и «Кизилкум» хозяева поля одержали победу со счетом 1:0. После завершения этой встречи главный тренер «Насафа» Рузикул Бердиев принял участие в пресс-конференции.
- Мы заслужили победу. Мы не могли не выиграть этот матч. Потому что мы полностью контролировали игру. Хочу поблагодарить парней. Они не спешили, в атаках проявляли терпение. Это было очень важно. Если бы мы торопились, могли бы возникнуть хаотичные моменты. Мы боролись до конца и добились заслуженной победы. Большинство соперников играют против нас, рассчитывая на ничью. Они играют в защите в большом количестве и ждут контратаки. За исключением одной-двух возможностей, мы не дали им контратаковать. В некоторых ситуациях вратарь соперника хорошо действовал. Возможно, нам не хватало хладнокровия. И по игре, и по созданию возможностей, и по контролю игры мы были лучше во всех аспектах.
- После выхода на поле Шарофа Мухитдинова игра стала намного сильнее. Почему вы не выпустили его с самого начала матча?
- Из-за того, что мы дали ему полную возможность в двух матчах, мы решили дать Шарофу немного отдохнуть перед следующим матчем. Скоро у нас снова будет игра, и он обязательно поможет в этих встречах.
- «Насаф» хорошо входит в штрафную площадь, но не находится игрок для последнего удара? Кажется, у футболистов нет уверенности в себе.
- Это не отсутствие уверенности, а нехватка хладнокровия. Внутри штрафной площади или вокруг неё нужно действовать более хладнокровно. Вот что требуется. Мы много говорим об этом игрокам. Но всё же во время игры они немного суетятся.
- В клубах, особенно в командах долины, выплачиваются бонусы за выигранные матчи. Как это у «Насафа»?
- Не могу ответить на ваш вопрос. У нас тоже было бы. Футболисты были бы вознаграждены за такой труд. Работать 90 минут с пульсом на уровне 180 — это тяжело. В каждом матче в каждой команде есть мотивация для победы. Думаю, у нас это тоже происходит.
- Губернатор области выделил клубу 10 миллиардов сумов. Вы об этом знали?
- Не знаю, об этом не слышал, нигде не читал, если честно.
- Появилась информация, что «Насаф» интересуется немецким футболистом. Это правда?
- Это слухи. Где же играет этот немецкий футболист?
- Центральный нападающий.
- Играл в первой лиге Саудовской Аравии?
- Есть данные, что он играл в Германии и в команде U21.
- Сейчас не могу вспомнить его фамилию, но мы проявляли интерес к немецкому футболисту, который играл в первой лиге Саудовской Аравии. Однако его требования оказались слишком высокими. Мы не смогли создать возможности и это не осуществилось. В нашем нынешнем положении у нас нет возможности делать большие предложения кому-либо. Мы можем взять кого-то, смотря в наш карман.
- «Машъал» — команда Кашкадарьи. Но у них много легионеров. Значит, их средства на легионеров не сильно отличаются от местных игроков?
- Мы в одном регионе с «Машъалом», но у нас разные спонсоры. У них есть свои спонсоры, своё руководство. На каких условиях и предложениях они привлекают, я не знаю и не могу ответить на этот вопрос», - приводит слова Рузикула Саадуллаевича журналист Tribuna.uz.