Мадриднинг «Реал» клуби 2025/26 йилги мавсум якунлари бўйича тиббий департаментни тўлиқ қайта ташкил этишга киришди. Бу ҳақда Тhe Athletic хабар берди.
Манбага кўра, бунга мавсум давомида футболчиларнинг кўплаб жароҳат олгани ҳамда Килиан Мбаппе билан боғлиқ хато ташхис сабаб бўлган. Ўтган йилнинг декабрь ойида клуб шифокорлари франциялик ҳужумчининг жароҳатини текширишда тиззани нотўғри сканер қилган ва бунинг оқибатида нотўғри ташхис қўйилган. Кейинчалик Мбаппенинг ўзи бу воқеани рад этган.
Қайд этилишича, январ ойида лавозимидан четлатилган тиббий хизматнинг собиқ раҳбари Фелипе Сегура клубни тарк этмоқда. Тиббий штабнинг яна бир аъзоси Маноло Арроё эса аввалроқ истеъфога чиққан.
Тиббий бўлимдаги ислоҳотларга Сегурадан кейин лавозимга тайинланган Нико Михич бошчилик қилмоқда. Шунингдек, «Монако» тиббий департаменти раҳбари Александр Крёз ҳам клуб сафига қўшилиши кутилмоқда.
Бундан ташқари, 10 июльдан иш бошлайдиган бош мураббий Жозе Моуриню штабига янги жисмоний тайёргарлик бўйича мураббий Антониу Диаш қўшилади. Клубнинг узоқ йиллик ходими Антонио Пинтус эса ўз лавозимида қолади.
Маълумот учун, ўтган мавсум «Реал»нинг 25 нафар майдон футболчисидан фақат уч нафари — Фран Гарсия, Браим Диас ва Винисиус Жуниор бирорта ҳам жароҳат олмади.
Клуб президенти Флорентино Перес май ойида шундай деганди: «Ҳаммаси Клублар ўртасидаги Жаҳон чемпионатидан бошланди. Биз нормал мавсумолди тайёргарлигини ўтказа олмадик. Натижада мураббий алмашган даврда 28 та, ундан кейин яна 28 та жароҳат қайд этилди».

Мадридский «Реал» приступил к полной реорганизации медицинского департамента по итогам сезона 2025/26.
Об этом сообщил The Athletic.
По данным источника, причиной стали многочисленные травмы футболистов в течение сезона и ошибочный диагноз, связанный с Килианом Мбаппе. В декабре прошлого года клубные врачи неправильно сканировали колено французского нападающего, что привело к неверному диагнозу. Позже сам Мбаппе опроверг эту историю.
Отмечается, что бывший руководитель медицинской службы Фелипе Сегура, отстраненный в январе, покидает клуб. Еще один член медицинского штаба, Маноло Арройо, ранее ушел в отставку.
Реформы в медицинском отделе возглавляет назначенный после Сегуры Нико Михич. Также ожидается присоединение к клубу главы медицинского департамента «Монако» Александра Криоза.
Кроме того, в штаб нового главного тренера Жозе Моуриньо, который начнет работу 10 июля, войдет новый тренер по физической подготовке Антониу Диаш. Долгосрочный сотрудник клуба Антонио Пинтус останется на своем посту.
Для справки, в прошлом сезоне из 25 полевых игроков «Реала» только трое — Фран Гарсия, Браим Диас и Винисиус Джуниор не получили ни одной травмы.
Президент клуба Флорентино Перес в мае заявил: «Все началось с клубного чемпионата мира. Мы не смогли провести нормальную предсезонную подготовку. В результате, во время смены тренера было зафиксировано 28 травм, после чего еще 28».