Раҳимжон Давронов: «Дарвозабонни хато қилишга ҳаққи йўқ»
8 июлдан чемпионатимизда ёзги трансфер ойнаси очилди. Эндиликда клубларимиз бу борада турли янгиликлар, ўзгаришлар рўй бериши, футболчиларнинг келди-кетдиси кузатилиши табиий.
«Қўқон-1912» клуби ҳам селекция ишларини олиб бормоқда. Яқинда дарвозабон Раҳимжон Давронов билан шартнома имзоланди ва у расман жамоанинг янги аъзосига айланди. Биласиз, Давронов жорий мавсумни «Андижон» сафида бошлади. 11 турдан кейин эса клуб билан хайрлашди ва ёзги трансфер ойнасида қўқонликлар таркибига кўчиб ўтди. Қуйида ушбу мавзуда Раҳимжон билан суҳбатни ўқишингиз мумкин.
- Раҳимжон, аввало «Қўқон-1912» жамоасига ўтишингизга асосий
сабабчи ким бўлди ва бу таклифни қабул қилишингизга нима туртки бўлди?
- Ассалому алайкум. Менинг олдимда 1-2 та вариантлар бўлди. Яқинларим билан маслаҳат қилдим. Якунда «Қўқон-1912» таклифига розилик билдирдим. Ўзимга ҳам ушбу вариант ёқди.
- Дарвозабон ярим жамоа деган гап бор. Бу ибора сиз учун нимани англатади?
- Тўғрисини айтсам, дарвозабон бўлиш қийин. Лекин ўзига яраша гашти бор. Дарвозабонни хато қилишга ҳаққи йўқ. Шунинг учун ҳам дарвозабонни ярим жамоа дейишади.
- Мавсумни «Андижон»да бошлагандингиз. У ерда ўтган ярим йиллик фаолиятингиз сиз учун қандай ўтди?
- Жуда яхши деб айтиб бўлмайди. Аммо ўзига яраша яхши хотиралар қолди.
- Қўқонликлар дастлабки 11 турда бир мунча қийинчиликларга дуч келишди ва бу натижаларда ҳам акс этди. Жамоага қандай ёрдам бермоқчисиз?
- Аввало, ҳаммаси Худодан. Қўлимдан келганича жамоага ёрдам бераман.
- Ўз олдингизга қандай аниқ мақсадлар қўйдингиз?
- Худо хоҳласа, мақсадлар жуда кўп. Аста-секин барчасига эришамиз, насиб қилса.
- Сиз учун ҳозирда юртимиздаги биринчи рақамли посбон ким?
- Ҳозирги кунда Ўткир Юсупов.
- Одатда, 35-рақамда ўйнайсиз-а? Бу рақам сиз учун нимани англатади ва Қўқонда ҳам шу рақамни танладингизми?
- Ёшлигимизда «Машъал» академиясида юрган вақтларда Санжар Қувватов 35-рақамда ўйнарди. Шунга ҳавас қилиб олганман.

Рахимжон Давронов: «У вратаря нет права на ошибку»
С 8 июля в нашем чемпионате открыто летнее трансферное окно. Теперь ожидается, что наши клубы будут активно участвовать в трансферах, произойдут различные изменения и перестановки в рядах футболистов.
Клуб «Коканд-1912» также занят селекционной работой. Недавно был подписан контракт с вратарем Рахимжоном Давроновым, который официально стал новым членом команды. Как вы знаете, Давронов начал текущий сезон в составе «Андижана». Однако после 11 тура он попрощался с клубом и в летнее трансферное окно перешёл в состав команды из Коканда. Ниже вы можете прочитать интервью с Рахимжоном на эту тему.
- Рахимжон, кто стал основным инициатором вашего перехода в «Коканд-1912» и что побудило вас принять это предложение?
- Здравствуйте. У меня было 1-2 варианта. Я посоветовался с близкими. В итоге я согласился на предложение «Коканд-1912». Мне тоже понравился этот вариант.
- Существует выражение «Вратарь — это половина команды». Что оно значит для вас?
- Честно говоря, быть вратарём сложно, но в этом есть своя прелесть. У вратаря нет права на ошибку. Поэтому и говорят, что вратарь — это половина команды.
- Вы начали сезон в «Андижане». Как прошли ваши полгода там?
- Не могу сказать, что было очень хорошо. Тем не менее, остались хорошие воспоминания.
- Кокандцы столкнулись с некоторыми трудностями в первых 11 турах, и это сказалось на результатах. Как вы планируете помочь команде?
- Прежде всего, всё в руках Бога. Я постараюсь помочь команде, как смогу.
- Какие конкретные цели вы ставите перед собой?
- Если будет на то воля Бога, целей очень много. Постепенно добьёмся всего, что задумали.
- Кто, по вашему мнению, является в настоящее время первым номером среди вратарей в нашей стране?
- На данный момент это Уткур Юсупов.
- Обычно вы играете под номером 35, да? Что значит для вас этот номер, и выбрали ли вы его в Коканде?
- Когда мы учились в академии «Машъал», Санжар Кувватов играл под номером 35. Я взял его из-за восхищения.