Андрей Шипилов: «Ўйинимизнинг кўплаб жиҳатларини яхши кўринишга келтиришимиз учун етарли потенциалга эгамиз»
4 июл, 09:03
Қўқонликлар устози Tribuna.uz учун ҳозирги йиғин борасидаги саволларга жавоб қайтарди.
Айни пайтда клублар ёзги тайёргарлик йиғинларига зўр беришган ва ўз режалари асосида ўқув-машғулот йиғинларини ташкил қилишган. Жумладан, «Қўқон-1912» жамоаси ҳам тайёргарлик ишларини олиб бормоқда.
Ушбу клуб ҳозирда мусобақа жадвалида 11 турдан сўнг 2 ғалаба, 5 дуранг ва 4 мағлубият қайд этиб, 11 очко билан 14-поғонани эгаллаб турибди.
Йил бошида клубга таклиф қилинган бош мураббий Андрей Шипилов қўл остидаги жамоани ҳозирги ҳолатдан олиб чиқиш ва юқорига кўтариш учун машғулотларда жиддий ишлаяпти.
- Андрей Сергеевич, жамоангизнинг ёзги машғулот йиғини қандай ўтмоқда?
- Ўтган июнь ойини Қўқонда ўтказдик. Икки маҳаллик машғулот режимида ишладик. Шунингдек, югуриш, тренажёр залида ҳам шуғулландик. Кечки машғулотни майдонда ташкил қилдик. Ҳафталик жараённи назорат учрашувлари билан ёпдик. Икки марта икки томонлама ўзаро учрашув ўтказдик. Кейин эса Қирғизистоннинг Ўш шаҳридан келган клуб билан куч синашдик. Бундан ташқари, яйпанлик қўшниларимиз билан ҳам ўйнадик. Энди икки ҳафта Тошкентда бўламиз ва у ерда икки учрашувни ўтказиш режалаштирилган. Тайёргарлик кўряпмиз, ҳаммаси оддий иш режимида кетмоқда.
- Раҳимжон Давронов билан битим тузилди. Иброҳим Йўлдошев ҳам машғулот лагерида. Таркибда қандай ўзгаришлар бўляпти?
- Бу футболчиларни таклиф қилишга эришдик. Умид қиламанки, уларнинг жамоага фойдаси тегади.
- Ортда қолган 11 турдан кейин қандай хулосага келдингиз?
- 11 турни ўтказдик. Албатта, бугунги кунга келиб мусобақа жадвалида эгаллаб турган ўрнимиздан кўнглим тўлмаяпти. Боз устига чемпионат бошида бироз омадимиз чопмади. Иккита ўйинни истисно қилганда биз деярли курашсиз ҳеч кимга енгилмадик. 6 турни мағлубиятсиз ўтказдик ва яхши футбол намойиш қилдик. Бу реал тарзда имкониятларимизни ифодалаб беради.
- Қайси позиция сизни кўпроқ ўйлантиряпти?
- Ҳар доим кўпроғини истайсан. Бир-бирига муқобил иккита тенг таркибни хоҳлаб қоларкансан. Лекин клубнинг имкониятлари чексиз эмас. Шуни инобатга олиш керак. Ихтиёримизда бор футболчилар билан ўйинимизни яхшилашга ҳаракат қиламиз.
- Ёзги машғулот лагеридан сўнг жамоангиз ўйини қанчалик ўзгаради?
- Жамоа ҳужум пайтидаги вазиятлардан самарали фойдаланиши керак. Шу билан бирга ўйинларга ҳар томонлама масъулият билан ёндашиши мақсадга мувофиқ бўларди. Ўйинимизнинг кўплаб жиҳатларини яхши кўринишга келтиришимиз учун етарли потенциалга эгамиз. Ҳужумда ҳам, ҳимояда ҳам яхши ҳаракатланиш зарур. Бунинг учун кўп меҳнат қилиш керак бўлади.

В настоящее время клубы активно готовятся к летним сборам, разрабатывая свои планы и организуя учебно-тренировочные мероприятия. В частности, команда «Коканд-1912» также продолжает подготовку.
На данный момент клуб занимает 14-е место в турнирной таблице после 11 туров, имея 2 победы, 5 ничьих и 4 поражения, с 11 очками.
Главный тренер Андрей Шипилов, приглашенный в начале года, серьезно работает над тем, чтобы вывести команду из текущего состояния и поднять ее вверх.
Тренер кокандцев ответил на вопросы Tribuna.uz о текущем сборе.
- Андрей Сергеевич, как проходит летний тренировочный сбор вашей команды?
- Прошлый июнь мы провели в Коканде. Работали в двухразовом тренировочном режиме. Также занимались бегом и тренажерами. Вечерние тренировки проводили на поле. Завершили недельный процесс контрольными матчами. Дважды провели двусторонние встречи. Затем играли с клубом из города Ош, Кыргызстан. Кроме того, сыграли с соседями из Яйпана. Теперь проведем две недели в Ташкенте, где запланированы два матча. Подготовка идет в обычном рабочем режиме.
- Заключен контракт с Рахимжоном Давроновым. Иброхим Йулдошев также в тренировочном лагере. Какие изменения происходят в составе?
- Нам удалось пригласить этих футболистов. Надеюсь, что они принесут пользу команде.
- Какие выводы сделали после прошедших 11 туров?
- Мы провели 11 туров. Конечно, сегодняшнее положение в турнирной таблице меня не устраивает. Кроме того, в начале чемпионата нам немного не повезло. За исключением двух игр, мы почти никому не проиграли без борьбы. Мы прошли 6 туров без поражений и показали хороший футбол. Это реально отражает наши возможности.
- Какая позиция вас больше всего беспокоит?
- Всегда хочется большего. Хочется иметь два равных состава. Но возможности клуба не безграничны. Это нужно учитывать. Мы стараемся улучшить нашу игру с имеющимися у нас футболистами.
- Насколько изменится игра вашей команды после летнего тренировочного лагеря?
- Команда должна эффективно использовать моменты в атаке. При этом нужно ответственно подходить ко всем аспектам игр. У нас есть потенциал, чтобы улучшить многие аспекты нашей игры. Необходимо хорошо действовать как в атаке, так и в обороне. Для этого нужно много работать.