Франция футболи афсонаси Тьерри Анри ЖЧ-2026 1/8 финалида Аргентина миллий жамоасига қарши баҳсда (2:3) мағлуб бўлган Кабо-Верде миллий жамоаси ўйинига юқори баҳо берди.
«Мен ўрнимдан туриб Кабо-Вердега қарсак чалишга тайёрман, чунки бугун ҳамма эътибор айнан уларда эди. Кичик орол, аммо улкан орзулар... Улар футбол гигантини деярли мусобақадан чиқариб юборишди. Бу йигитлар ҳақиқий қаҳрамонлар. Улар ўз юртининг қаҳрамонлари ва юлдузларига айланди.
Яна бир жиҳатни алоҳида таъкидлаш керак — улар турнир давомида асосий вақтда бирорта ҳам учрашувда мағлуб бўлишмади. Бу сафар ҳам муваффақиятга жуда яқин келишди.
Очиғи, ҳозир ўйин натижаси мен учун муҳим эмас. Ўйлайманки, аргентиналиклар ҳам худди шундай ҳис қилган. Улар ғалабани тантана қилишмади, шунчаки кейинги босқичга чиққанидан хурсанд бўлишди.
Бу ҳикоя Кабо-Верденики эди, шундай бўлиб қолади ҳам. Бугун яна бир бор исботланди: агар ўзингизга ишонсангиз, ҳамма нарса мумкин. Ҳа, улар мағлуб бўлди. Аммо барчамизнинг қалбимизни забт этди. Бу шунчаки сеҳрли эди», — деди Анри.
Эслатиб ўтамиз, Кабо-Верде миллий жамоаси ЖЧ-2026 1/8 финалида Аргентина миллий жамоасига қўшимча бўлимларда 2:3 ҳисобида имкониятни бой бериб, турнир билан хайрлашди.
Маълумот учун, Кабо-Верде мундиалдаги барча учрашувларда асосий вақтда мағлуб бўлмади. Жамоа турнирнинг энг катта сенсацияларидан бири сифатида эътироф этилмоқда.

Легенда французского футбола Тьерри Анри высоко оценил игру сборной Кабо-Верде против сборной Аргентины в 1/8 финала ЧМ-2026, где они уступили со счётом 2:3.
«Я готов встать и аплодировать Кабо-Верде, потому что сегодня все внимание было именно на них. Маленький остров, но огромные мечты... Они почти выбили футбольного гиганта из турнира. Эти ребята — настоящие герои. Они стали героями и звёздами своей страны.
Ещё один аспект, который нужно особо отметить — они ни разу не проиграли в основное время на протяжении всего турнира. На этот раз они тоже были очень близки к успеху.
Честно говоря, сейчас для меня результат игры не имеет значения. Думаю, аргентинцы чувствовали то же самое. Они не праздновали победу, а просто были рады пройти дальше.
Эта история принадлежала Кабо-Верде, и так оно и останется. Сегодня снова доказано: если верить в себя, всё возможно. Да, они проиграли. Но они завоевали наши сердца. Это было просто волшебно», — сказал Анри.
Напомним, сборная Кабо-Верде в 1/8 финала ЧМ-2026 уступила сборной Аргентины со счётом 2:3 в дополнительное время и покинула турнир.
Для справки, сборная Кабо-Верде не проиграла в основное время ни одного матча на чемпионате мира. Команда считается одной из крупнейших сенсаций турнира.