«Реал» бош мураббийи Жозе Моуринио Вини Жуниорнинг кайфияти ҳамда бразилиялик футболчининг Мадрид клуби билан шартномасини узайтиргани ҳақида фикр билдирди.
«Бу янгилик мен учун кутилмаган бўлмади. Клубни бошқарганимда ва унинг шартнома билан боғлиқ вазияти ҳақида айтишганида, биринчи бўлиб: «У қолишни хоҳлаяптими ёки йўқми?» деб сўрадим. У қолишни хоҳларди.
Кейин масала молиявий шартлар ва унинг агентларига боғлиқ бўлди, аммо унинг истаги қолиш эди. Ўша пайтда мен мутлақо хотиржам эдим.
Вини дунёнинг энг яхши футболчисими, кучли учлик ёки ўнликка кирадими — буни баҳолашни хоҳламайман. Бундай таққослашларни унчалик ёқтирмайман. Аммо у, шубҳасиз, дунёдаги энг яхши футболчилардан бири. Энг яхшилар эса шу ерда бўлиши керак.
Нега аввал бошқа мураббийлар билан муаммолари бўлганини билмайман. У ғалаба қозонишни хоҳлайди. Тактик нуқтаи назардан ундан нимани кутаётганимни жуда яхши тушунади.
Менимча, у бахтли, ўйинларга қандай тайёргарлик кўраётганимизга ишонади ва ғалаба қозонишни хоҳлайди.
Ҳар бир қисқа суҳбатимиз доим: «Яна қўшамиз, яна ғалаба қозонамиз ва бахтли бўламиз», деган сўзлар билан якунланади», — деди Моуринио Ла Лига 1-туридаги «Эспанёл»га қарши баҳс олдидан ўтказилган матбуот анжуманида.

Моуриньо о Винисиусе: «Он один из лучших футболистов в мире. Лучшие должны быть в «Реале»
Главный тренер «Реала» рассказал о желании Винисиуса Джуниора остаться в клубе и его адаптации в команде.
Главный тренер «Реала» Жозе Моуриньо поделился своим мнением о настроении Вини Джуниора и о том, что бразильский футболист продлил контракт с мадридским клубом.
«Эта новость не стала для меня неожиданностью. Когда я руководил клубом и мне рассказали о его контрактной ситуации, первым делом я спросил: «Хочет ли он остаться?» Он хотел остаться.
Потом дело касалось финансовых условий и его агентов, но его желание было остаться. В тот момент я был полностью спокоен.
Я не хочу оценивать, является ли Вини лучшим футболистом в мире, входит ли он в тройку или десятку лучших — я не особо люблю такие сравнения. Но он, безусловно, один из лучших футболистов в мире. Лучшие должны быть здесь.
Не знаю, почему у него раньше были проблемы с другими тренерами. Он хочет побеждать. Он отлично понимает, чего я жду от него с тактической точки зрения.
Думаю, он счастлив, он верит в то, как мы готовимся к матчам, и хочет побеждать.
Наши короткие беседы всегда заканчиваются словами: «Мы добавим, будем побеждать и будем счастливы», — сказал Моуриньо на пресс-конференции перед матчем 1-го тура Ла Лиги против «Эспаньола».