Суперлига 18-тур доирасидаги «Пахтакор» — «Сурхон» ўйинида юзага келган баҳсли вазият юзасидан Эксперт ҳакамлар гуруҳи хулосаси тақдим этилди. Бу ҳақда ЎзФҲМ матбуот хизмати хабар берди.
«Суперлига 18-туридан ўрин олган «Пахтакор» — «Сурхон» учрашуви (0:0)нинг 90+4-дақиқасида «Пахтакор» жамоаси томонидан гол урилди. Мазкур вазият VAR ҳаками томонидан кўриб чиқилди. Шундан сўнг бош ҳакам VAR ҳакамининг маълумотига асосан голни бекор қилиш тўғрисида қарор қабул қилди.
Эксперт ҳакамлар гуруҳи хулосасига кўра, ушбу вазиятда VAR ҳаками хатога йўл қўйган. Яъни, VAR ҳаками бош ҳакамни вазиятни монитор орқали қайта кўриб чиқишга чақирмаган ва шу билан VAR протоколи талабларини бузган.
Натижада бош ҳакам вазиятни шахсан монитор орқали кўриб қарор чиқмасдан, VAR ҳакамининг маълумотига асосан голни бекор қилган.
Равшан Абдувоҳидов VAR протоколи талабларини бузгани инобатга олиниб мавсум якунига қадар VAR ҳакамлигидан четлатилди», — дейилади хабарда.

В спорной ситуации матча «Пахтакор» — «Сурхон» судья VAR допустил ошибку.
По итогам спорной ситуации, возникшей в матче 18-го тура Суперлиги между «Пахтакор» и «Сурхон», была представлена оценка группы экспертов судей. Об этом сообщила пресс-служба УзФФМ.
Во время матча 18-го тура Суперлиги между «Пахтакор» и «Сурхон» (0:0) на 90+4-й минуте команда «Пахтакор» забила гол. Эта ситуация была рассмотрена судьёй VAR. После этого главный судья, основываясь на информации от судьи VAR, принял решение отменить гол.
Согласно заключению группы экспертов судей, в данной ситуации судья VAR допустил ошибку. То есть, судья VAR не пригласил главного судью пересмотреть ситуацию с помощью монитора и, таким образом, нарушил протокол VAR.
В результате главный судья, не пересмотрев ситуацию лично через монитор, отменил гол на основании информации от судьи VAR.
Учитывая нарушение протокола VAR, Равшан Абдуваҳидов отстранён от работы с системой VAR до конца сезона», — говорится в сообщении.