Тошкентнинг «Пахтакор» клуби жамоанинг «Сурхон»га қарши ўйин (0:0)ида ишлаган ҳакамлар устидан шикоят киритди. Бу ҳақда клуб матбуот хизмати хабар берди.
«Суперлига 18-туридан ўрин олган «Пахтакор» — «Сурхон» ўйинининг 90+3-дақиқасида Ҳожимат Эркинов томонидан урилган гол ҳакамлар томонидан бекор қилинди. «Пахтакор» жамоаси камерасидан олинган кадрда офсайд йўқлиги кўриниб турибди.
Голни бекор қилиш жараёнида VAR тизими орқали ҳакамларнинг қандай мулоқотда бўлгани биз учун қизиқ. Офсайд эҳтимоли бор футболчи тўғридан-тўғри тўпга ўйнамаган, дарвозабон тўпни бемалол қаршиликсиз тўхтатиб, тепиб юбориш жараёнида хатога йўл қўйган.
Бу ҳолатда ўйин давом эттирилиб, навбатдаги ҳолатга (фаза) ўтиб кетгани сабабли голни VAR орқали бош ҳакам ўзи кўрибгина бекор қилиши мумкин — футболчининг рақибга халал бериш ҳолати бўйича (ўйиндан ташқари ҳолат бўлган ҳолатда).
Қоидаларга кўра, ҳимояланаётган жамоа футболчиси тўпга онгли ўйнаган-ўйнамаганини аниқлашда бош ҳакам монитор олдига чақирилиши керак.
Тўп узоқ масофадан аниқ кўриниб турган ҳолда етиб келган, секин ҳаракатланган, ҳимояланаётган жамоа футболчиси тўпни назорат қилиш ва тана ҳаракатини мувофиқлаштириш учун етарли вақтга эга ҳолатда офсайдни аниқлаш VAR протоколига кўра, бош ҳакамни мониторга чақириш орқали бекор қилиниши мумкин.
Бироқ ВАР ҳаками бу голни қандай қилиб бекор қилгани бизга қоронғу. Агар биз шаффофлик, очиқлик билан ишлаётган бўлсак, ундай ҳолда VAR аудиоёзувларининг ЎзФҲМ томонидан эълон қилинишини кутамиз.
ЎзПФЛдан ҳам бу масалада кўмак кутамиз, чунки бу ташкилот клублар ҳуқуқини ҳимоя қилишда иштирок этиши лозим. Ўзбек футболида адолат, очиқлик ва шаффофликни истасак, унда ҳар бир ўйинда муҳокамаларга сабаб бўлган ҳолатлар аудиоёзувлари очиқчасига тақдим этилсин.
Ҳакамлар тайинлануви борасида ҳам саволлар етарлича. 5 йилга футболдан четлатилган ва узоқ вақт ўйинларни бошқариш амалиётисиз юрган Жасур Мухторов 2026 йилнинг ўзида, ҳакамликка қайтганининг тўлақонли биринчи йилида ҳозиргача 11 беллашувда бош ҳакам сифатида ишлади.
Биринчи мавсумнинг ўзида бунчалик кўп ўйинларда ишлаш жаҳон даражасидаги ҳакамларга ҳам насиб этмаган. Ўйин давомида у футболчиларимизга нисбатан ишлатилган бир неча қўполликларни эътиборсиз қолдирди.
Мухторов 2 тур аввал Тошкентда «Бухоро»га қарши беллашувда рақиб қўполлик ишлатиб урган голни VARда ишлаганда инобатга олганди. «Сурхон» билан беллашувда VAR ҳаками Равшан Абдувоҳидов 3 тур олдин жамоамиз иштирокидаги ўйинда рақибнинг кўплаб қўполликларини эътиборсиз қолдирганди. Кеча ВАР орқали чиқарган нотўғри қарори «Пахтакор»ни муҳим очколардан махрум қилди.
Ҳакамлар, уларнинг даражаси, уларнинг қанчалик виждонан ишлаётгани ҳакамлик ишини таҳлил қилувчи ва жавобгар ташкилотлар томонидан кўриб чиқилиб, бу борада очиқ баёнот берилишига чақирамиз», — дейилади хабарда.

Ташкентский клуб "Пахтакор" подал жалобу на судей, работавших на матче против "Сурхона" (0:0). Об этом сообщила пресс-служба клуба.
На 90+3 минуте матча "Пахтакор" — "Сурхон" 18-го тура Суперлиги был отменён гол Хожимата Эркинова судьями. На кадре камеры "Пахтакора" видно, что офсайда не было.
Нас интересует, как происходила коммуникация судей через систему VAR при процессе отмены гола. Игрок, который потенциально находился в офсайде, не играл напрямую с мячом, а вратарь без сопротивления остановил мяч и ошибся при его выбивании.
В этом эпизоде игра продолжалась, и гол мог быть отменён главным судьей через VAR на основании помехи игрока сопернику (при офсайде).
Согласно правилам, главный судья должен быть приглашён к монитору VAR, чтобы определить, сыграл ли сознательно защитник с мячом.
Мяч прибывал с видимой дальности, движущийся медленно, и у защитника было достаточно времени, чтобы контролировать мяч и координировать движение тела. VAR протокол допускает отмену офсайда через вызов главного судьи к монитору.
Тем не менее, как VAR-рефери отменил гол, остаётся для нас загадкой. Если мы работаем прозрачно и открыто, тогда ожидаем, что аудиозаписи VAR будут опубликованы УзФФ.
Мы также ожидаем помощи от УзПФЛ в этом вопросе, так как эта организация должна защищать права клубов. Если мы хотим справедливости, открытости и прозрачности в узбекском футболе, то аудиозаписи спорных моментов должны быть предоставлены открыто в каждом матче.
Также есть достаточно вопросов о назначении судей. Жасур Мухторов, дисквалифицированный от футбола на 5 лет и без практики управления матчами, в 2026 году, в своём полном первом году возвращения к судейству, уже работал главным судьёй на 11 матчах.
Даже мировые судьи не получают столько назначений в первый сезон. В течение игры он игнорировал несколько грубых фолов против наших игроков.
Мухторов два тура назад в Ташкенте, работая на VAR в матче против "Бухары", учёл гол, забитый после грубого фола соперника. VAR-рефери Равшан Абдувахидов три тура назад в игре с участием нашей команды проигнорировал множество грубых фолов соперника. Вчерашнее неправильное решение через VAR лишило "Пахтакор" важных очков.
Призываем организации, анализирующие работу судей и ответственные за них, рассмотреть уровень судейства, его добросовестность и сделать официальные заявления по этому поводу», — говорится в сообщении.