Мартинес: «Асосий мақсад — Жаҳон чемпионати»
Португалия миллий жамоаси бош мураббийи Роберто Мартинес ЖЧ-2026дан кейин ўз лавозимини тарк этишини тасдиқлади.
Аввалроқ 52 ёшли мутахассис битимни узайтирмаслиги ҳақида хабарлар тарқалганди. Унинг амалдаги шартномаси шу йил июлида тугайди.
«Биз бу ҳақда Португалияда кўп гаплашдик. Бу ерда эҳтимол вазият бошқача кўриниши мумкин, лекин Португалияда бу мавзуни бир неча марта муҳокама қилганмиз.
Энг муҳими — сўнгги 3,5 йил давомида қилинган ишни давом эттириш. Келганимда ҳар доим ғалаба қозонишга ҳаракат қилдим, лекин асосий эътиборни Жаҳон чемпионатига тайёргарликка қаратдим.
Ҳозир шу ердамиз: 40 та ўйиндан сўнг, Миллатлар лигасидаги ғалабадан кейин ва мақсад ҳали ҳам ўша — Жаҳон чемпионати. Табиийки, бу ҳақда янгилик сифатида гапиришмоқда, аммо менинг шартномам мундиалдан кейин тугайди. Ва, менимча, бу янгилик эмас — факт»

Главный тренер сборной Португалии Роберто Мартинес подтвердил, что покинет свой пост после ЧМ-2026.
Ранее сообщалось, что 52-летний специалист не намерен продлевать контракт. Его действующий договор истекает в июле этого года.
«Мы много говорили об этом в Португалии. Возможно, здесь ситуация может выглядеть иначе, но в Португалии мы обсуждали это несколько раз.
Самое важное — продолжить работу, которую мы делали последние 3,5 года. С самого прихода я всегда стремился к победе, но основной акцент делал на подготовку к Чемпионату мира.
Сейчас мы здесь: после 40 матчей, после победы в Лиге наций, и цель остается прежней — Чемпионат мира. Естественно, об этом говорят как о новости, но мой контракт заканчивается после мундиаля. И, думаю, это не новость — это факт», — приводит слова испанского специалиста Бен Джейкобс.