Лутфулла Тўраев: «Урган голимиз ҳисобланганида бошқача ўйин кутсак бўларди»
Tribuna.uz мухбири миллий жамоанинг собиқ футболчиси билан Португалияга қарши баҳс борасида суҳбатлашди.
Ўзбекистон миллий жамоамиз жаҳон чемпионатидаги иккинчи ўйинин Португалияга қарши ўтказди. Жуда кучли рақибга қарши ўйинда 5:0 ҳисобида мағлубиятга учрадик.
Миллий жамоамизнинг собиқ футболчиси Лутфулла Тўраев билан мазкур учрашув борасида суҳбатлашдик.
- Ўйин биз учун яхши якунланмади. Бундай оғир ўтган учрашувдан кейин нималар дея оласиз?
- Ҳа, албатта, биз учун яхши якунланмади. Лекин нима ҳам дея оламиз? Португалия жаҳон чемпиони бўлиш учун даъвогар жамоа ҳисобланади.
- Нима деб ўйлайсиз, мағлубиятимиз учун асосий сабаб нимада бўлди?
- Ўйлашимча, жуда тезкор гол ўтказиб юбордик.
- Иккита ўйинда дарвозамиздан 8 та гол ўтказиб юбордик. Иккала учрашувда иккита дарвозабон майдонга туширилди. Буни қандай изоҳлаган бўлардингиз?
- Ҳозирда биздаги барча дарвозабонларни ҳаммаси яхши савиядаги посбонлар. Аммо учрашувдаги иккинчи голни Абдувоҳид қайтарса бўларди, деб ўйлайман.
- Португалиянинг босимига дастлабки дақиқалардан дош бера олмадик. Футболчилар руҳий ўрадан чиқиши қийин кечди. Бунга рақибнинг ўта тажрибали экани қўл келдими?
- Тажриба борасида савол-жавоб бўлиши мумкин эмас. Ҳа, жуда кучли жамоа. Шу боис голни жуда тез ўтказдик. Бизни урган голимизни ҳисоблашганда бошқача ўйин кутсак бўларди.
- Асосий таркиб тўғри танланганди, деб ўйлайсизми?
- Ҳа, менимча асосий таркиб тўғри танланган эди. Акмал Мозговойни бу сафар ҳам яна асосий таркибда майдонга тушади, деб кутгандим.
- Иккита ўйиндан кейин хулосаларингиз қандай бўлди?
- Бизни бу биринчи марта жаҳон чемпионатида қатнашишимиз. Ҳозир бир нима деб йигитларни қоралаб бўлмайди. Бу жаҳон чемпионати. Бизга жуда катта тажриба, деб ўйлайман.

Национальная сборная Узбекистана провела свою вторую игру на чемпионате мира против Португалии. В поединке с очень сильным соперником мы потерпели поражение со счетом 5:0.
Мы поговорили с бывшим игроком национальной команды Лутфуллой Тураевым об этом матче.
- Игра для нас завершилась неудачно. Что вы можете сказать после такого сложного поединка?
- Да, конечно, для нас это закончилось неудачно. Но что мы можем сказать? Португалия является претендентом на звание чемпиона мира.
- Как вы думаете, в чем основная причина нашего поражения?
- Думаю, мы слишком быстро пропустили гол.
- За два матча мы пропустили 8 голов. В обеих играх на поле выходили разные вратари. Как вы это объясните?
- Все наши вратари сейчас на хорошем уровне. Однако, думаю, второй гол в матче мог бы отразить Абдувахид.
- Мы не смогли выдержать давление Португалии с первых минут. Игрокам было сложно выйти из психологической ямы. Помогло ли это противнику, учитывая его огромный опыт?
- В вопросе опыта не может быть сомнений. Да, это очень сильная команда. Поэтому мы пропустили гол очень быстро. Если бы наш гол был засчитан, игра могла бы сложиться иначе.
- Считаете ли вы, что основной состав был выбран правильно?
- Да, я думаю, основной состав был выбран правильно. Я ожидал, что Акмал Мозговой снова выйдет в основном составе.
- Какие выводы вы сделали после двух матчей?
- Это наше первое участие в чемпионате мира. Сейчас нельзя осуждать ребят. Это чемпионат мира. Думаю, это огромный опыт для нас.