Нидерландия бош мураббийи Марокашга қарши баҳсдан сўнг ўз фикрларини билдириб ўтди.
Нидерландия миллий жамоаси бош мураббийи Роналд Куман 2026 йилги жаҳон чемпионатидан чиқиб кетганидан кейин жамоа манзилига янграётган танқидларга муносабат билдирди.
«Бутун Голландия 5 нафар ҳимоячи билан ўйнашимиз кераклигини айтаётганди. Биз айнан 5 ҳимоячи билан майдонга тушдик, аммо барибир танқид қилишди. Яна бир бор айтаман: мен танқидларга парво қилмайман.
Биз, албатта, яхшироқ ўйнашимиз мумкин эди. Айрим вазиятларда жамоа ҳаддан ташқари орқага чекинди.
Ҳимояда ёмон ҳаракат қилмадик, аммо рақибга босим ўтказишда сустлик қилдик. Бундай баҳсларда ўз дарвозанг олдида бунча имконият бериш мумкин эмас. Лекин учрашув аллақачон тугади, энди бу ҳақда гапиришнинг маъноси йўқ», — деди Куман.
Қайд этиш лозим, Нидерландия миллий жамоаси 2026 йилги жаҳон чемпионати билан 1/16 финал босқичида турнир билан хайрлашди. Жамоа Марокашга қарши баҳснинг асосий ва қўшимча вақтида 1:1 ҳисобида дуранг ўйнади, аммо пеналтилар сериясида 3:4 ҳисобида мағлуб бўлди.

Главный тренер сборной Нидерландов Роналд Куман прокомментировал критику в адрес команды после вылета с чемпионата мира 2026 года.
«Вся Голландия говорила, что нам нужно играть с пятью защитниками. Мы выставили пять защитников, но все равно критиковали. Еще раз повторяю: мне не важны критики.
Конечно, мы могли бы сыграть лучше. В некоторых моментах команда слишком отступала назад.
Мы неплохо действовали в защите, но не оказывали должного давления на соперника. В таких матчах нельзя предоставлять столько возможностей у своих ворот. Но матч уже закончился, и говорить об этом нет смысла», — сказал Куман.
Следует отметить, что сборная Нидерландов завершила участие на чемпионате мира 2026 года на этапе 1/16 финала. Команда сыграла в основное и дополнительное время с Марокко вничью 1:1, но проиграла в серии пенальти со счётом 3:4.