Германиялик афсона аргентиналик юлдуз ҳақида илиқ фикрлар билдирди.
Германия миллий жамоасининг собиқ ҳужумчиси Мирослав Клозе Лионел Мессининг жаҳон чемпионатларидаги голлар сони бўйича унинг рекордига тенглашганига муносабат билдирди.
Эслатиб ўтамиз, Аргентина сардори ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг 1-турида Жазоир дарвозасига учта гол уриб, мундиаллардаги голлари сонини 16 тага етказди.
Шу тариқа, Месси узоқ йиллар давомида Клозега тегишли бўлган рекордни такрорлади.
«Мессининг голлар сони бўйича менга етиб олганидан ҳеч қандай эътирозим йўқ. Рекордлар янгиланиш учун яратилган. Ҳатто буни айнан Месси амалга оширганидан хурсанд бўлардим. Мен ҳар доим Мессининг катта мухлиси бўлганман. У ҳақиқий даҳо», — деди Клозе.
Айни пайтда мундиаллар тарихидаги энг яхши тўпурарлар рўйхатида Месси ва Клозе 16 тадан гол билан пешқадамлик қилмоқда.
Уларнинг ортидан бразилиялик афсона Роналдо 15 та гол билан жой олган. Кейинги поғоналарни эса Германия футболи афсонаси Герд Мюллер ҳамда Франция ҳужумчиси Килиан Мбаппе эгаллаб турибди. Ҳар икки футболчи ҳисобида 14 тадан гол мавжуд.
Месси кейинги учрашувларда гол урадиган бўлса, мундиаллар тарихидаги якка рекордчига айланиш имкониятига эга бўлади.

Клозе: «Рад, что Месси догнал мой рекорд»
Бывший нападающий сборной Германии Мирослав Клозе прокомментировал достижение Лионелем Месси его рекорда по количеству голов на чемпионатах мира.
Напомним, капитан сборной Аргентины в 1-м туре группового этапа ЧМ-2026 забил три мяча в ворота Алжира, доведя количество своих голов на мундиалях до 16.
Таким образом, Месси повторил рекорд, который долгое время принадлежал Клозе.
«У меня нет возражений по поводу того, что Месси догнал меня по количеству голов. Рекорды созданы, чтобы их обновляли. Даже рад, что это сделал именно Месси. Я всегда был его большим фанатом. Он настоящий гений», — заявил Клозе.
В настоящее время в списке лучших бомбардиров в истории чемпионатов мира Месси и Клозе лидируют с 16 голами.
За ними следует бразильская легенда Роналдо с 15 голами. Следующие позиции занимают немецкая легенда Герхард Мюллер и французский нападающий Килиан Мбаппе, у которых по 14 голов.
Если Месси забьёт в следующих матчах, у него будет шанс стать единственным рекордсменом в истории чемпионатов мира.