Каннаваро: «Рақибларни ўрганиш бўйича тайёргарлик анча олдин бошланган»
Ўзбекистон миллий жамоаси бош мураббийи ташқи омилларга кўрилаётган тайёргарлик жараёни ҳақида гапирди.
«Рақибларни ўрганиш бўйича тайёргарлик анча олдин бошланган. Биласиз, жаҳон чемпионатидаги илк учрашувимизни Колумбияга қарши Мехико шаҳрида ўтказамиз. Мехико денгиз сатҳидан баланд жойлашгани сабабли, у ерга имкон қадар кечроқ боришга қарор қилдик.
Одатда баландлик шароитига мослашиш учун тахминан 21 кун керак бўлади. Шу боис биз 3 ҳафта давомида тоғли ҳудудларда тайёргарлик ўтказиш ўрнига, Мексикaга ўйин олдидан боришни маъқул кўрдик.
Биз бундай тажрибани 2010 йилда Жанубий Африка Республикасидаги жаҳон чемпионатида ҳам қўллаганмиз. Лекин ростини айтсам, натижа унчалик яхши бўлмагани учун бу сафар бошқача йўл тутишга қарор қилдик.
Аслида, биз учун асосий эътибор қаратилиши керак бўлган жиҳат ҳам шу. Бундан ташқари, об-ҳаво шароити ҳам бироз бошқача бўлади.
Гуруҳ босқичидаги учрашувларнинг ичида айнан шу ўйин усти ёпилмайдиган стадионда бўлиб ўтади. Шу сабабли бу учрашувга тайёргарлик ҳам бироз ўзгача кечади. Бироқ жиддий муаммо кўрмаяпман, чунки Хюстон ва Атланта каби стадионлар ёпиқ бўлади.
Туш пайти ўйнасак ҳам, ҳарорат тахминан 20-24 даража атрофида бўлади. Бу эса футбол ўйнаш учун жуда ҳам қулай шароит», — деди Ўзбекистон миллий жамоаси бош мураббийи.

Главный тренер сборной Узбекистана рассказал о процессе подготовки к внешним факторам.
«Подготовка к изучению соперников началась задолго. Как вы знаете, наш первый матч на чемпионате мира состоится в Мехико против Колумбии. Поскольку Мехико находится на высоте над уровнем моря, мы решили отправиться туда как можно позже.
Обычно для адаптации к условиям высоты требуется около 21 дня. Поэтому вместо того, чтобы проводить подготовку в горных районах на протяжении 3 недель, мы решили отправиться в Мексику перед игрой.
Мы применяли такой подход и на чемпионате мира 2010 года в Южноафриканской Республике. Но честно говоря, результаты были не такими хорошими, поэтому на этот раз мы решили поступить иначе.
На самом деле, это основной аспект, на который мы должны обратить внимание. Кроме того, погодные условия будут несколько иными.
Единственный матч на групповом этапе пройдет на стадионе с открытой крышей. Поэтому подготовка к этому матчу будет несколько отличаться. Однако я не вижу серьезных проблем, так как стадионы в Хьюстоне и Атланте будут крытыми.
Даже если мы будем играть в полдень, температура будет около 20-24 градусов. Это очень благоприятные условия для игры в футбол», — сказал главный тренер сборной Узбекистана.