Ширер Тухел ҳақида: «Чет эллик мураббий мадҳиямизни айтмаслиги кимни ранжитиши мумкин?»
Англия миллий жамоасининг собиқ ҳужумчиси Алан Ширер унинг ҳозирги бош мураббийи Томас Тухел ҳақида фикрларини билдирди.
«Жиддий айтяпсизми? Агар бошқа миллатдан бўлган мураббий жаҳон чемпионатида бизнинг мадҳиямизни айтмаса, кимни хафа қилиши мумкин? Унинг қилиши керак бўлган ягона нарсаси — майдонга чиқиш ва ўйинларни ютиш, мадҳияни айтиш эмас. Мен учун бунинг ҳеч қандай маъноси йўқ. Танлов менда бўлса, мен у бирор марта ҳам мадҳиямизни айтмаса ҳам, жаҳон чемпионатини ютишини танлаган бўлар эдим.
Турли даврлар, турлича шарт-шароитлар бўлади, кўп нарсалар фарқ қилади. Мен унинг бу мусобақада бизнинг мураббийимиз эканидан хурсандман ва бизда ҳақиқатан ҳам жуда яхши жамоа бор. У мақсадга интилувчан, жамоа таркибига оид бир неча муҳим қарорларни қабул қилиши керак бўлади ва бу нормал ҳолат. Бу унга ҳеч қандай таъсир қилмайди. Шунинг учун мен жуда хурсандман, у жамоамизга бошчилик қилади ва мундиалда анча узоққа етиб бориш учун реал имкониятларимиз бор», - дея Ширернинг сўзларидан иқтибос келтиради The Sun.

Бывший нападающий сборной Англии Алан Ширер высказался о тренере национальной команды Томасе Тухеле.
«Серьёзно? Кого, чёрт возьми, может оскорбить, что тренер другой национальности не поёт гимн на чемпионате мира? Единственное, что он должен делать, это выходить на поле и выигрывать матчи, а не петь национальный гимн. Для меня это не имеет никакого смысла. Дайте мне выбор, я бы выбрал, чтобы он выиграл чемпионат мира, но не пел национальный гимн.
Будут разные часовые пояса, разные условия, так много всего будет отличаться. Я рад, что он наш тренер на этот турнир, и у нас действительно очень хорошая команда. Он целеустремлённый. Ему придётся принять несколько важных решений относительно состава команды, и это нормально. Это никак на него не повлияет. Поэтому я очень рад, что именно он ведёт нас на турнир, где у сборной есть реальные шансы пройти далеко», - приводит слова Ширера The Sun.
Чемпионат мира по футболу — 2026 пройдёт в США, Канаде и Мексике с 11 июня по 19 июля. Действующим чемпионом мира является сборная Аргентины. В финале первенства планеты 2022 года аргентинская национальная команда встречалась с Францией. Основное время игры закончилось со счётом 3:3, однако в серии пенальти сильнее оказались аргентинцы (4:2).