Ироқ миллий жамоаси сардори Айман Ҳуссайнни АҚШда бир неча соат давомида сўроқ қилишди
Чикагонинг Иллиноис штати О'Хара аэропортида хавфсизлик хизмати ходимлари ироқлик ҳужумчини узоқ вақт сўроқ қилишди.
Бу ҳақда AS нашри хабар берди.
ЖЧ-2026да иштирок этиш учун АҚШга учиб келган Ироқ миллий жамоаси сардори ва ҳужумчиси Айман Ҳуссайнни Чикаго шаҳридаги Иллиноис штати О'Хара аэропортида хавфсизлик хизмати вакиллари етти соат давомида сўроқ қилишди.
Ироқ делегацияси футболчини озод қилиш учун бир неча маротаба уриниб кўрди, аммо уларнинг барчаси муваффақиятсиз бўлди. Айман Ҳуссайн аэропортда етти соатлик сўроқдан сўнг, озод этилди. Хабар қилинишича, террорчилик фаолиятида гумон қилинган бошқа ироқлик фуқаро билан адаштириш содир бўлган.
Эслатиб ўтамиз, футбол бўйича Жаҳон чемпионати-2026 АҚШ, Канада ва Мексикада 11 июндан 19 июлгача ўтказилади.
Маълумот учун, армияда хизмат қилган Ҳуссайннинг отаси 2008 йил террорчилар томонидан ўлдирилган. 2014 йилда эса унинг акаси ўғирлаб кетилган ва ҳалигача топилмаган.

Сотрудники службы безопасности аэропорта О'Хара в Чикаго, штат Иллинойс, задержали и допрашивали иракского нападающего Аймена Хусссейна на протяжении семи часов после того, как сборная Ирака прибыла в Соединённые Штаты для участия в чемпионате мира 2026 года, сообщает AS.
Иракская делегация совершила ряд попыток, чтобы добиться освобождения игрока, но они оказались безуспешными. Аймен Хуссейн был освобождён только после семи часов допроса в аэропорту. Сообщается, что произошла путаница с другим гражданином Ирака, подозреваемым в террористической деятельности.
Чемпионат мира по футболу — 2026 пройдёт в США, Канаде и Мексике с 11 июня по 19 июля. Действующим чемпионом мира является сборная Аргентины. В финале первенства планеты 2022 года аргентинская национальная команда встречалась с Францией. Основное время игры закончилось со счётом 3:3, однако в серии пенальти сильнее оказались аргентинцы (4:2).