Суперлиганинг 18-тур якунида «Пахтакор» ўз майдонида «Сурхон»ни қабул қилди. Ғалаба жуда зарур бўлган баҳсда мезбонлар қимматли очколарни бой берди ва баҳсда ҳисоб очилмади. Ўйин охирида мезбонлар гол уришди, аммо ҳакамлар офсайд деб топишди ва гол инобатга олинмади. Бу эса баҳсли вазиятга сабаб бўлди.
Ўйиндан кейин «Пахтакор» устози Камолиддин Тожиев матбуот анжуманида қатнашди.
- Яхши ўйин бўлди. Охиригача курашдик, гол урдик. Лекин қаердан офсайд топишганини билмайман. Яна уч очкодан маҳрум бўлдик. Офсайд чизиғини дарвозани орқасидан чизишяпти. Умуман ҳеч қанақа офсайд йўқ эди. Ҳамма кўргандир. Йигитларга охирагача курашишганига раҳмат айтаман.
- Ўйиндан кейин такрорий вазиятни кўрдингизми? Балки учрашув чоғида хиссиётларга берилиб кетган бўлишингиз мумкин.
- Кўрдик, ўзимизни камерада кўрдик. У ерда умуман офсайд йўқ. Айтяпман-ку, улар офсайд чизиғини дарвозани орқасидан чизиб беришяпти. Дарвозани ортидан чизишганда ҳам у ерда офсайд йўқ эди.
- Балки голдир, балки гол эмасдир. Лекин «Пахтакор» 90 дақиқа давомида 2-3 та гол уриб қўйганида бу ҳолатга сабаб ҳам қолмасди. Асосий муаммо бошқа жойда эмасми?
- Вазиятлар яратдик, яна голга айлантира олмадик. Ҳамма жамоа бизга келиб 200 фоиз курашади. Шу боис биз ҳам қийналамиз. Имкониятлар бўляпти, яна гол ура олмадик.
- Рақибни ҳурмат қилган ҳолда «Сурхон»дек жамоага қарши иккита марказий ҳужумчи билан ўйнаса бўлмасмиди? Ҳали марказий ҳужумчилар бирга ўйнагани кўрмадик, ўтган йили ҳам кўрмагандик.
- Иккита ҳужумчи туширмасак ҳам ҳужумкор ўйинчимиз бор. У ҳам иккинчи ҳужумчи ҳисобланади.
- 8 кундан кейин «Нефтчи» билан Кубок ўйини бўлади. Ундан аввал «Динамо»га қарши ўйин бор. Бўлажак иккита учрашувда кўпроқ куч талаб қилинади. Ўзбек «Эл-Классико»сига қарши баҳс олдидан «Динамо» билан учрашувда ротация қиласизми?
- Йўқ, биз ҳозир фақат «Динамо»ни ўйлаяпмиз. «Нефтчи» билан учрашувга кейин «настрой» қиламиз. «Динамо» ҳам яхши жамоа. Биз ҳозир фақат шуни ўйлаяпмиз.
- ОЧЛ қуръасида Саудия клубларига қарши тўқнаш келасизлар. Юлдузли жамоаларга қарши тушганинглар сизни кўпроқ хурсанд қилдими ёки ўйлантиришга мажбур қилдими?
- Йўқ, нимага? Юлдузлар келади, биз уларга қарши ўйнаймиз. Аксинча, яхши бўлди. Кучли рақибларга қарши ўйнаганимиз қизиқарлироқ бўлади. Мухлисларимиз ҳам кўп юлдузларни кўради. Қуръадан мамнунмиз.
- Янги футболчиларни иштирокини қандай баҳолайсиз? Айман ҳам кутилганидек ўйин намойиш қила олмаяпти.
- Муртазо озгина жароҳат олди. Худо хоҳласа, кейинги учрашувга тайёр бўлади. Айман энди жароҳатидан чиқди. Бугун у тонусда эмасди. Яхши футболчилар ва ўз ўйинлари билан бизга ёрдам беришади», - дея бош мураббийнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz журналисти.

Камолиддин Тожиев: «Там не было никакого офсайда»
В 18-м туре Суперлиги «Пахтакор» на своем поле принимал «Сурхон». В матче, где победа была крайне важна, хозяева упустили ценные очки и счет в игре не был открыт. В конце встречи хозяева забили гол, но судьи сочли его офсайдом и не засчитали, что вызвало спорную ситуацию.
После игры тренер «Пахтакора» Камолиддин Тожиев выступил на пресс-конференции.
- Игра была хорошей. Мы боролись до конца, забили гол. Но я не понимаю, откуда они нашли офсайд. Мы снова остались без трех очков. Линию офсайда чертят из-за ворот. Там вообще не было офсайда. Наверное, все видели. Благодарю ребят за то, что боролись до конца.
- Видели ли вы повтор эпизода после игры? Возможно, во время матча вы поддались эмоциям.
- Видели, сами смотрели на нашей камере. Там вообще нет офсайда. Я же говорю, они рисуют линию офсайда из-за ворот. Даже когда линию рисуют из-за ворот, там не было офсайда.
- Может быть, это был гол, а может и нет. Но если бы «Пахтакор» забил 2-3 гола за 90 минут, то даже не было бы повода говорить об этой ситуации. Основная проблема не в другом ли месте?
- Мы создали моменты, но снова не смогли их реализовать в голы. Все команды приходят и борются с нами на 200 процентов. Поэтому мы тоже испытываем трудности. Возможности есть, но снова не смогли забить гол.
- Уважаю соперника, но разве нельзя было играть с двумя центральными нападающими против такой команды, как «Сурхон»? Мы еще не видели, чтобы центральные нападающие играли вместе, и в прошлом году тоже не видели.
- Даже если мы не выставляем двух нападающих, у нас есть атакующий игрок. Он тоже считается вторым нападающим.
- Через 8 дней будет кубковый матч с «Нефтчи». До этого есть игра с «Динамо». На предстоящие два матча потребуется больше сил. Будете ли вы проводить ротацию в матче с «Динамо» перед матчем против узбекского «Эль-Класико»?
- Нет, мы сейчас думаем только о «Динамо». Настроимся на матч с «Нефтчи» позже. «Динамо» тоже хорошая команда. Мы думаем только об этом.
- На жеребьевке Лиги чемпионов вас ждут встречи с клубами Саудовской Аравии. Радует вас или беспокоит, что вы попали на команды с такими звездными составами?
- Нет, почему? Придут звезды, и мы сыграем с ними. Наоборот, это хорошо. Играть с сильными соперниками будет более интересно. Наши болельщики тоже увидят много звезд. Мы довольны жеребьевкой.
- Как вы оцениваете выступление новых игроков? Айман пока не показывает ожидаемую игру.
- Муртазо получил небольшую травму. Если Бог даст, он будет готов к следующему матчу. Айман только что вернулся после травмы. Сегодня он не был в тонусе. Хорошие игроки и своей игрой они нам помогут», - приводит слова тренера журналист Tribuna.uz.