ФИФА Молинани 7, Айялани 3, Алмадани эса 1 ўйинга дисквалификация қилди
Халқаро футбол федерацияси интизом қўмитаси Аргентина миллий жамоасининг бир қатор футболчиларини дисквалификация қилди.
Халқаро футбол федерацияси (ФИФА) интизомий қўмитаси ЖЧ-2026 финалида «Албиселесте» Испанияга 0:1 ҳисобида имкониятни бой берганидан сўнг, Аргентина миллий жамоаси ҳимоячиси Науэл Молинани 7 та ўйинга, ҳужумчи Тяго Алмадани эса 3 ўйинга дисквалификация қилди.
Молина унинг ёнидан югуриб ўтаётган «фуриа роха» сардори Родрининг кўкрагига зарба берди, шундан сўнг улар ўртасида можаро келиб чиқди, яримҳимоячи Леандро Парадес ҳам иштирок этди ва у 10 ўйинга четлатилди. Жараёнда Алмада ҳам иштирок этгани кўринган эди.
Аргентина миллий жамоаси мураббийлар штаби аъзоси Роберто Айяла 3 учрашувга дисквалификация қилинди, у ўйин якунлангач, рақиб яримҳимоячиси Дани Олмо билан баҳсга киришди ва унинг юзига зарба берди.
Четлаштишдан ташқари, Молина ва Парадес 90 минг доллар (77 минг евро), Алмада ва Аяла эса 30 минг доллар (25 минг евро) миқдорида жаримага тортилди.

Дисциплинарный комитет Международной федерации футбола (ФИФА) дисквалифицировал защитника сборной Аргентины Науэля Молину на семь матчей, нападающего Тьяго Альмаду — на три игры за их поведение после финала чемпионата мира — 2026, где «альбиселесте» уступила Испании (0:1).
Молина ударил рукой в грудь пробегавшего мимо него капитана «Фурия Роха» Родри, после чего между ними началась перепалка, участником которой также стал полузащитник Леандро Паредес, отстранённый на 10 матчей. В стычке также был замечен и Альмада.
Дисквалификацию на три встречи получил член тренерского штаба сборной Аргентины Роберто Айяла, который после завершения матча начал спорить с полузащитником соперника Даниэлем Ольмо и ударил его по лицу.
Помимо отстранения, Молина и Паредес были оштрафованы на $ 90 тыс. (€ 77 тыс.), Альмада и Айала — на $ 30 тыс. (€ 25 тыс.).