Ўзбекистон кубоги 3-туридан ўрин олган «Ҳавоқанд» – «Андижон» (1:8) ўйинидан кейинги матбуот анжуманида дастлаб меҳмонлар бош мураббийи Ислом Аҳмедов қатнашди.
— Барчани Қурбон Ҳайит байрами билан табриклайман. Ўзбекистон кубоги гуруҳ босқичини тугатиб олдик ва Худога шукурки, кейинги босқичга чиқдик. Йигитларга катта раҳмат айтамиз. Андижондан келиб бизни қўллаб турган мухлисларимизга ҳам катта раҳмат. Бутун Андижон халқини жамоамизнинг кейинги босқичга чиққани билан табриклаймиз.
— Бугун ёшлар жамоасидан бир қатор футболчилар ҳам майдонга туширилди. Уларнинг орасидан сизга энг кўп ёққани ким бўлди?
— Барчаси ҳаракат қилишяпти. Лекин яққол ажратиб кўрсата олмаймиз. Барчаси тенг ҳаракат қилишди. Ёшларимизни ишлайдиган, қўшадиган жиҳатлари жуда кўп. Уларни аста-секин шунақа ўйинлар орқали асосий таркибга тайёрлаб борамиз.
— Энди танаффус катта. Жамоани кучайтириш керак бўлган чизиғи қайси, деб ўйлайсиз?
— Тайёргарлик жараёни икки қисмга бўлинади: қишки ва ёзги. Бунда ҳам барибир жисмоний ҳолатига қараймиз. Ҳозирги ишланмаларимизни янада ривожлантирамиз. Камчиликлар устида ишлаймиз. Ҳужумдаги якунловчи қисмлар устида, тўпни назорат қилиш бўйича ҳам ишлаймиз. Тайёргарлик жараёнида иш кўп.
— Элдор Адҳамов қайдномага ҳам киритилмади. Унда жароҳат бормиди ёки дам берилдими?
— Дарвозабонларимиз уч нафар. Шунинг учун учаласига ўйин амалиёти беришга қарор қилдик. Рустамжонов ҳам ёш, иқтидорли ва ўсиб келаётган посбон. Унга ҳам имконият бермасак бўлмасди.
— Ўйин давомида параллел равишда «Насаф»нинг ҳам натижаси билан қизиқиб турдингизми?
— Ёрдамчиларим етказиб туришди. 1\8 финални ўз уйимизда ўтказишни истаганимиз учун буни максимал равишда футболчиларга тушунтиргандик. Худога шукр, йигитлар профессионал ҳаракат қилиб, ўз имкониятларини голга айлантириш пайида бўлишди. Ҳа, қаердадир омад ҳам келмади. Ҳамма ҳам ўз уйида мухлислари қаршисида ўйнашни хоҳлайди.
— Энди Жаҳон чемпионати муносабати билан чемпионатимизда танаффус бўлади. Шу вақт давомида жамоанинг тайёргарлик режаси қандай бўлади?
— Асосан ўзимизни қароргоҳда бошлаймиз. Жисмоний тайёргарлик бўйича ишлаб олганимиздан кейин ўйин амалиёти учун икки-учта режалар қиляпмиз ва бошқа мамлакатга бориб ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиб келмоқчимиз, — дея Аҳмедовнинг сўзларини келтиради клуб матбуот хизмати.
Ислом Аҳмедов — 8:1 ҳисобидаги ғалаба, «Андижон»нинг катта танаффусдаги режалари ва дарвозабонлар ҳақида
26 май, 16:00
«Андижон» бош мураббийи жамоани Ўзбекистон кубоги 1/8 финалига олиб чиққан ўйиндан сўнг ўз фикрлари билан ўртоқлашди.

Главный тренер "Андижана" поделился мыслями после вывода команды в 1/8 финала Кубка Узбекистана.
На пресс-конференции после матча "Хавоканд" – "Андижан" (1:8) в рамках 3-го тура Кубка Узбекистана первым выступил главный тренер гостей Ислам Ахмедов.
— Поздравляю всех с праздником Курбан-Хайит. Мы завершили групповой этап Кубка Узбекистана и, слава Богу, вышли в следующий этап. Огромное спасибо ребятам. Большое спасибо нашим болельщикам, которые приехали из Андижана поддержать нас. Поздравляю весь народ Андижана с выходом нашей команды в следующий этап.
— Сегодня на поле вышли несколько игроков из молодежной команды. Кто из них вам больше всего понравился?
— Все стараются. Но мы не можем выделить кого-то конкретно. Все действовали одинаково. У наших молодых игроков есть много аспектов, над которыми нужно работать и добавлять. Мы постепенно будем готовить их к основному составу через такие игры.
— Теперь у вас большой перерыв. Какую линию команды вы считаете нужным усилить?
— Подготовка делится на две части: зимняя и летняя. В любом случае мы будем учитывать физическое состояние. Мы будем дальше развивать наши текущие наработки. Будем работать над недостатками. Мы много работаем над завершающей частью в атаке, контролем мяча. В процессе подготовки нужно многое сделать.
— Элдор Адхамов даже не вошел в заявку. У него была травма или ему дали отдохнуть?
— У нас три вратаря. Поэтому мы решили дать игровую практику всем троим. Рустамжонов тоже молодой, талантливый и перспективный вратарь. Мы должны были дать и ему шанс.
— Во время игры вы следили за результатами "Насафа"?
— Помощники мне сообщали. Мы объяснили игрокам, что хотим провести 1/8 финала на нашем поле. Слава Богу, ребята профессионально действовали, старались реализовать свои возможности в голы. Да, где-то нам не повезло. Все хотят сыграть на своем поле перед своими болельщиками.
— Теперь, в связи с Чемпионатом мира, в нашем чемпионате будет перерыв. Каков будет план подготовки команды в это время?
— В основном начнем в нашем лагере. После того как поработаем над физической подготовкой, у нас есть два-три плана для игровой практики, и мы хотим провести учебно-тренировочные сборы в другой стране, — приводит слова Ахмедова пресс-служба клуба.