Гарсия: «Биз бир жамоамиз ва ҳеч кимни айбламоқчи эмасмиз»
Белгия миллий жамоаси бош мураббийи Руди Гарсия 2026 йилги жаҳон чемпионати чоракфинал босқичи доирасидаги Испанияга қарши ўйин (1:2)дан сўнг ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
«Биз испанияликларнинг кўзига тик қарадик ва уларни, айниқса ҳисобни тенглаштирганимиздан кейин, ўзларига шубҳа қилишга мажбур этдик.
Афсуски, ўйинни қўшимча вақтгача олиб бора олмадик. Ҳаммасини майда деталлар ҳал қилди. Биз бир нечта хатоларга йўл қўйдик, Испаниядек жамоага қарши эса бундай қилиш мумкин эмас. Уларга совға қилишга ҳаққимиз йўқ эди.
Ёш футболчилар бундан сабоқ чиқаришлари керак. Айнан шу хатолар турнирни давом эттириш имкониятидан маҳрум қилди. Лекин биз бир жамоамиз ва ҳеч кимни айбламоқчи эмасмиз.
Мен футболчиларим билан чин дилдан фахрланаман. Биз Белгия ушбу жаҳон чемпионатининг энг яхши жамоаларидан бири эканини исботладик.
Балки янада узоқроқ боришимиз ҳам мумкин эди, биз бунга жуда яқин келгандик. Лекин саёҳатимиз айнан шу ерда якунланганини қабул қилишимиз керак.
Биз Белгия халқига орзу ҳадя этдик. АҚШ устидан қозонилган ғалабадан кейин Белгиядаги ва фан-зоналардаги муҳитни кўриш жуда ёқимли эди.
Барча 12 миллион белгиялик ушбу жамоани қўллаб-қувватлади. «Қизил иблислар» билан иш бошлаганимда айнан шуни мақсад қилгандим.
Албатта, жароҳатлар ҳам бизга ёрдам бермади. Юри Тилеманс ўйин олди машғулот вақтида жароҳат олди, кейин эса Тибо Куртуа майдонни эрта тарк этишга мажбур бўлди. Кевин де Брюйне ҳам учрашувни охиригача давом эттира олмади», — деди Гарсия.

Гарсия: «Мы одна команда и не собираемся никого винить»
Главный тренер сборной Бельгии Руди Гарсия поделился своими мыслями после матча против Испании в рамках четвертьфинала чемпионата мира 2026 года (1:2).
«Мы смотрели испанцам в глаза и заставили их, особенно после того, как сравняли счет, усомниться в себе.
К сожалению, мы не смогли довести игру до дополнительного времени. Все решили мелкие детали. Мы допустили несколько ошибок, а против такой команды, как Испания, этого делать нельзя. Мы не имели права на такие подарки.
Молодые игроки должны извлечь из этого урок. Именно эти ошибки лишили нас возможности продолжить турнир. Но мы одна команда и не собираемся никого винить.
Я горжусь своими игроками от всего сердца. Мы доказали, что Бельгия одна из лучших команд этого чемпионата мира.
Возможно, мы могли бы пройти дальше, мы были очень близки к этому. Но нужно смириться с тем, что наше путешествие закончилось именно здесь.
Мы подарили бельгийскому народу мечту. Было очень приятно видеть атмосферу в Бельгии и фан-зонах после победы над США.
Все 12 миллионов бельгийцев поддержали эту команду. Именно это я и ставил целью, когда начал работать с "Красными дьяволами".
Конечно, травмы нам тоже не помогли. Юри Тилеманс получил травму перед игрой во время тренировки, затем Тибо Куртуа был вынужден покинуть поле раньше времени. Кевин де Брюйне также не смог доиграть матч до конца», — сказал Гарсия.