Бу ҳақда Le Parisien хабар бермоқда.
Франция президенти Эммануэл Макрон жаҳон чемпионати-2026 яримфинали доирасида Дешам шоигрдларининг Испанияга қарши ўйинига ташриф буюрмоқчи эмас.
Манбанинг хабарига кўра, ўйин Франциянинг миллий байрами - Бастилия олинган кунда бўлиб ўтади. Бу вақтда Президент анъанавий равишда Елисей майдонларидаги ҳарбий парадда иштирок этади. Агарда жамоа мундиал финалига чиқа олса, ҳал қилувчи баҳс 19 июл куни бўлиб ўтади, Макрон АҚШга ташриф буюради.
Маълумот учун, Эммануэл аввалги икки мундиал финалларини ҳам бевосита стадиондан томоша қилган.
Эслатиб ўтамиз, Франция миллий жамоаси Марокаш устидан ғалаба қозониб (2:0), яримфиналга йўл олди. Яримфинал беллашуви 14 июл кунига белгиланган.

Президент Франции Эммануэль Макрон не планирует посещать матч 1/2 финала чемпионата мира — 2026, в котором подопечные Дидье Дешама сыграют со сборной Испании.
По информации источника, встреча состоится в День взятия Бастилии, национальный праздник Франции, когда президент традиционно сопровождает военный парад на Елисейских полях. Макрон, однако, прилетит в США в случае выхода команды в финал, который состоится 19 июля. Политик также присутствовал на двух предыдущих решающих матчах — в 2018 и 2022 годах.
Сборная Франции вышла в полуфинал ЧМ-2026 благодаря победе над Марокко (2:0), а испанцы квалифицировались в предпоследний раунд турнира после встречи с Бельгией (2:1).