Аммо 18 ёшли вингернинг қайтиши босқичма-босқич амалга оширилиши керак.
«Барселона» Ламин Ямал Испания миллий жамоасининг ЖЧ–2026даги илк ўйинида иштирок этиш учун рухсат берди. Бу ҳақда AS хабар берди.
Каталония клуби 18 ёшли вингернинг тикланиш жараёнини диққат билан кузатмоқда. Футболчи 22 апрел куни «Селта»га (1:0) қарши «Камп Ноу»даги баҳсда пеналтини амалга оширганидан кейин чап сон мушакларидан жароҳат олганди. У 30 май куни ҳали тикланиш жараёнида бўлган ҳолда Испания миллий жамоаси йиғинига қўшилди.
«Барселона» Ламиннинг Жаҳон чемпионатидаги Испаниянинг биринчи ўйини — Кабо-Вердега қарши 15 июн куни бўлиб ўтадиган баҳсгача сафга қайтишини маъқуллади. Клуб ҳисоб-китобига кўра, шу вақтга келиб режалаштирилган олти ҳафталик тикланиш муддати якунланади ва асоратлар кузатилмаса, футболчига тиббий штаб томонидан рухсат берилиши мумкин.
Бироқ муҳим шарт бор: қайтиш босқичма-босқич амалга оширилиши керак. «Барселона» Ямалнинг Кабо-Вердега қарши ўйинни асосий таркибда бошлашини кутмаяпти. Энг кўпи билан у майдонга сўнгги 15 дақиқада туширилиши мумкин.
Агар футболчи ўзини яхши ҳис қилса, иккинчи турда Саудия Арабистонига қарши 45–60 дақиқа ўйнаши мумкин. 27 июнга белгиланган Уругвай билан сўнгги тур баҳсида эса у асосий таркибда майдонга тушиб, тўлиқ ўйин ўтказишга тайёр бўлиши мумкин.
Шу билан бирга, «Барселона» фақат Ямалнинг ҳолатини эмас, балки Испания миллий жамоасидаги барча ўз футболчиларининг жисмоний ҳолатини ҳам назорат қилиб боради. Клуб ҳар куни улар ҳақида маълумот олиб туради ва ҳар бир футболчи бўйича ҳафталик ҳисоботлар талаб қилади.

«Барселона» дала разрешение Ламину Ямалу участвовать в первой игре сборной Испании на ЧМ-2026. Об этом сообщает AS.
Каталонский клуб тщательно следит за процессом восстановления 18-летнего вингера. Футболист получил травму левого бедра после исполнения пенальти в матче против «Сельты» (1:0) на «Камп Ноу» 22 апреля. Он присоединился к сбору национальной команды Испании 30 мая, все еще находясь в процессе восстановления.
«Барселона» одобрила возвращение Ламина к первой игре Испании на чемпионате мира — против Кабо-Верде, который состоится 15 июня. По расчетам клуба, к этому времени завершится запланированный шестинедельный срок восстановления, и если не будет осложнений, медицинский штаб может дать разрешение игроку.
Однако есть важное условие: возвращение должно проходить постепенно. «Барселона» не ожидает, что Ямал начнет матч против Кабо-Верде в основном составе. В лучшем случае он может выйти на поле в последние 15 минут.
Если игрок будет чувствовать себя хорошо, во втором туре против Саудовской Аравии он сможет сыграть 45–60 минут. В последнем туре против Уругвая, назначенном на 27 июня, он может быть готов выйти в основном составе и провести полный матч.
При этом «Барселона» следит не только за состоянием Ямала, но и за физическим состоянием всех ее футболистов в национальной сборной Испании. Клуб получает ежедневные отчеты о них и требует еженедельные отчеты по каждому футболисту.