Артета: «Райс ва Сака «Ковентри Сити»га қарши ўйинга тайёр»
Лондон клуби бош мураббийи АПЛ 1-тури доирасидаги ўйин арафасида баъзи футболчиларнинг ҳолати ҳақида гапириб ўтди.
21.08.2026, 15:00 Англия Премер-лигаси Арсенал Арсенал - : - Ковентри Сити Ковентри Сити
Лондоннинг «Арсенал» клуби бош мураббийи Микел Артета АПЛ янги мавсум 1-тури доирасидаги «Ковентри Сити»га қарши ўйин арафасида жамоасидаги қатор футболчиларининг ҳолати ҳақида гапирди.
Эслатиб ўтамиз, мазкур баҳс бугун, 21 август куни бўлиб ўтади.
«Букайо Сака ва Деклан Райс ўйинда иштирок этишга тайёр. Тимбер шу ҳафта жамоавий машғулотларга қўшила оладими? Йўқ, аввалроқ айтганимдек бу яқин бир неча ҳафта давомида амалга ошиши мумкин. У ҳозирча жамоа билан бирга шуғулланмаяпти.
Жамоанинг қайдномаси оптимал кўринишда бўлиши учун қанча футболчи зарур? Бу ўйинчиларнинг ҳолати ва спорт формасига боғлиқ, ўйлашимча, кўплаб факторларни инобатга олиш зарур. 22 футболчи ва уч-тўрт нафар посбон — шу етарли бўлса керак, балки яна ҳам кўпроқ керакдир. Ўтган мавсумдаги воқеаларни унутмаслик, баъзи футболчиларнинг жароҳатлари билан боғлиқ вазият ҳамда баъзиларининг универсаллигини ёддан чиқармаслик муҳим. Ишончим комил, биз тўғри миқдорни топа оламиз: жамоада юқори рақобатни, ўзаро алоқа, бир-бирини яхши тушуна олишни ва ҳар бир футболчи жамоада ўз ўрнига эга эканлигини ҳис қилиши зарур», — дея Артета сўзларидан иқтибос келтирди «Арсенал» расмий сайти.

Микель Артета ответил, готовы ли Букайо Сака и Деклан Райс сыграть с «Ковентри Сити»
Главный тренер лондонского клуба высказался о готовности ряда игроков принять участие в матче 1-го тура АПЛ.
21.08.2026, 15:00 Английская Премьер-Лига Arsenal Арсенал - : - Coventry Ковентри Сити
Главный тренер лондонского «Арсенала» Микель Артета высказался о готовности ряда игроков принять участие в матче 1-го тура АПЛ с «Ковентри Сити», а также ответил, какой размер заявки команды он считает оптимальным. Встреча состоится сегодня, 21 августа.
«Букайо Сака и Деклан Райс готовы принять участие в матче. Сможет ли Тимбер присоединиться к командной тренировке на этой неделе? Нет, ранее я сказал, что это может произойти в ближайшие несколько недель. Он пока не тренируется с командой.
Какой размер заявки команды оптимален? Это зависит от доступности и формы этих игроков, я думаю, здесь много факторов, которые имеют значение. 22 футболиста и три или четыре вратаря — этого достаточно, а может быть, нужно больше. Следует понимать, что происходило в предыдущем сезоне, историю травм этих игроков, универсальность некоторых из них. Я уверен, мы найдём правильное число: важны высокая конкуренция, правильный уровень взаимодействия в команде и ощущение каждым своей важности», — приводит слова Артеты официальный сайт лондонского «Арсенала».